Промяна в ДОПК застрашава адвокатската тайна

Промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), предлагана от Министерството на финансите, застрашава адвокатската тайна. За това предупреждават от Висшия адвокатски съвет (ВАдС) в становище по измененията в няколко данъчни закона, за които в момента тече обществено обсъждане – ДОПК, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за местните данъци и такси и Закона за данък върху добавената стойност.

С промените в ДОПК  се транспонира Директива (ЕС) 2018/822 на Съвета от 25 май 2018 г. по отношение на задължителния автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане. Тя трябва да стане част от законодателството на отделните държави до края на годината, а да влезе в сила от 1 юли 2020 г.

Проблемът, според адвокатурата, е в изискването, което се въвежда с нов чл. 143я1, ал. 1 ДОПК. Той предвижда, че информация за трансгранични данъчни схеми се предоставя на изпълнителния директор на Националната агенция по приходите от консултант по трансгранична данъчна схема. Според определението в друга алинея на същата разпоредба, консултант е „всяко лице, което е вписано като член на съсловна или професионална организация, свързана с правни, данъчни или други консултантски услуги в Република България“.

Първият проблем, за който алармира адвокатурата, е, че преценката на условията, при които следва да се определя дали една трансгранична данъчна схема е с „потенциален риск от избягване на данъчно облагане” е до такава степен субективна, че „на практика се обезсмисля предоставянето на данъчно-правни услуги, в това число и услуги по данъчно планиране от адвокати, предвид опасността от налагане на значителни имуществени санкции и глоби на консултантите за непредоставяне на информация на изпълнителния директор на НАП“.

„Съществен е проблемът и с конфликта на предложените разпоредби с професионалната тайна, която адвокатите са длъжни да пазят, заявява ВАдС. И напомня, че всеки адвокат е длъжен да пази тайната на клиента си без ограничение във времето, а за неспазването на това задължение го очаква дисциплинарно наказание.

Повече подробности по темата четете тук.

Коментарите са затворени.