Полезно в ДВ (бр. 31 от 01.04.2020 г.)

 В днешния извънреден брой на „Държавен вестник“ е обнародвано Постановление № 55 от 30 март 2020 г. за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели с цел запазване на заетостта на работниците и служителите при извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.

От 31.03.2020 г. фирмите могат да подават заявления за кандидатстване за компенсации, като мярката за подпомагане на работодатели е 60:40 от осигурителния доход на работниците. Процедурата ще бъде изцяло електронна и максимално бърза, а отпуснатите компенсации ще влязат в публичен регистър. Контролът ще се осъществява паралелно от Главна инспекция по труда и от НАП, а проверки за истинността на декларираната информация практически може да има през цялата година.

Две са категориите работодатели, които ще могат да получат финансова помощ за покриване на част от възнагражденията на засегнатите работници и служители, при условие че ги запазят на работа за времето на изплащане на помощта.

Първата категория са тези от конкретно определени засегнати сектори на икономиката, които по нареждане на държавен орган са преустановили работа на цялото предприятие или на част от него, или на отделни работници и служители. Към постановлението има списък приложение с икономическите дейности – търговия на дребно в молове (без търговия на храни, лекарства, цигари), някои видове пътнически транспорт, хотелиерство, ресторанти и заведения за бързо обслужване, питейни заведения, киносалони, туроператори, организиране на конгреси и търговски изложения, частни детски градини, театри и друга артистична и творческа дейност, култура, спортни и други дейности, свързани с развлечения и отдих, поддържане на добро физическо състояние. От тази категория работодатели не се изисква да доказват намаляване на приходите поради извънредното положение, а само заповедта за спиране на работата.

Втората категория са работодатели от всички сектори на икономиката, с някои изрично изброени изключения, които заради извънредното положение са спрели работата на цялото или на част от предприятието или на отделни работници, или пък са въвели намалено работно време. Условието за тях е да удостоверят 20 % спад на приходите си за предходния месец преди подаване на заявлението, спрямо друг предходен период, който зависи от това дали фирмата е учредена преди или след 1 март 2019 г. Ако фирмата е създадена преди 1 март 2019 г., спадът на приходите за предходния месец се преценява спрямо същия календарен месец през миналата година. Ако е създадена след тази дата, то тогава спадът на приходите за предходния месец се преценява спрямо усреднените приходи от продажби за януари и февруари 2020 г.

Обнародвани са промени в Правилника за прилагане на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство, които са свързани с влезлите в сила на 7 февруари 2020 г. разпоредби на Закона за съдебната власт относно правомощията на Бюрото по защита при главния прокурор.

Създава се възможност директорът на Бюрото да бъде подпомаган при изпълнението на функциите му от повече от един заместник-директор в зависимост от длъжностното разписание на служителите в структурите. Директорът на Бюрото по защита при главния прокурор ще организира охраната на прокурори и следователи, застрашени във връзка с изпълнение на служебните им задължения.

Промени има и в Наредба № РД-04-2 от 2019 г. за реда и условията за водене на регистър на лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.

В актуализирана наредба са отразени новите законови изисквания, като са актуализирани подлежащите на вписване данни и образецът на регистъра на лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход; условията и редът за подаване на заявлението по чл. 17, ал. 1 от ЗАРИДСНПНП; разпоредбите на чл. 14 – 20 от Наредбата и образецът на банкова гаранция.

В изпълнение на законовите разпоредби се създават образци на декларации за изпълнението на общите условия за регистрация по чл. 7, ал. 1, т. 1, 2, 4 и 6, както и на специалните условия по чл. 8, ал. 3, т. 5 и 6 от ЗАРИДСНПНП и условията и редът за водене на списъка с обектите, които не могат да бъдат вписани в регистъра на лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход за срока по чл. 29, ал. 1 и чл. 32, ал. 1 и 3 от ЗАРИДСНПН.

Коментарите са затворени.