Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за здравето, с които се забранява продажбата на диазотен оксид (райски газ) и пълнители с него, включително и онлайн, на физически лица. До сега забрана имаше само за продажбата на райски газ на лица под 18 години.
Който наруши забраната за продажба на т.нар. райски газ на физически лица да се наказва с глоба от 5000 до 10000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение – от 10000 до 20000 лв., реши парламентът. Предвижда се, когато нарушението е извършено от едноличен търговец или от юридическо лице, да се налага имуществена санкция в размер от 20000 до 30000 лв., а когато нарушението е извършено в обект – заведение за хранене и развлечения, както и при повторно извършване на едно и също нарушение – от 30000 до 40000 лв. и затваряне на търговския обект.
С измененията в Закона за здравето се задължават медицинските и немедицинските специалисти да въвеждат електронни данни за всяка извършена от тях дейност на пациента. Регламентира се възможността диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности да бъдат предоставяни от разстояние, както и да се оказва медицинска помощ чрез мобилни кабинети. Предвижда се министърът на здравеопазването да издаде наредба за реда за оказване на медицинска помощ от разстояние. Разпоредбите, свързани с упражняване на телемедицина, влизат в сила от 1 април 2025 г.
Болниците да могат да извършват мобилни профилактични и скринингови дейности в труднодостъпни и отдалечени райони чрез мобилни структури, реши Народното събрание. Текстовете, свързани с мобилната медицина, ще бъдат в сила от 1 януари 2026 г.
Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за гражданската регистрация. Те предвиждат собственикът на недвижим имот да има право да изиска от общината заличаване на регистрацията на лице, регистрирано на адреса на неговия имот, което не му е съпруг или роднина по права линия, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до втора степен включително.
Въз основа на искане от собственика на имота длъжностни лица от общинската администрация извършват в тридневен срок служебна проверка в регистъра на населението за родствената връзка между собственика и лицата, адресно регистрирани на имота, както и проверка чрез отделите „Местни данъци и такси” относно собствеността на имота. За резултата от проверката се съставя протокол. Въз основа на този протокол кметът на общината в тридневен срок издава заповед за регистриране на служебен адрес на лицата, които не са роднини на собственика на имота, и ги уведомява за извършените регистрации. Лице, регистрирано по постоянен адрес на служебен адрес, е длъжно в едномесечен срок от уведомяването му да подмени личните си документи, решиха народните представители.
Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за подпомагане на земеделските производители, с които се подобрява финансовото управление на сектора. С текстовете се създава възможност Държавен фонд „Земеделие“ да има право да задържа до 25 на сто от средствата, получени в резултат на намаления и изключвания, които ще се разпределят за държавни помощи.
Парламентът прие единодушно със 116 гласа „за“ на първо четене Законопроект за изискванията за достъпност на продукти и услуги. С него се цели да се насърчи пълноценното и равноправно участие на хората с увреждания в обществения живот.
(Пресцентър на НС)