Полезно в ДВ (бр. 23 от 22.03.2022 г.)

В брой 23 на “Държавен вестник” се изменя и допълва Наредба № 8121з-465 от 26 август 2014 г. за организацията и функционирането на Националната Шенгенска информационна система на Република България.

Направените промени в Наредба № 8121з-465 целят привеждането на подзаконовата нормативна уредба в съответствие с Регламент (ЕС) 2018/1860, Регламент (ЕС) 2018/1861 и Регламент (ЕС) 2018/1862.

Приемането на нормативните промени е стъпка към осигуряване на цялостното изпълнение на новите правни инструменти на Съюза в рамките на пространството на свобода, сигурност и правосъдие, свързани със създаването и функционирането на Шенгенската информационна система.

От националноотговорните органи се очаква да се прилагат единни стандарти и правила, въз основа на споделена информация с държавите членки, с цел улесняване на полицейското и съдебно сътрудничество по наказателноправни въпроси, граничния и визовия контрол и контрола върху режима на пребиваване на гражданите на трети страни на територията на държавите членки.

В настоящия брой на  ДВ се изменя и допълва и Наредба № 31 от 2.08.2006 г. за условията и реда за провеждане на изпит и за признаване на правоспособност на отговорен актюер, за признаване на правоспособност, придобита извън Република България, за формата на актюерската заверка, формата и съдържанието на актюерския доклад и на справките по Кодекса за застраховането, които отговорният актюер заверява, както и за формата и задължителното съдържание на годишния актюерски доклад по Кодекса за социално осигуряване.

С направената редакция се цели намаляване на изискванията за допускане до изпит за признаване на правоспособност на отговорен актюер, провеждан от Комисията за финансов надзор (КФН), което ще позволи да се разшири кръгът на лицата, които могат да се явят на този изпит. В тази връзка се променя редът за признаване на правоспособност на отговорен актюер след проведен изпит от КФН. Условието за допускане до изпит за признаване на правоспособност на отговорен актюер е лицата да имат завършено образование с образователно-квалификационна степен не по-ниска от „бакалавър“.

В Наредба № 31 се урежда отделна процедура за признаване на пълна или частична правоспособност на отговорен актюер, като е необходимо лицата успешно да са положили изпит по съответните модули пред Комисията за финансов надзор.

Промените имат за цел привеждането на правната уредба относно формата и съдържанието на актюерския доклад в съответствие с приложимите стандарти на Европейската актюерска асоциация и с разпоредбите на Наредба № 71 от 22.07.2021 г. за изискванията към системата на управление на застрахователите и презастрахователите.

 

 

Коментарите са затворени.