Полезно в ДВ (бр. 107 от 18.12.2020 г.)

В новия 107-ми брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Кодекса на труда, които предвиждат, че с колективен трудов договор може да се уговаря по-голяма продължителност на извънредния труд, но не повече от 300 часа през една календарна година. Изискването за минимален трудов стаж за ползване на платен годишен отпуск от работници и служители, които постъпват за първи път на работа, намалява от 8 на 4 месеца. Промените предвиждат още повишаване на глобата за системно недеклариран труд и за неплащане в срок на дължимите от работодателя трудови възнаграждения или обезщетения. По искане на страните по колективен трудов договор министърът на труда и социалната политика може да разпростре прилагането му във всички предприятия от съответния отрасъл или бранш. Създава се нов член 2а, с който се насърчава двустранното сътрудничество между синдикалните организации и организациите на работодателите.

Изменен е Законът за обществените поръчки, като промените влизат в сила от 1.01.2021 г. с малки изключения. Разширява се обхватът на измененията в договорите и рамковите споразумения, които се квалифицират като съществени. Целта е да се ограничат случаите на допустими отклонения от първоначално сключените договори. Така например частните болници ще трябва да провеждат обществени поръчки, ако се финансират основно с публични средства от държавен или общински бюджет, или от бюджета на НЗОК. С приетите от правителството изменения се изпълняват изисквания на европейското законодателство за сключване на обществени поръчки за снабдяване с лекарства, консумативи и различни други услуги. Въвеждат се допълнителни правила при прилагането на централизираната електронна платформа за възлагане на обществени поръчки при издаване на индивидуалните административни актове на възложителите. Промените предвиждат да се разшири обхватът на измененията в договорите и рамковите споразумения, които се класифицират като „съществени“.

Промени има в Закона за данък върху добавената стойност, които са свързани с две важни теми – режима на облагане с данък на ваксините срещу COVID-19, другата – Брекзит и отношенията със Северна Ирландия. До 31.12.2022 г. освободени от ДДС ще бъдат не само доставките на ваксините, но и тестовете. Режимът обаче ще важи единствено за такива изделия, на които е поставена маркировка „СЕ“. Тоест такава, през която производителят доказва, че изделието е в съответствие с приложимите изисквания, определени в законодателството на ЕС. Съгласно другата част от промените – от 1.01.2021 г. Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия е трета страна. От този момент нататък всички компании, базирани в Обединеното кралство, вече няма да имат право да ползват облекчения режим по облагане с ДДС на блока. В същото време за Северна Ирландия се прави изключение, с което тя ще може да се равнява по този показател на всички държави в съюза за следващите четири години.

Чрез промени в Закона за юридическите лица с нестопанска цел срокът за пререгистрация на юридическите лица с нестопанска цел се удължава до 31 декември 2022 г.

Обнародвани са изменения в Закона за местното самоуправление и местната администрация, с които се въвежда задължение за общинския съвет при приемане на бюджета на общината да одобряван разходи по определени показатели на кметствата в рамките на общия бюджет на общината. Отлага се срокът за изготвяне на общите устройствени планове – от 1.01.20121 г. той става 1.01.2023 г. С преходните и заключителните разпоредби се изменя Законът за административно-териториалното устройство на Република България и за кметство се приема населено място с население над 350 души с постоянен адрес.

Коментарите са затворени.