В брой 13 на “Държавен вестник” е обнародвано Решение № 1 от 8 февруари 2022 г. по конституционно дело № 17 от 2021 г.
На 5 август 2021 г. е образувано дело по искане на Министерския съвет на Република България за даване на задължително тълкуване на разпоредбата на чл. 130в, т. 3 от Конституцията на Република България във връзка с отговор на въпроса: „В правомощията на министъра на правосъдието по чл. 130в, т. 3 от Конституцията на Република България включва ли се възможността да прави предложение за предсрочно освобождаване от длъжност на председателя на Върховния касационен съд, на председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор в хипотезата на чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията?“
Конституционният съд е решил, че разпоредбата на чл. 130в от Конституцията включва и възможността министърът на правосъдието да прави предложения до Висшия съдебен съвет за предсрочно освобождаване от длъжност на председателя на Върховния касационен съд, на председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор в хипотезата на чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията.
В настоящия брой на ДВ е обнародвано Постановление № 13 от 10 февруари 2022 г. за приемане на актуализиран Списък на защитените от държавата специалности от професии за учебната 2022/2023 година и на актуализиран Списък със специалности от професии, по които е налице очакван недостиг от специалисти на пазара на труда за учебната 2022/2023 година.
Постановлението се приема на основание чл. 6а, ал. 5 от Закона за професионалното образование и обучение.
Списъците ще се прилагат от учебната 2022/2023 година за учениците, приети в VIII клас по държавния прием, като те са изготвени с участието на министерства и организации на работодателите в съответствие с разпоредбите на Закона за професионалното образование и обучение и в тях са включени нови специалности съгласно определените критерии.
Списъкът на защитените от държавата специалности се допълва с две нови. Това са „Локомотиви и вагони“ (професия „Монтьор на железопътна техника“) и „Производство на месо, месни продукти и риба“, (професия „Оператор в хранително-вкусовата промишленост“). „Възобновяеми енергийни източници“ (професия „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“) се добавя към списъка със специалности с очакван недостиг на пазара на труда.
Специалностите „Компютърно проектиране и десениране на тъкани площни изделия“ (професия „Десенатор на текстил“), „Полевъдство“ (професия „Растениевъд“) и „Пчеларство и бубарство“ (професия „Техник-животновъд“) в бъдеще няма да са защитени. Те вече не отговарят на критерия за уникалност по териториален признак, защото се изучават в повече от четири училища в страната.
След актуализацията на списъка защитените специалности са 51. Те са в сферата на машиностроенето, металургията, минното дело, архитектурата, строителството, транспорта, електротехниката и енергетиката, приложните изкуства и др.
78 са специалностите от професии, за които има очакван недостиг на пазара на труда. Сред тях са машинни техници, машинни оператори, електротехници, електромонтьори, химик технолози, биотехнолози, работници в стъкларското производство, корабоводители, преводачи от и на български жестов език, полиграфисти и др.