Полезно в ДВ (бр. 56 от 16.07.2019 г.)

В днешния 56-ти брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, след като парламентът отхвърли ветото на президента.

Приетите изменения създават възможността за обособяване на места за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани „извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги в поземлени имоти или части от тях, собственост на държавата, на общините, на частни физически или юридически лица, попадащи в горски територии или в земеделски земи, както и в незастроени имоти, включени в границите на урбанизирани територии, без промяна на предназначението им“.

Тези места не се категоризират като къмпинги, в тях се разрешава поставянето само на архитектурни елементи без търговско предназначение, които не изискват строителство – беседки, заслони, пейки, маси, информационни табла, чешми, дървени огради, скари и други.

Промените предвиждат с глоба от 500 до 1000 лв. да се наказва и разполагането на плажни принадлежности, палатки, кемпери и каравани върху различните видове дюни.

Обнародван е президентският Указ № 163 за насрочване на избори за общински съветници и за кметове на 27 октомври 2019 г.

Публикувани са промени в Наредбата за административното обслужване и от днес всички общини са задължени да използват уеднаквени заявления за 16-те най-масови услуги. Сред стандартизираните заявления са издаване на скици за недвижими имоти и разрешение за строеж, одобряване на подробен устройствен план и много други, които са обнародвани в днешния брой на „Държавен вестник“. По този начин се облекчават гражданите и бизнесът, намалява се административната тежест, като отпадат ненужни документи и се спестява време при получаването на резултата от извършената услуга.

Обнародвана е нова Наредба № 6 от 9 юли 2019 г. за реда и условията за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на отделни заразни болести на дихателната система. Заболяванията, включени в наредбата, са: варицела, епидемичен паротит, коклюш, менингококова болест – инвазивна (менингококов менингит и сепсис), морбили, рубеола и скарлатина.

Създаването на този нормативен документ се е наложило поради необходимостта от точни правила за ефективна противоепидемична работа на институциите. Заразните болести на дихателната система са едни от най-честите заболявания в детската възраст, които водят до заразяване на всички без ваксина срещу тях и по тази причина е важно да се установят единни мерки за лабораторна диагностика, профилактика и контрол. Болните лица трябва да се диагностицират в лечебни заведения, а лабораторната диагностика да се извършва в три възможни за това места – медико-диагностична лаборатория, в Националния център по заразни и паразитни болести, в регионалните здравни инспекции.

Болните от включените в наредбата заболявания следва да бъдат изолирани за домашно лечение до оздравяването им. Наблюдението на контактните на болен от заразна болест ще се извършва от общопрактикуващия лекар. Преболедувалите се приемат обратно в училище или в детска градина, след като представят медицинска бележка от лекар, че са здрави.

Неболедувалите и неимунизирани лица, които са били контактни се поставят под медицинско наблюдение за 21 дни. Предлагат се и препоръки за антибиотична профиактика и ваксинопрофилактика в случаите, когато това е възможно.

Вашият коментар