В брой 14 на “Държавен вестник” се изменя и допълва Кодексът на труда.
Съгласно направената промяна Министерският съвет ще определя минималната работна заплата за страната за всяка календарна година.
Минималната работна заплата за страната за следващата календарна година ще се определя до 1 септември на текущата година в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година. Определената минимална работна заплата за страната не може да е по-ниска от определената за предходната година.
В новия брой на ДВ се изменя и допълва и Законът за пътищата.
В закона е предвидено лице, заплатило годишна електронна винетка да се уведомява по електронна поща или чрез кратко текстово съобщение на мобилен телефонен номер, или по друг начин, в зависимост от предоставените данни за контакт, два пъти – в 14-дневен срок преди изтичането на срока на валидност на винетката и втори път в двудневен срок преди изтичането на срока на валидност на винетката.
Лице, заплатило тримесечна електронна винетка ще се уведомява по електронна поща или чрез кратко текстово съобщение на мобилен телефонен номер, или по друг начин, в зависимост от предоставените данни за контакт, в двудневен срок преди изтичането на срока на валидност на винетката.
Уведомяването и в двата случая има информативен характер и ще се извършва от лицето, събиращо пътни такси, или от доставчик на услуги, в зависимост от това чрез кое от тези лица е заплатена последната пътна такса.
В текущия брой на ДВ е обнародвана Националната стратегия за младежта 2021 – 2030 г.
Стратегията има за цел да дефинира основните и специфични цели и приоритети на държавната политика за младежта за периода 2021-2030 г., както и мерките за тяхното постигане. Тя е базирана на Стратегията на Европейския съюз за младежта за периода 2019 – 2027 г., чиито цели са:
– да даде възможност на младите хора да бъдат архитекти на собствения си живот, да подпомага тяхното личностно развитие и постигане на автономност, да им позволи да изграждат своята устойчивост и да ги подсигури с умения за живота, за да се справят с променящия се свят;
– да насърчи младите хора и да им предостави необходимите средства да бъдат активни граждани, носители на солидарност и положителна промяна, вдъхновявани от ценностите на ЕС и европейската идентичност;
– да подобри решенията в областта на политиката и начина, по който те въздействат върху младите хора във всички сектори, по-специално заетостта, образованието, здравеопазването и социалното приобщаване;
– да допринесе за изкореняването на бедността сред младежите и всички форми на дискриминация, както и да насърчи социалното приобщаване на младите хора.