Полезно в ДВ (бр. 15 от 22.02.2022 г.)

В брой 15 на “Държавен вестник” се изменя и допълва Законът за електронното управление.

Направените промени са свързани с разпоредбите включени в Решение на Народното събрание за приемане на структура на Министерския съвет на Република България от 13.12.2021 г.

Закрива се Държавна агенция „Електронно управление“. Министерският съвет създава ликви­дационна комисия, която в тримесечен срок от влизането в сила на закона за изменение и допълнение на Закона за електронното управление трябва да уреди отношенията, свързани със закриването, вклю­чително да се разпореди с активите, пасивите, регистрите, базите данни, архива, другите права и задължения на закритата агенция и да регламентира трудовите и служебните пра­воотношения със служителите.

Правомощията на председателя и на заместник-председателите на Държавна аген­ция „Електронно управление“ се прекратяват от 22 февруари 2022 година.

Всички правомощия, които е упражнявал председателят на Държавна агенция „Електронно управление“ в областта на електронното управление и правомощията в областта на информационните технологии и информационното общество се възлагат на Министъра на електронното управление.

В настоящия брой на  ДВ се изменя и допълва и Наредба № 9 от 11.02.2003 г. за медицинското обслужване на корабите.

Наредбата за изменение и допълнение е изготвена в изпълнение на мярка № 87 от Плана действие за 2021 г. за мерките, произтичащи от членството на Република България в Европейския съюз, приет с Решение № 30 на Министерския съвет от 14 януари 2021 г.

Измененията направени в Наредба № 9 са свързани с въвеждането на Директива 92/29/ЕИО на Съвета от 31 март 1992 г. относно минималните изисквания за безопасност и здраве за подобряване на медицинското обслужване на борда на плавателните съдове (ОВ, L 113 от  1992 г.) в българското законодателство и въвеждането на изискванията на Директива (ЕС) 2019/1834 на Комисията от 24 октомври 2019 година за изменение на приложения II и IV към Директива 92/29/ЕИО на Съвета във връзка с адаптация от чисто техническо естество.

В този брой е обнародвано Постановление № 15 от 16 февруари 2022 г. за определяне на условията и реда за назначаване на български и чуждестранни гражда­ни в съвместните структури и за определяне на системата за осъществяване на първо ниво на контрол по програмите за териториално сътрудничество на Европейския съюз, в които Република България участва за периода 2021 – 2027 г.

Приемането на новия акт има за цел обезпечаване на административния капацитет на структурите, ангажирани с изпълнението на програмите за териториално сътрудничество за периода 2021 – 2027 г., в които България участва.

Регламентира се процедурата за назначаването на персонал за Съвместните секретариати, Звеното за първо ниво на контрол и Информационните звена, както и наемането на допълнителни служители в МРРБ в качеството му на Управляващ и Национален орган по програмите за териториално сътрудничество.

Очаква се да се създадат условия за подготовка, навременно стартиране, ефективно управление и изпълнение на програмите за европейско териториално сътрудничество, в които България ще участва в програмния период 2021 – 2027 г.

Коментарите са затворени.