Полезно в ДВ (бр. 60 от 7.07.2020 г.)

В новия 60-ти брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за Министерството на вътрешните работи, част от които се отнасят до правоотношенията с кадровия състав. При прекратяване, независимо от основанието, на служебните правоотношения на служителите се изплаща обезщетение в размер на толкова месечни възнаграждения, колкото прослужени години имат, но не повече от 20. Обезщетения ще се изплащат и за неизползваните отпуски. На служителите, които извършват дейности, свързани със специфичен характер на труда, за което се полага безплатна храна, ще се осигурява левовата й равностойност. „Жандармерията“ и Специализирания отряд за борба с тероризма ще се слеят, а новото звено ще е ангажирано освен с охрана на опасни товари, борба с тероризма и с масови безредици също така и с охраната на висши ръководни държавни служители и редови служители на МВР, НАП или Агенция „Митници“, например.

Промени има и в Закона за автомобилните превози, които предвиждат намаляване на превозвачите, които не отговарят на условията за установяване, или т. нар. „пощенски кутии“, както и намаляване на административната тежест за лицата, осъществяващи таксиметрова дейност. В тази връзка до 31 октомври общинските съвети следва да определят минимални и максимални цени на таксиметровия превоз на пътници за километър пробег. Цените ще касаят съответната тарифа за следващата година. Регламентирани са и превозите с атракционна цел. Занапред те следва да се извършват от търговци, регистрирани по Търговския закон и вписани в базата данни на общината, където ще се извършва превозът. С преходните и заключителните разпоредби на закона депутатите регламентираха движението с електрически тротинетки. Водачът на индивидуално електрическо превозно средство вече се задължава при движение в тъмните часове на денонощието или при намалена видимост да ползва светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъде лесно забелязан. Водачите на такива превозни средства са длъжни да се движат по изградената велосипедна инфраструктура, а при липса на такава – възможно най-близо до дясната граница на платното за движение. В тъмните часове на денонощието или при намалена видимост водачът трябва да управлява индивидуалното електрическо превозно средство с включени светлини. В случай, че лицето е до 18 години, трябва да ползва каска. На водачите на електрически тротинетки е забранено да се движат по пътища и улици, на които максимално разрешената скорост е над 50 km/h. Ограничението не се прилага за улици с изградена велосипедна инфраструктура. Водачите на тротинетки не могат да се движат в зони, забранени за влизането на велосипеди, както и да се движат по пътна лента или платно за движение за превозни средства от редовните линии.

Обнародвано е ново Постановление № 151 от 3.07.2020 г. за определяне на условията и реда за изплащане на средства за запазване на заетостта на работници и служители след периода на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13.03.2020 г., и извънредната епидемична обстановка, обявена с Решение № 325 и удължена с Решение № 378 на Министерския съвет от 2020 г. Мярката в подкрепа на запазване на заетостта в затруднения български бизнес „60/40“ ще продължи да действа до 30 септември. От 1 юли беше разширен обхватът на фирмите, които могат да се възползват от нея, и бяха предвидени нови, по-леки изисквания. Повече са секторите, които могат да кандидатстват, но акцентът е върху работниците в хотелиерството и ресторантьорството и сезонните работници. В сектор „Здравеопазване“ всички, които нямат договор с осигурителната каса, ще могат да кандидатстват за компенсации, ако отговарят на условията. Отпада изискването работодателите да са платили данъци и осигуровки за 2020 г., но има условие да си ги декларирали като дължими. Те обаче трябва да нямат дължими данъци и осигуровки към 31 декември 2019 г.

 

 

 

Коментарите са затворени.