Нова европейска финансова практика – март 2020 г.

Нови решения

дело С-75/18 от 03 март 2020 година

Обща система на данъка върху добавената стойност — Свобода на установяване — Данък върху оборота на телекомуникационните оператори — Прогресивен данък, който засяга в по-голяма степен предприятията, притежавани от физически или юридически лица от други държави членки, отколкото местните предприятия — Ставки на прогресивния данък, приложими за всички данъчнозадължени лица — Размерът на оборота като неутрален разграничителен критерий

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Система на данъка върху добавената стойност. Обвързан с оборота данък, с който се облагат телекомуникационни предприятия. Характер на данък върху оборота. Поставяне на чуждестранни предприятия в по-неблагоприятно положение с прилагането на прогресивна данъчна ставка. Непряка дискриминация. Обосновка на прогресивен данък, базиран на оборота. Недопустимо поставяне на малки предприятия в по-благоприятно положение с прилагането на прогресивна данъчна ставка.

Спор относно плащането на данък върху оборота в телекомуникационния сектор.

дело С-125/18 от 03 март 2020 година

Защита на потребителите — Неравноправни клаузи в потребителските договори — Договор за ипотечен кредит — Променлив лихвен процент — Референтен индекс, основан на ипотечните кредити на спестовните каси — Индекс, произтичащ от подзаконова или административна разпоредба — Едностранно въвеждане на такава клауза от продавача или доставчика — Проверка на изискването за прозрачност от националния съд — Последици от констатирането на неравноправния характер на клаузата

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Kлауза от договор за ипотечен кредит, сключен между потребител и продавач или доставчик, в която се предвижда, че приложимият за кредита лихвен процент се основава на един от предвидените в националната правна уредба официални референтни индекси. Прозрачност на договорна клауза в договор за ипотечен кредит, с която се определя променлив лихвен процент, чийто начин на изчисляване се счита за сложен за средния потребител. Информация, свързана с метода за изчисляване на индекса, въз основа на който се изчислява посоченият лихвен процент, и с колебанията на този индекс в миналото и начина, по който същият може да се колебае в бъдеще.

Спор относно клаузата, която е посветена на променливия лихвен процент, служещ за възнаграждение, и се съдържа в договора за ипотечен кредит.

дело С-323/18 от 03 март 2020 година

Свобода на установяване — Система на данъка върху добавената стойност — Данък върху оборота в сектора на търговията на дребно в търговски обекти — Прогресивен данък, който засяга в по-голяма степен предприятията, притежавани от физически или юридически лица от други държави членки, отколкото местните предприятия — Ставки на прогресивния данък, приложими за всички данъчнозадължени лица

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Обвързан с оборота данък, с който се облагат предприятия за търговия на дребно. Поставяне на чуждестранни предприятия в по-неблагоприятно положение с прилагането на прогресивна данъчна ставка. Непряка дискриминация. Обосновка на прогресивен данък, базиран на оборота. Размерът на оборота като неутрален разграничителен критерий. Данъчни възможности на данъчнозадължените лица. Данъчен режим, за чийто дискриминационен ефект може да се заключи просто поради предвидената в него прогресивна ставка, с която на икономически по-мощните лица се възлага по-голяма данъчна тежест.

Спор относно плащането на данък върху оборота в сектора на търговията на дребно в търговски обекти.

дело С-482/18 от 03 март 2020 година

Свободно предоставяне на услуги – Базиран на оборота данък върху рекламните дейности – Задължения, свързани с данъчната регистрация – Принцип за недопускане на дискриминация – Налагане на глобa поради неизпълнение на задължението за регистрация

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Материално данъчно право и данъчно процесуално право. Базиран на оборота данък „реклама“. Различни процедури по регистрация за местни и чуждестранни данъчнозадължени лица. Санкции при неизпълнение на задължението за регистрация.

Спор между дружество и данъчна администрация, по повод на решения, с които тази администрация е наложила на това дружество редица глоби за това, че е нарушило задължението за регистрация, предвидено в унгарското законодателство в тежест на лицата, упражняващи дейност, която подлежи на облагане с данък върху рекламата.

дело С-655/18 от 04 март 2020 година

Митнически съюз – Кражба на стоки, поставени под режим на митническо складиране – Отклоняване от митнически надзор – Лице, отговорно за отклоняването – Титуляр на разрешение за митническо складиране – Санкция за неспазване на митническото законодателство – Задължение да се плати равностойността на липсващите стоки – Кумулиране с имуществена санкция – Понятие „Отклоняване от митнически надзор“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Митнически кодекс на Съюза. Национална правна уредба, съгласно която при кражба на стоки, поставени под режим на митническо складиране, на титуляря на разрешението за митническо складиране се налага имуществена санкция. Национална правна уредба, съгласно която при отклоняване от митнически надзор на стоки, поставени под режим на митническо складиране, освен имуществена санкция титулярят на разрешението за митническо складиране е длъжен да плати и равностойността на тези стоки.

Понятие „Отклоняване от митнически надзор“.

Спор между Агенция „Митници“ и Ш по повод санкциите, наложени му като титуляр на разрешение за митническо складиране след кражбата на стоки, за които е отговаряло.

дело С-48/19 от 05 март 2020 година

Обща система на данъка върху добавената стойност – Случаи на освобождаване – Предоставяне на медицинска помощ при упражняване на медицински и парамедицински професии – Услуги, предоставяни по телефона – Услуги, предоставяни от медицински сестри и медицински асистенти – Понятие „Предоставяне на медицинска помощ“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Услуги за предоставяне на медицинска помощ, които се извършват по телефона. Допълнителни изисквания за професионална квалификация към предоставящите услугите медицински сестри и медицински асистенти, за да може за въпросните услуги да е приложимо освобождаването, предвидено в Директива 2006/112.

Понятие „Предоставяне на медицинска помощ“.

Спор по повод на отказа на данъчна служба да признае за освободени от данъка върху добавената стойност телефонните консултации по различни здравни въпроси и програмите за съпътстваща помощ по телефона за пациенти с хронични или продължителни заболявания, провеждани от дружество за сметка на публичните здравноосигурителни каси.

дело С-211/18 от 05 март 2020 година

Данък върху добавената стойност — Случаи на освобождаване — Болнична и медицинска помощ — Услуги, предоставяни при социални условия, сравними с приложимите за публичноправните субекти — Възможност за избор на режим на облагане — Запазване на режима на облагане — Промяна на условията на извършване на дейността — Понятие „сравними социални условия“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Освобождаване от ДДС на медицинските услуги, които се извършват от частни организации, но по сравними правила като тези за публичноправните субекти, извършващи подобни услуги. Принципи на защита на оправданите правни очаквания, на правна сигурност и на данъчна неутралност – освобождаване от ДДС на предоставяните от частна болница услуги за медицинска помощ, вследствие на промяна в условията на упражняване на дейността на тази болница, настъпила след като същата е избрала режима на облагане.

Понятие „сравними социални условия“.

Спор по повод на решението на Данъчна и митническа служба да задължи I да заплати данъка върху добавената стойност, приспаднат във връзка с медицинските услуги, които това дружество е предоставило в периода 2014—2016 г., както и обезщетителни и мораторни лихви.

дело С-679/18 от 05 март 2020 година

Защита на потребителите – Договори за потребителски кредити – Задължение за проверка от кредитора на кредитоспособността на потребителя – Възможност на повдигнатото от потребителя възражение за недействителност на договора да се противопостави изтичането на давностния срок

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Преддоговорна проверка на кредитоспособността на потребителя от страна на кредитора. Задължения на кредитора за предоставяне на информация при сключване на договори. Санкции при неизпълнение. Национална разпоредба, забраняваща на националните съдилища да установяват и санкционират неизпълнение на задължения служебно или по възражение на потребителя след изтичането на преклузивен или давностен срок.

Спор по повод искане за плащане на дължими суми по договор за кредит, който дружество е предоставило.

дело С-94/19 от 11 март 2020 година

Данък върху добавената стойност – Възмездна доставка на услуги – Командироване на персонал от дружество майка в дъщерното му дружество – Възстановяване от страна на дъщерното дружество до размера на направените разходи

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Облагаеми сделки. Национална правна уредба, въз основа на която не се считат за релевантни за целите на ДДС наемането или командироването на персонал на дружество майка в дъщерното му дружество, извършвани срещу възстановяването само на разходите за тях.

Спор, страни по който са S и данъчна администрация по повод на приспаданията, направени от S на ДДС, платен върху сумите, възстановени на неговото дружество майка за командироването на управител.

дело С-511/17 от 11 март 2020 година

Защита на потребителите — Неравноправни клаузи в потребителските договори — Договор за кредит в чуждестранна валута — Служебна проверка от националния съд на неравноправния характер на съдържащите се в договора клаузи — Вземане предвид на всички останали клаузи на договора при преценката на неравноправния характер на оспорената клауза

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Задължение на националния съд да разглежда служебно (ex officio) неравноправни клаузи в потребителските договори. Принципът ne ultra petita, съгласно който съдът не трябва да се произнася извън исканията на страните. Преценката на неравноправния характер на договорната клауза, на която се основават исканията на потребител, следва да се вземат предвид всички останали клаузи на договора.

Спор по повод на неравноправния характер на някои клаузи, съдържащи се в договор за ипотечен кредит в чуждестранна валута.

съединени дела С-103/18 и С-429/18 от 19 март 2020 година

Рамково споразумение за срочната работа — Неспазване от работодателя на законовия срок, определен за окончателното заемане на длъжност, която е временно заета от работник на срочен трудов договор — Имплицитно продължаване на трудовото правоотношение всяка година — Заемане на същата длъжност от работник на срочен трудов договор в рамките на две последователни назначения — Мерки, насочени към предотвратяване и евентуално към санкциониране на злоупотребите, произтичащи от използването на последователни срочни трудови договори или правоотношения — Процедури за подбор за окончателно заемане на длъжностите, временно заети от работници на срочен трудов договор — Понятие „обективни причини“, обосноваващи подновяването на последователни срочни трудови договори или правоотношения — Понятие „последователни срочни трудови договори или правоотношения“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Социална политика. Използване на срочни трудови правоотношения за задоволяване на нуждите от персонал. Последователни срочни трудови договори в сектора на общественото здравеопазване. Мерки за санкциониране на злоупотребата при използването на срочни трудови договори. Преобразуване в нормативно установен трудов договор за неопределено време. Конкретно разглеждане, което разкрива, че последователното подновяване на срочни трудови правоотношения цели да задоволи постоянни и трайни нужди на работодателя в областта на персонала. Предоставяне на работника на обезщетение, равностойно на плащаното при незаконно уволнение. Приложимост на Рамковото споразумение за срочната работа, независимо от обстоятелството, че работникът се е съгласил с последователните подновявания на срочните договори. Липса на задължение на националните юрисдикции да оставят без приложение несъответстваща национална правна уредба. Правомощия на националния съд. Понятие „обективни причини“, обосноваващи подновяването на последователни срочни трудови договори или правоотношения. Понятие „последователни срочни трудови договори или правоотношения“.

Два спора във връзка с признаването на лица като част от постоянния персонал с нормативно установен статут или, при условията на евентуалност, като служители в публичната администрация със сходен на този персонал статут, спрямо които се прилагат принципите на стабилност и несменяемост.

Коментарите са затворени.