Нова европейска финансова практика – септември 2020 г.

Нови решения

Съединени дела С-84/19, С-222/19 и C-252/19 от 03 септември 2020 година

Защита на потребителите — Национална разпоредба, която предвижда максимален размер на нелихвените разходи по кредита — Договорна клауза, която прехвърля върху потребителя разходите за икономическата дейност на кредитодателя — Значителна неравнопоставеност между правата и задълженията на страните — Договорни клаузи, които не уточняват услугите, за които се плаща възнаграждение — Задължение за съставяне на договорните клаузи на ясен и разбираем език — Национално законодателство, което установява начин за изчисляване на максималния размер на нелихвените разходи по кредита, които могат да се възложат на потребителя

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Договори за потребителски кредити.Неравноправни клаузи в потребителските договори. Изключение, предвидено за договорни условия, които отразяват задължителни законови или подзаконови разпоредби. Национални разпоредби, които въвеждат максимален размер на общите разходи по кредита за потребителя извън лихвите. Приложение по отношение на клаузи, предвиждащи заплащане на комисиони в допълнение на лихва. Съответствие на национално законодателство, предвиждащо максимален размер на нелихвените разходи по кредита. Съответствие на национално законодателство, съгласно което максималният размер на нелихвените разходи по кредита се изчислява предвид общите разходи на кредитната институция.

Три спора относно събирането на суми, поискани от кредитни институции въз основа на договори за потребителски кредит.

дело С-186/19 от 03 септември 2020 година

Съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси – Съдебна компетентност – Изключителна компетентност – Основана на имунитета срещу принудително изпълнение молба на международна организация за вдигане на обезпечителен запор и за постановяване на забрана за ново налагане на такъв запор – Понятие за „граждански и търговски дела“ – Понятие за „обезпечителни или временни мерки“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Производство по подадена пред съд на държава членка молба във връзка с обезпечителни мерки, в която международна организация се позовава на имунитета си срещу принудително изпълнение. Дали позоваването от международна организация в съдебен спор на привилегия, изведена от имунитета срещу принудително изпълнение, автоматично изключва този спор от приложното поле на Регламент № 1215/2012.

Понятие за „граждански и търговски дела“.

Понятие за „обезпечителни или временни мерки“.

Производство между S и SH относно вдигането на обезпечителен запор.

дело С-356/19 от 03 септември 2020 година

Въздушен транспорт – Право на обезщетение при закъснение или отмяна на полет – Ред и условия за обезщетяване – Искане в национална валута – Национална разпоредба, която забранява избора на валута от кредитора

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети. Разпоредба, която урежда задължението за изплащане на обезщетение не само по размер, а и относно начина на неговото изпълнение. Национални норми за изпълнението на задължения, които водят до отхвърляне на иск, предявен от пътник или негов правоприемник, единствено поради това че притезанието е посочено неправилно в националната валута по местоживеене на пътника.

Спор по повод на искане за обезщетение на основание Регламент № 261/2004.

съединени дела С-503/19 и C-592/19 от 03 септември 2020 година

Статут на дългосрочно пребиваващите граждани на трети страни — Фактори, които следва да се вземат предвид — Неотчитане на тези фактори — Отказ да се предостави статут на дългосрочно пребиваващ поради предходни осъждания на заинтересованото лице

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Статут на дългосрочно пребиваващите граждани на трети страни. Национална правна уредба, която позволява да бъде отказано предоставянето на статут на дългосрочно пребиваващ по причини, свързани с обществения ред или обществената сигурност. Дали наличието на предходно осъждане от каквото и да e естество представлява достатъчно основание да бъде отказан достъп до статут на дългосрочно пребиваващ, без да е необходимо да се преценяват продължителността на пребиваването и съществуването на връзки с държавата на пребиваване.

Два спора по повод на отхвърляне на молбите за предоставяне на статут на дългосрочно пребиваващ, подадени от заинтересованите лица.

дело С-539/19 от 03 септември 2020 година

Роуминг в обществени мобилни съобщителни мрежи в рамките на Европейския съюз — Задължение за доставчика на роуминг да прилага автоматично регулираната тарифа за роуминг — Прилагане по отношение на потребители, направили избор на конкретна тарифа за роуминг преди влизането в сила на Регламент (ЕС) № 531/2012

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Премахване на надценките на дребно за роуминг. Устойчивост на премахването на надценките на дребно за роуминг. Предоставяне на регулирани роуминг услуги на дребно. Преходни надценки на дребно за роуминг. Прозрачност на цените на дребно за повиквания и SMS съобщения при роуминг. Прилагане автоматично за всички клиенти на регулираната тарифа за роуминг съгласно член 6а от Регламент (ЕС) № 531/2012, независимо дали до тази дата тези клиенти са имали регулирана тарифа или специалната, така наречена алтернативна тарифа за роуминг.

Спор на доставчик на телекомуникационни услуги, О, с Федерален съюз на потребителските централи и сдружения, В, в рамките на производство по иск за преустановяване на действия, предявен от последния, против практиките на О, свързани с реда и условията за преминаване към новата регулирана тарифа за роуминг в Европейския съюз след премахването, считано от 15 юни 2017 г., на надценките на дребно за роуминг в рамките на Съюза.

дело С-719/18 от 03 септември 2020 година

Електронни съобщения — Свобода и плурализъм на медиите — Свобода на установяване — Национална правна уредба, с която се забранява на предприятие със значителна пазарна мощ в даден сектор да придобие „значителни икономически измерения“ в друг сектор — Изчисляване на приходите, реализирани в сектора на електронните съобщения и в медийния сектор — Определяне на сектора на електронните съобщения — Ограничаване до пазарите, за които има уредба ex ante — Отчитане на приходите на свързаните дружества — Определяне на различен праг за приходите за дружествата, осъществяващи дейност в сектора на електронните съобщения

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Обща регулаторна рамка за електронните съобщителни мрежи и услуги. Изчисляване на приходите в сектора на електронните комуникации и в интегрираната комуникационна система. Ограничаване на сектора на електронните комуникации до пазарите, които се регулират ex ante. Отчитане на приходите на свързани дружества. Диференциран праг на приходите за дружествата, осъществяващи дейност в сектора на електронните комуникации, и останалите. Правна уредба на държава членка, която създава пречки за дружество, регистрирано в друга държава членка, чиито приходи, реализирани в сектора на електронните съобщения, така както е определен за целите на тази национална правна уредба, включително чрез контролирани или свързани дружества, са над 40 % от общите приходи в този сектор, да получава в SIC приходи над 10 % от реализираните в тази система.

Спор по повод на разпоредба в италианското право, която забранява на предприятие да получава приходи повече от 10 % от общите приходи, реализирани от Интегрираната комуникационна система („SIC“), когато това предприятие има част, по-голяма от 40 % от общите приходи, реализирани в сектора на електронните съобщения.

дело С-265/19 от 08 септември 2020 година

Интелектуална собственост – Права, сродни на авторското право – Право на изпълнителите на справедливо възнаграждение, поделено с продуцентите на звукозаписите – Приложимост за гражданите на трети държави – Изключения, за които трети държави са отправили уведомление – Изискване всяко ограничение да е предвидено в закон, да спазва същественото съдържание на основното право и да е пропорционално – Разпределение на правомощията между Съюза и държавите членки да определят тези ограничения – Разпределение на правомощията в отношенията с третите държави

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Права, свързани с авторското право в областта на интелектуалната собственост. Разделение на компетенциите между Съюза и неговите държави членки. Задължение за предоставяне на „национален режим“ на изпълнителите. Изключения от това задължение в резултат на международни изключения. Изключителна компетентност на Съюза или компетентност на държавите членки да определят, въз основа на тези международни изключения, кои изпълнители от трети държави имат право на справедливо възнаграждение.

Спор относно правото на граждани на трети държави на еднократно справедливо възнаграждение, когато имат принос в използван в Ирландия звукозапис.

съединени дела С-674/18 и C-675/18 от 09 септември 2020 година

Социална политика – Прехвърляне на предприятия – Гарантиране на правата на работниците и служителите – Закрила на работниците в случай на неплатежоспособност на техния работодател – Прехвърляне от синдика на предприятието прехвърлител, което е в производство по несъстоятелност – Обезщетения за осигурителен стаж и възраст по професионална пенсионна схема – Ограничение на задълженията на приобретателя – Размер на дължимото обезщетение по допълнителна професионална пенсионна схема, изчислено в зависимост от трудовото възнаграждение на работника или служителя към момента на откриване на производството по несъстоятелност

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Гарантиране на правата на работниците и служителите при прехвърляне на предприятия, стопански дейности или части от предприятия или стопански дейности. Гарантиране на правата на работниците и служителите в случай на неплатежоспособност на техния работодател. Допълнителни пенсионни обезщетения. Носят ли отговорност приобретателите на предприятие, прехвърлено им от неплатежоспособен прехвърлител, за допълнителните пенсионни обезщетения на работниците и служителите.

Два спора във връзка с натрупани права на обезщетение за осигурителен стаж и възраст по професионална пенсионна схема в случай на прехвърляне на стопанска дейност в рамките на производство по несъстоятелност.

дело С-509/19 от 10 септември 2020 година

Митнически кодекс на Съюза – Внос на електронни продукти със софтуер – Отчитане като митническа стойност на разходите за разработване на софтуер

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Митническа стойност. Разходи за разработването на софтуер, които се прибавят към договорната стойност на внесени стоки, когато не са включени към действително платената или подлежащата на плащане цена за внасяните стоки. Определяне на митническата стойност на внесена стока като се допуска към договорната й стойност да се прибави икономическата стойност на софтуер, създаден в Съюза и предоставен безплатно от купувача на установен в трета държава продавач.

Спор относно отчитането като митническа стойност на разходите за разработване на софтуер, предоставян безплатно от купувача на производителя, с оглед на използване при производството и продажбата за износ на стоката.

дело С-738/19 от 10 септември 2020 година

Защита на потребителите — Неравноправни клаузи в потребителските договори — Социално жилище — Задължение за обитаване и забрана за пренаемане на имота — Преценка на евентуално неравноправния характер на наказателни клаузи

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Неравноправни клаузи в потребителските договори. Степен на взаимодействие между разглежданата клауза и други клаузи в зависимост по-специално от съответния им обхват. Нарушения на договор, въз основа на които се изисква неустойка и обезщетение под формата на връщане на неправомерно реализираната печалба.

Спор между A, в качеството му на наемодател на социално жилище, неговия наемател B и поднаемател C, по-специално по повод плащането, от една страна, на договорна неустойка за неизпълнение на задължението да се обитава жилището и на забраната за пренаемане, както и от друга страна, на сума, съответстваща на неоснователно извлечената от преотдаването под наем полза от В.

съединени дела С-807/18 и C-39/19 от 15 септември 2020 година

Eлектронни съобщителни услуги — Достъп до отворен интернет — Права на крайните потребители — Право да се предоставят приложения и услуги — Забрана за споразумения и търговски практики, който ограничават упражняването на правата на крайните потребители — Понятия за „споразумения“, „търговски практики“ и „крайни потребители“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Определяне на мерки относно достъпа до отворен интернет. Универсална услуга и права на потребителите във връзка с електронните съобщителни мрежи и услуги. Право на достъп до приложения и услуги, както и право те да бъдат използвани. Оценка за наличието на ограничение на упражняването на правата на крайните потребители. Задължение за еднакво и недискриминационно третиране на трафика. Възможност за прилагане на разумни мерки за управление на трафика. Забрана на мерки за блокиране и забавяне на трафика. Търговски практики, които се изразяват в предлагането на пакети, съгласно които се предвижда, че абонираните за тях клиенти заплащат тарифа, която им дава право да използват без ограничения определен обем данни, без от него да се изважда използването на някои специфични приложения и услуги, попадащи в обхвата на „нулева тарифа“, като при изчерпване на този обем данни могат да продължат да използват без ограничения посочените специфични приложения и услуги, докато по отношение на другите приложения и услуги се прилагат мерки за блокиране или забавяне на трафика“.

Понятия за „споразумения“, „търговски практики“ и „крайни потребители“.

Две дела по повод на две решения, с които възниква задължение за преустановияване предоставянето на услуги за достъп до интернет.

дело С-312/19 от 16 септември 2020 година

Данък върху добавената стойност — Договор за съвместна дейност — Гражданско дружество — Връзка на икономическа операция с един от съдружниците —Притежаване на качеството данъчнозадължено лице — Определяне на данъчнозадълженото лице – платец на данъка“ — Понятие „данъчнозадължено лице“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Съвместни действия на няколко лица. Отнасяне на оборота към едно данъчнозадължено лице. Неперсонифицирано гражданско дружество, характеризиращо се с факта, че първото лице е оправомощено да действа от името на всички съдружници, но участва само и от свое име в отношенията с трети лица. Физическо лице, което е сключило с друго физическо лице договор за съвместна дейност, извършва независимо действията, съставляващи осъществяваната от това гражданско дружество икономическа дейност.

Понятие „данъчнозадължено лице“.

Спор по повод разпореждане на данъчна администрация X да плати данъка върху добавената стойност (ДДС) заедно с лихви за забава, както и глоба в резултат на недекларирани сделки с недвижими имоти.

дело С-528/19 от 16 септември 2020 година

Данък върху добавената стойност — Възникване и обхват на правото на приспадане — Осчетоводяване на разходите за извършените услуги като част от общите разходи на данъчнозадълженото лице — Установяване на наличието на пряка и непосредствена връзка с икономическата дейност на данъчнозадълженото лице—Доставка, която се третира като възмездна

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Приспадане на данъка, платен по получена доставка. Разширяване на общински път. Строителните работи, извършени безвъзмездно от данъчнозадължено лице в полза на община. Възмездна доставка на стоки, при която насрещната престация за доставката на пътно строителство е разрешение за експлоатация на каменна кариера.

Спор относно отказ за приспадане на платения по получени доставки данък върху добавената стойност (ДДС) за извършването на строителни работи по разширяване на общински път.

дело С-674/19 от 16 септември 2020 година

Структура и ставки на акцизите, приложими за обработените тютюни — Понятия „Изделия, съставени изцяло или частично от вещества, различни от тютюн“, „Тютюн за пушене“, „Тютюн за наргиле“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Основни принципи за хармонизацията на структурите и ставките на акциза, който държавите членки прилагат за обработените тютюни. Вещества, влизащи в състава на тютюна за наргиле. Тютюн за пушене, подлежащ на облагане с акциза върху тютюна. Тютюн за наргиле, квалифициран като „изделие, съставено частично от вещества, различни от тютюн“.

Понятия „Изделия, съставени изцяло или частично от вещества, различни от тютюн“, „Тютюн за пушене“, „Тютюн за наргиле“.

Спор по повод решение на Митнически отдел да начисли акциз и данък върху добавената стойност върху вноса на тютюн за наргиле, внесен и пуснат на пазара и да наложи глоба на дружество.

дело С-791/18 от 17 септември 2020 година

Данък върху добавената стойност (ДДС) — Недвижими имоти, придобити като дълготрайни активи — Приспадане на данъка, платен за получена доставка — Корекция на първоначално извършеното приспадане — Извършвана наведнъж корекция на цялата сума на това приспадане след първото използване на съответния имот — Принцип на данъчен неутралитет

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Национален режим за корекция в случаите на дълготрайни активи, който предвижда корекцията да се разпределя за период от няколко години, като в годината на първото използване, която същевременно е първата година за корекция, цялата сума на първоначалното приспадане на данъка за този дълготраен актив трябва да се коригира наведнъж, ако при първото използване се установи, че първоначалното приспадане на данъка не съответства на приспадането, на което данъчнозадълженото лице има право въз основа на действителното използване на дълготрайния актив. Национална правна уредба, която съответства на принципа на данъчна неутралност, доколкото този принцип изисква неправомерните приспадания във всички случаи да бъдат коригирани

Спор във връзка с извършвана наведнъж корекция на пълното приспадане на първоначално платения за изграждането на сграден комплекс данък върху добавената стойност (ДДС) поради използването на част от този комплекс за освободена дейност.

дело С-777/18 от 23 септември 2020 година

Свободно предоставяне на услуги — Здравно осигуряване — Здравно обслужване, за което може да се изисква предварително разрешение — Възпрепятстване на осигуреното лице да поиска предварително разрешение — Поемане на разходите за лечение по график, направени от осигуреното лице — Трансгранично здравно обслужване — Обработване на исканията за трансгранично здравно обслужване — Критерии, които трябва да се вземат — Понятие „лечение по график“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Национална правна уредба, в която при възстановяването на разходите за трансгранично здравно обслужване се изключва възможността за разрешаване a posteriori на здравното обслужване, предоставено в друга държава членка без предварително разрешение. Национална правна уредба, в която при всички положения възстановяването на разходите за медицинско обслужване, предоставено на осигуреното лице в друга държава членка, зависи от предварително разрешение, включително когато съществува реален риск от необратимо влошаване на здравословното състояние на лицето, докато се чака издаването на разрешението Условия, чието изпълнение прави задължително издаването от компетентната институция на исканото разрешение. Наличие на ограничение на свободното предоставяне на услуги. Обосноваване на системата на предварително разрешение. Пропорционалност на системата на предварително разрешение. Разумен срок на процедурата, отчитащ конкретното здравословно състояние, спешността и индивидуалните обстоятелства.

Понятие „лечение по график“.

Спор по повод отказ на възстановяване разходите за трансгранично здравно обслужване.

Коментарите са затворени.