Полезно в ДВ (бр. 82 от 18.10.2019 г.)

Държавен вестник (12)В новия брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Постановление № 100 на Министерския съвет от 2018 г. за създаване и функциониране на Механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.

Предвижда се в допълнение на екипите за обхват към всяка детска градина или училище да се създадат и постоянно действащи звена – екипи за превенция. Екипът за превенция ще се създава със заповед на директора, който e и негов ръководител или определя за ръководител друго лице – представител на детската градина или училището, и включва освен представители на съответната детска градина или училище и представителите в екипа за обхват на общината, Министерството на вътрешните работи и Дирекция „Социално подпомагане“.

Числеността на екипа за превенция ще се определя и актуализира от директора на образователната институция в зависимост от броя на децата и учениците, които са в риск от отпадане. По нареждане на директорите на училищата и детските градини екипите за превенция ще извършват ежедневно незабавно посещение по домовете на отсъстващите без уважителни причини деца и ученици, ще установяват своевременно причините за отсъствията и ще прилагат конкретни мерки за предотвратяването им.

По предварително съгласуван график до два пъти седмично в посещенията по домовете на деца и ученици с отсъствия по неуважителни причини ще участват и представителите на общината, Министерството на вътрешните работи и Дирекция „Социално подпомагане“. Важен момент от работата на тези екипи ще бъде и всекидневното взаимодействие с родителите за мотивирането им да осигуряват трайното присъствие на детето или ученика в детската градина или училището.

Обнародван е нов Устройствен правилник на Министерството на земеделието, храните и горите, като целта му е да се прецизират правомощията на министъра, както и да се актуализират функциите на отделни звена, като се премахнат дублиращи и неактуални дейности.

В общата администрация се предвижда преструктуриране на три дирекции. Функциите в областта на законодателството на Европейския съюз от дирекция „Европейска координация и международни отношения“ преминават в дирекция „Правна“ с оглед постигане на максимална координация на процесите, касаещи нормативната дейност.

Предвидени са промени и в специализираната администрация с оглед подобряване на организацията на работа. Дирекция „Растениевъдство и биологично производство“, с оглед значимостта на двата отрасъла, се разделя, като функциите й се поемат от дирекция „Растениевъдство“ и дирекция „Биологично производство“. Изменения има и във функциите на Инспектората на аграрното министерство. Актуализират се също функциите на дирекция „Наблюдение, координация и контрол на дейността на Разплащателната агенция“.

Със свое решение Върховният административен съд отменя Наредба № 3 от 20.03.2018 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, и то влиза в сила от днес. Производството е образувано по жалба на сдружение „Национално сдружение на частните болници“ и в нея се твърдят съществени нарушения на административнопроизводствените правила, които се изразяват в нарушение на чл. 28, ал. 2 ЗНА.

По-конкретно се сочи, че мотивите за издаване на наредбата не съдържат нищо относно средствата, необходими за прилагането ù, очакваните резултати от прилагането ù, включително финансовите, както и анализ за съответствието с правото на Европейския съюз. Предишната Наредба № 2 от 25.03.2016 г. пък бе обявена за нищожна от ВАС, тъй като Конституционният съд бе прогласил законовото основание за издаването й за противоконституционно. Отмяната на наредбата би могла да доведе до отпадане на правилата, по които се финансира системата.

Коментарите са затворени.