Правителството редактира леко и разпоредба, атакувана в съда от лишена от осигуровки адвокатка
Правителството прие промени в Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица и премахна от нея едно изискване, което понякога води до абсурдната ситуация хем да си плащаш вноски, хем да се водиш неосигурен.
Става дума за чл. 1, ал. 6 от наредбата. В момента той гласи: „Лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 – 6 от Кодекса за социално осигуряване, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание по предвидения с наредбата ред. За лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване, на които е отпусната пенсия, осигуряването възниква от датата, на която е подадена декларацията по ал. 2. Видът на осигуряването се променя по реда на ал. 4.“.
Разпоредбата се отнася до самоосигуряващите се, на които е отпусната пенсия. Те имат правото да се осигуряват по свое желание за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
В момента наредбата изисква от тях да изразят желанието си за това с декларация, известна като ОКД-5, която трябва да подадат до съответната териториална дирекция на НАП. И именно от датата на подаването ѝ възниква осигуряването по желание за тези рискове. Ако обаче не си подал въпросната декларация след като си се пенсионирал, не се водиш осигурен за тях и то въпреки че си правил вноски.
Точно това се е случило с адвокатка от София, която заради онкологично заболяване е получила пенсия за инвалидност през 2014 г. Независимо от това тя продължила да работи и да се самоосигурява, както преди това – за всички рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица.
И когато през 2019 г. представя болнични листове в Националния осигурителен институт, с изненада научава, че от 5 години не се води осигурено лице за общо заболяване, майчинство и пенсия. И това, въпреки че е правила всички вноски и НАП ги е приела. От НОИ ѝ заявяват, че няма как да е „осигурено лице“, тъй като не е подала декларация ОКД-5.
След установяването на този абсурд, тя заведе дело пред Върховния административен съд, в която настоява да бъде отменена разпоредбата на чл. 1, ал. 6 от наредбата за самоосигуряващите се. Делото ѝ (№6222/2020 г.) беше насрочено за 25 ноември 2020 г.
Повече подробности по темата четете тук.