Полезно в ДВ (бр. 104 от 14.12.2018 г.)

В днешния 104 брой на „Държавен вестник“ е обнародвана нова Наредба за условията, реда и правилата за изграждане и функциониране на смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства на база време и на база изминато разстояние, която влиза в сила на 14.12.2018 г.

От 1 януари 2019 г. хартиените винетни стикери ще бъдат заменени с електронни, като цените няма да бъдат променяни. За леките автомобили се въвежда и уикенд винетка, която ще важи от 12.00 часа в петък до 23.59 часа в неделя на същата седмица.

До 16 август винетка ще трябва да имат и водачите на тежкотоварни автомобили, а след тази дата те ще плащат тол такса. При предварително плащане на тол такса ще се издава маршрутна карта, която позволява на тежкотоварното превозно средство да премине еднократно разстояние в обхвата на платената пътна мрежа от начална до крайна точка, с допълнителни, предварително посочени междинни точки, които не могат да бъдат повече от четири.

Маршрутна карта могат да използват водачите на автомобили с тегло над 3,5 т, които не разполагат с бордово устройство или такова за спътниково позициониране, с което да се проследи изминатото разстояние, и не са сключили договори с доставчик на услуга за електронно събиране на такси за изминато разстояние или с доставчик на декларирани данни. Маршрутна карта може да бъде купена не по-рано от 7 календарни дни преди датата на пътуването, като е валидна за срок от 24 часа от декларираната начална дата и час на пътуването. Тя ще може да се купи по електронен път, чрез картово разплащане на терминали за самотаксуване или в пунктовете за продажба. Размерът на тол таксата ще се определя въз основа на заявените начални, междинни и крайни точки на пътуване.

Обнародвана е и нова Наредба № 8 от 4 декември 2018 г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици.

Текстът на новата наредба напълно възпроизвежда текста на Наредба № 9 от 2011 г. и не съдържа нови разпоредби, като целта е подзаконовият нормативен акт да се приведе в съответствие на закона, като нормативен акт от по-висока степен. Със Закона за изменение и допълнение на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника (обн., ДВ бр. 59 от 2018 г.), в Преходни и заключителни разпоредби, с § 25 се прави промяна в чл. 2а от Закона за храните във връзка с Решение № 2308/21.02.2018 г. на Върховен административен съд, в което се твърди, че разпоредбата на чл. 2а от действащия Закон за храните няма обективното качество на разпоредба, която да овластява министъра на земеделието, храните и горите да издаде оспорената наредба.

Действащият до тази промяна текст на чл. 2а от Закона за храните „Министърът на земеделието, храните и горите и министърът на здравеопазването провеждат държавната политика в областта на безопасността на храните“ става ал. 1, като се създава ал. 2, която оправомощава министъра на земеделието, храните и горите да „издава наредби за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните“.

Вашият коментар