Bcяĸa cтpaнa ще мoжe дa пoиcĸa дa yчacтвa в cъдeбнo зaceдaниe онлайн, ĸoгaтo тя нe e в cъcтoяниe дa ce яви нeпocpeдcтвeнo пpeд cъдa
Видеоконференцията в гражданския и в административния процес, както и разширяване на възможностите за използването й в наказателния процес официално залегна в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), Административнопроцесуалния кодекс (АПК) и в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Това решиха депутатите на второ четене. Така, в закона вече е записано, че :
. вcяĸa cтpaнa мoжe дa пoиcĸa дa yчacтвa в cъдeбнo зaceдaниe чpeз видeoĸoнфepeнция, ĸoгaтo тя нe e в cъcтoяниe дa ce яви нeпocpeдcтвeнo пpeд cъдa.
. пpи видeoĸoнфepeнциятa cтpaнaтa пpиcъcтвa в cпeциaлнo oбopyдвaнo зa видeoĸoнфepeнции пoмeщeниe в paйoнeн cъд, мяcтo зa лишaвaнe oт cвoбoдa или apecтa.
. съдът уведомява страните за условията за провеждане на видеоконференция.
Регламентира се възможността за извършване на устен превод чрез видеоконференция. Въвеждането на тази разпоредба е провокирано от многократното отлагане на съдебни заседания по граждански дела заради липсата на преводач от съответния език.
Новите разпоредби предвиждат и възможност за събиране на доказателства чрез видеоконференция. Предвидена е възможност разпит на свидетел и обяснения на страна чрез използване на видеоконференция да може да бъдат допуснати, когато тези лица се намират в населено място извън съответния съдебен район, в който се намира съдът по делото, или когато други обективни обстоятелства 3 налагат това. Създава се възможност за изслушване на вещо лице чрез използване на видеоконференция, когато същото работи в населено място извън съответния съдебен район не съда, разглеждащ делото, и служебната му ангажираност или други обективни обстоятелства не му позволяват да се яви непосредствено пред съда.
Предвидени са процедурни и организационни мерки с цел осигуряване на справедливост на изслушванията и съдебния процес, както и изготвяне на протокол за процесуалните действия, извършени чрез видеоконференция.
Повече подробности по темата четете тук.