Нова финансова практика в „Tax & Financial Standards“ през месец април 2018 г.

дело С-154/17 от 10 април 2018 година

  1. Данък върху добавената стойност (ДДС)
  2. Понятието „стоки втора употреба“
  3. Понятието „благородни метали и скъпоценни камъни“

Нови решения

дело С-580/16 от 19 април 2018 година

  1. Данък върху добавената стойност
  2. Вътреобщностно придобиване на стоки
  3. Тристранна операция

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Доставка на стоки, изпратени или превозени в Европейския съюз. Доставка от данъчнозадължено лице от една държава членка на придобиващо лице в друга държава членка.
  • Място на вътреобщностното придобиване. Вътреобщностно придобиване на стоки за целите на последващата им доставка.
  • Тристранна операция. Положение, в което данъчнозадълженото лице посочва във фактурата своя идентификационен номер по ДДС в трета държава членка. Условия за прилагане на мярка за опростяване на облагането на сделките, в които участват три данъчнозадължени лица, идентифицирани за целите на ДДС в три различни държави членки
  • Спор във връзка с плащането на данък върху добавената стойност.

дело С-645/16 от 19 април 2018 година

  1. Самостоятелно заети търговски представители
  2. Право на търговския представител на фиксирано обезщетение или на обезщетение за вреди след прекратяване на договор за търговско представителство
  3. Изключване на това право в случай на прекратяване на договора по време на уговорения в него срок за изпитване

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Координиране на правото на държавите членки, свързано с дейността на самостоятелно заетите търговски представители. Мерки за хармонизация, предвидени в Директива 86/653/ЕИО, които се прилагат по отношение на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите членки, регулиращи отношенията между търговските представители и техните принципали.
  • Плащане на обезщетение за вреди причинени поради прекратяването на договора за търговско представителство.
  • Национална практика, изключваща правото на обезщетение в случай на прекратяване на договора от принципала по време на предвидения в договора срок за изпитване.
  • Спор по повод искането на C за изплащане, от една страна, на фиксирано обезщетение за вредите от прекратяването на сключения между него и D договор за търговско представителство, и от друга страна, на обезщетение за вреди поради неправомерното прекратяване на този договор.

дело С-8/17 от 12 април 2018 година

  1. Право на приспадане на ДДС
  2. Срок, предвиден в националното законодателство за упражняване на правото на приспадане
  3. Приспадане на допълнително начислен ДДС, заплатен на държавата и включен в документи за поправка на първоначални фактури след установяване на допълнително задължение

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Възникване и обхват на правото на приспадане, Правила, регулиращи правото на приспадане. Основни приципи в общата данъчна система на Директива 2006/112/ЕО.
  • Платен допълнителен ДДС, включен в документите за корекция на първоначалните фактури няколко години след доставката на стоките.
  • Отказано право на приспадане на ДДС с мотива че срокът, за упражняване на това право, започнал да тече от датата на издаване на посочените първоначални фактури е изтекъл.
  • Спор между B и F по повод отказа на последното дружество да възстанови на B допълнителен данък върху добавената стойност платен от него вследствие на установяване на допълнително задължение за ДДС.

дело C-532/16 от 11 април 2018 година

  1. Ограничение на правото на приспадане на данъка, платен за получена доставка
  2. Неправилно обложена с ДДС доставка на земя
  3. Корекция на приспаданията
  4. Промяна на информацията в първоначалната фактура от доставчика

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Задължение за коригиране на неправомерното приспадане на ДДС в случаите, в които изобщо не е следвало да се извършва първоначалното приспадане, тъй като довелата до него сделка е освободена от ДДС.
  • Механизъм за корекция на неправомерното приспадане на ДДС.
  • Условия за коригиране на ДДС. Общи правила за корекция на приспаданията на ДДС.
  • Определяне на датата, на която възниква задължението за коригиране на неправомерното приспадане на ДДС, и периода, за който трябва да се извърши тази корекция.
  • Спор между данъчна инспекция и банка по повод допълнителното данъчно задължение, наложено на това дружество, за да се коригира извършеното от него приспадане на данъка върху добавената стойност, начислен от него при придобиването на земя.

 

Вашият коментар