Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за държавния бюджет за 2024 г., с които се увеличават с 631 приоритетните проекти по Инвестиционната програма за общински проекти. Вносител на измененията е Министерският съвет.
От януари до 10 април в Министерството на регионалното развитие и благоустройството са постъпили 1302 заявления за проектно финансиране на общински проекти по програмата за капиталови инвестиции. Подписаните към 10 април 2024 г. споразумения са 723 на обща стойност над 1,9 млрд. лева, съобщи в пленарна зала служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова. Служебният регионален министър и служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова бяха изслушани от Народното събрание за изпълнението на Инвестиционната програма за общински проекти по държавния бюджет за 2024 г. по инициатива на народни представители от „БСП за България“.
Към момента се разглеждат около 200 заявления, съобразно реда на постъпването им в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. За повече от 50 от тях, които отговарят на всички изисквания, предстои подготвяне и подписване на споразумения, добави служебният министър и уточни, че министерството не класира проектите, а само проверява съответствието им със законовите разпоредби.
Народното събрание освободи управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов. Решението беше взето със 116 гласа „за“, и 56 – „против“.
Парламентът прие на първо четене два законопроекта за доброволчествотo, внесени от народни представители от „БСП за България“ и ГЕРБ-СДС.
В мотивите към законопроектите се посочва, че целта е да създаде цялостна правна уредба на доброволчеството в България, като основа за насърчаване на гражданската активност и солидарността в българското обществото. Въвежда се и легална дефиниция за „доброволческа дейност“ с цел унифициране на настоящата нормативна уредба, като се предвижда изричната забрана за използването на доброволчеството като заместител на трудово правоотношение.
При извършване на доброволческа дейност от малолетни и непълнолетни лица се въвежда изрично изискване за съобразяване на дейността с възрастта на лицата, както и с техните физически и психически възможности. За извършване на дейност от малолетни, непълнолетни и запретени лица да се изисква писменото информирано съгласие на законния представител, се предлага в законопроекта. Предвижда се минималната възраст за доброволци, извършващи дългосрочна доброволческа дейност, да е 16 години. Предложените законопроекти регламентират и създаване на Национален регистър на доброволците.