БСП предлага промяна на формулата в ГПК за удръжки от пенсия и заплата на длъжниците

Да се промени формулата, по която се изчислява колко може да бъде удържано от заплатата и пенсията на длъжник, предлагат депутати от БСП два месеца преди изборите.

Те са внесли проект за промени в чл. 446, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Това е разпоредбата, която урежда несеквестируемата част от доходите.

От БСП предлагат тя да придобие следната редакция (добавя се почерненият израз):

Чл. 446, ал. 1 Ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чиито размери са над минималната работна заплата, може да се удържа само:

  1. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между минималната работна заплата и двукратния размер на минималната работна заплата – една трета част от горницата над минималната работна заплата, ако е без деца, и една четвърт част от горницата над минималната работна заплата, ако е с деца, които издържа;
    2. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между двукратния размер на минималната работна заплата и четирикратния размер на минималната работна заплата – една втора част от горницата над минималната работна заплата, ако е без деца, и една трета част от горницата над минималната работна заплата, ако е с деца, които издържа;
    3. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер над четирикратния размер на минималната работна заплата – горницата над двукратния размер на минималната работна заплата, ако е без деца, и горницата над два пъти и половина размера на минималната работна заплата, ако е с деца, които издържа.

 Вносителите заявяват, че целта им е да се преодолее възможността за нееднозначно тълкуване и да се избегнат опитите за некоректно прилагане в практиката. Като твърдят, че ще внесат яснота при изчисляване на секвестируемата част от дохода и се позовават на т.3 от голямото тълкувателно решение на Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд от 2015 г., посветено на изпълнителното производство.

Повече подробности по темата четете в Lex.bg.

Коментарите са затворени.