В днешния брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Правилника за администрацията в съдилищата, тъй като до момента липсваше необходимата правна регламентация, която да отчита специфичната дейност на администрацията в сферата на административното правораздаване.
Въвежда се воденето на нова деловодна книга във връзка с нормата на чл. 276, ал. 1 ЗИНЗС, която регламентира, че всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3 от същия закон, както и извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3, като това искане се вписва в специална книга в съда, в която като се отбелязват точният час на постъпването и подателят му.
Създава се изрична разпоредба във връзка с различната практика на съдилищата, че исканията за спиране на предварителното изпълнение, респ. искането за допускане на предварително изпълнение, трябва да се разглеждат в рамките на основното съдебно производство по оспорване на административния акт, който го е допуснал, съответно чието предварително изпълнение се търси.
Промени има в Наредба № 1 от 2019 г. за треньорските кадри, като целта им е увеличаване на възможностите за вписване в регистъра на треньорските кадри чрез разширяване на изискванията, при съответствието с които заявителите могат да бъдат вписани.
В частност от новосъздадените възможности ще могат да се ползват лицата с подходяща квалификация за инструктори във въоръжените сили, МВР и НСО, както и тези с квалификация на учители/преподаватели по физическо възпитание със специализация по вид спорт или изучавана методика на преподаване/обучение по вид спорт.
Ограничава се достъпа до треньорска длъжност на лица без професионална квалификация въз основа на завареното фактическо положение, че изпълняват такава длъжност, при условията на § 4, ал. 1 от ДР на Наредба № 1/2019 г. Прецизират се разпоредбите, регламентиращи производството по вписване в регистъра, с цел по-висока правна сигурност и намаляване на вероятностите за възникване на спорове, водещи до образуването на съдебни производства. Осигурява се по-дълъг срок на лицата, вписани в регистъра по чл. 22, ал. 1 от отменената Наредба № 2 от 2017 г. за професионалната правоспособност и квалификацията на спортно-педагогическите кадри (отм.), да отговорят на новите материалноправни изисквания и да бъдат вписани в регистъра на треньорските кадри.