Полезно в ДВ (бр. 51 от 15.06.2024 г.)

В извънредния брой 51 на „Държавен вестник“ се обнародва Решение № 3466-ЕП от 13 юни 2024 г. относно обявяване на избраните членове на Европейския парламент от Република България.

Във връзка с проведените избори на 9-ти юни 2024 г. за Европейски парламент, ЦИК официално обяви списък с имената на новите евродепутати.

Обнародва се Решение № 3468-НС от 13 юни 2024 г. относно обявяване на резултатите от гласуването и разпределението на мандатите в Петдесетото Народно събрание от проведените парламентарни избори на 9-ти юни тази година.

Обнародва се Решение № 9 от 6 юни 2024 г. по конституционно дело № 5 от 2024 г. Конституционният съд се произнесе единодушно с решение, с което отхвърли искането на омбудсмана за установяване на противоконституционност на разпоредбата на чл. 158, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) в частта: „..при условие че водачът е изпълнил задълженията си по чл. 190, ал. 3, което удостоверява със съответните платежни документи“. На заседанието са присъствали 10 конституционни съдии от общо 12. Разпоредбата на чл. 158, ал. 1, т. 1 ЗДвП предвижда един от двата способа за възстановяване на отнети контролни точки за отчет на извършваните нарушения, а именно „след преминато допълнително обучение, но не повече от веднъж за срок от 1 година, при условие че водачът е изпълнил задълженията си по чл. 190, ал. 3, което удостоверява със съответните платежни документи“.

В чл. 158, ал. 1, т. 2 ЗДвП е предвиден вторият способ за възстановяване на точки „служебно, след изтичане на две години, считано от датата, на която е влязло в сила последното наказателно постановление, с което на водача са отнети контролни точки“. Така водачът на моторно превозно средство има избор дали да изчака изтичането на две години и да се въздържа от нарушения на правилата за движение по пътищата, така че контролните точки да се възстановят напълно, и то служебно, или да положи изпит и да подаде заявление. И в двата случая водачът не е загубил правото си да управлява моторно превозно средство, нито се ограничава възможността му да владее и ползва превозното средство. Неизпълнението на задължението по чл. 190, ал. 3 ЗДвП да заплати наложените глоби не ограничава възможностите на гражданите да упражняват правата си. Обратното, изпълнението им е предвидено като допълнителен стимул, тъй като в този случай не е необходимо водачът да чака две години за възстановяване на контролните точки.

Коментарите са затворени.