Народното събрание прие на второ четене Законопроекта за въвеждане на еврото в Република България. Законът урежда принципите, правилата и процедурите за въвеждане на еврото като парична единица на страната ни, определят се ключови за преминаването към единната европейска валута правила, въвеждат се преходни периоди, които ще позволят на гражданите да се адаптират към новата валута.
Със законопроекта не се определя конкретната дата на въвеждане на еврото или официалният валутен курс на лева към еврото. Те ще бъдат определени от Съвета на Европейския съюз (ЕС) с единодушно решение на държавите членки, чиято парична единица е еврото, и България, се посочва в законопроекта.
Парламентът прие да се въведе т.нар. период на двойно обозначаване на цените, в рамките на който цените и другите парични суми за плащане ще бъдат изписвани както в левове, така и в евро. Това задължение ще започне един месец след датата на влизане в сила на Решението на Съвета на ЕС за приемането на еврото от България и ще остане в сила за срок една година след въвеждането на еврото. След изтичането му двойното обозначаване ще бъде прекратено, за да се даде на гражданите възможност да свикнат напълно с новата валута.
Въвежда се и „период на двойно обращение на лева и еврото“. В срок до един месец от датата на въвеждане на еврото левът и еврото едновременно ще бъдат законни платежни средства.
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за кредитните институции (ЗКИ), с които се адаптира националната правна рамка, регламентираща надзорните правомощия на Българската народна банка (БНБ), към изискванията на европейски регламенти с оглед ролята на БНБ в Единния надзорен механизъм след приемането на еврото като официална парична единица в Република България.
Парламентът гласува на две четения промени в Закона за предучилищното и училищното образование, внесени от парламентарната група на „Възраждане“. Измененията предвиждат забрана за пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин – пряко или косвено, в системата на образованието на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната. Депутатите приеха също в системата на предучилищното и училищно образование да се забрани налагането на идеологически и/или религиозни доктрини.
Единодушно със 185 гласа „за“ Народното събрание прие решение, с което задължи министъра на здравеопазването да предприеме необходимите действия за осигуряване системата на здравеопазване с медицински сестри. Вносител е Лена Бориславова и народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). Според приетото решение в двумесечен срок министърът на здравеопазването се задължава да предложи на Народното събрание стратегия за увеличение на броя на правоспособните медицински сестри и акушерки за периода до 2030 г. с минимум 30%.
Парламентът прие на две четения промени в Закона за националната служба за охрана (НСО), с които се цели повишаване на основната заплата на офицерите и сержантите в службата. Измененията влизат в сила от 1 януари 2025 г.
Ядрените централи, както и одобрените площадки за изграждането им са обекти с национално значение и национални обекти, реши Народното събрание с гласуваните на първо и второ четене промени в Закона за безопасното използване на ядрена енергия. Вносители на законопроекта са Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) и Станислав Анастасов от парламентарната група на ДПС.