В брой 42 на “Държавен вестник” се допълва Законът за енергията от възобновяеми източници.
Според промяната, краен клиент ще може да изгради енергийни обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници върху покривни и фасадни конструкции на сгради, присъединени към електропреносната, електроразпределителна или затворена електроразпределителна мрежа и върху недвижими имоти към тях в урбанизирани територии, енергията от които ще се използва само за собствено потребление, като общата инсталирана мощност на енергийните обекти може да бъде до два пъти размера на предоставената мощност, но не повече от 5 MW.
За целта ще се подава уведомление до оператора на електропреносната мрежа или до съответния оператор на електроразпределителна или затворена електроразпределителна мрежа и в 14-дневен срок ще се сключва допълнително споразумение към договора за достъп и пренос на крайния клиент.
Краен клиент ще може да внася произведената от енергийните обекти електрическа енергия в съответната мрежа само след изпълнение на изискванията на процедурата по присъединяване като производител.
В настоящия брой на ДВ се изменя и допълва Законът за опазване на околната среда.
С направените промени се цели усъвършенстване на разпоредби в националното законодателство по опазване на околната среда с оглед на постигане на по-високо ниво на хармонизация с европейското законодателство в областта на екологията.
Очакваните резултати от прилагането на закона са свързани с постигане на пълно и точно съответствие с изискванията на Директива 2010/75/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 година относно емисиите от промишлеността (комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването), на Директива 2011/92/ЕС относно оценката на въздействието на някои публични и частни проекти върху околната среда (изменена с Директива 2014/52/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 година) и на Директива 2012/18/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г. относно контрола на опасностите от големи аварии, които включват опасни вещества, за изменение и последваща отмяна на Директива 96/82/ЕО на Съвета (СЕВЕЗО III).
С направената редакция в закона се връща втората инстанция при обжалване пред съда на актове по оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС) и актове по екологична оценка за обекти от национално значение и със стратегическа важност.
По жалби срещу посочените актове, подадени след 1 юли 2024 г., ще се прилага двуинстанционно съдебно производство. Жалбите ще се разглеждат от Върховния административен съд в шестмесечен срок от подаването им.