Полезно в ДВ (бр. 51 от 05.06.2020 г.)

В днешния брой на „Държавен вестник“ е обнародван нов Закон за управление на агрохранителната верига, с който се прецизират изискванията за безопасност на храните към бизнес операторите от хранителния сектор и към обектите за производство, преработка и дистрибуция.

Компетентните органи на национално ниво остават Българската агенция по безопасност на храните и Регионалните здравни инспекции към Министерството на здравеопазването.

Въвеждат се регулации по отношение на генетично модифицираните храни. Пускането им на пазара ще става след получаване на разрешение от Европейската комисия съгласно действащия регламент за съдържащите ГМО храни и фуражи. Изрично е записано, че се забранява в детски храни да се влагат продукти и съставки, които се състоят, съдържат или са произведени от ГМО. Забранява се и участието на деца в рекламирането на ГМО храни.

За първи път се регламентират изискванията за търговия с храни от разстояние. Въвежда се регистрация на превозните средства за транспортиране на храни от животински произход и на храни от неживотински произход, като брашно, хляб, хлебни и сладкарски изделия. Регистрацията ще се удостоверява със стикер.

Всеки производствен обект трябва да разполага с поне един служител с висше или средно специално образование в областта на хранително-вкусовата промишленост, или най-малкото някаква професионална квалификация в същата сфера. Изискването ще се признава за покрито, ако служителят е висшист по медицина или фармация, ако става въпрос за производство на хранителни добавки.

Обозначението „Продукт от България” ще може да се поставя върху храни, когато основната съставка, използвана при производството им, е добита у нас, и всички етапи на производствения процес се осъществяват на българска територия. Предвижда се създаването на Национален съвет по храните – консултативен орган към министъра на земеделието, който ще бъде и негов председател. В него ще влязат представители на държавни ведомства, на браншови организации и др.

 Промени има в Закона за запасите от нефт и нефтопродукти с цел да се постигне изпълнение на задълженията на страната ни като пълноправен член на ЕС в областта на създаването и поддържането на запаси от нефт и нефтопродукти за минимум 90 дни, за случаите на затруднения или значителни прекъсвания на снабдяването, в контекста на сигурността на доставките, попадащи в приоритетите на енергийните политики на ЕС.

Вменява се задължение за справка-декларация в Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ ежегодно, до 15 февруари. Тя трябва да съдържа информация за произведените или продадените за потребителите количества нефтопродукти, количествата нефтопродукти и тежки горива, възложени за производство или преработка, както и за потребените от тях или предназначени за потребителите.

 Обнародвани са изменения и допълнения в Закона за Държавна агенция „Разузнаване“, с които се допълват разузнавателните дейности на Агенцията по отношение на хибридните атаки и асиметричните рискове и заплахи, както и за организиране и осъществяване на собствени комуникации. Създава се и междуведомствено антитерористично звено към Държавната агенция “Разузнаване”.

 

Коментарите са затворени.