В брой 89 на “Държавен вестник” се изменя и допълва Наредба № 21 от 14 юни 2010 г. за условията и реда за сертифициране на летателната годност на военните въздухоплавателни средства.
Същността на промяната е в създаване на нов Раздел ІХ „Издаване на военно разрешение за полет”, а също така и промяна на текстове в Наредбата, произтичащи от въвеждането на новия раздел. Раздел ІХ е хармонизиран с актуалните Европейски изисквания за военна летателна годност, засягащи този раздел, а именно: EMAR 21 (ed. 2.0), Subpart P – Military Permit to Fly; приложните форми на документи в EMAR Forms Document (ed. 1.3) и Ръководството за прилагане на EMAR 21 AMC & GM (Acceptable Means of Compliance and Guidance Material, ed. 1.3).
С направената редакция в Наредба № 21 се създава възможност за издаване на военно разрешение за полет за военни въздухоплавателни средства (ВоВС), които не отговарят или не са демонстрирали, че отговарят на всички приложими изисквания за летателна годност, но са способни да извършат безопасен полет, при определени условия и цели.
Регламентира се и реда за издаване на военно разрешение за полет и одобрение на условията за полет за въздухоплавателни средства, вписани в Регистъра на ВоВС, с изтекла валидност на удостоверенията за преглед на летателната годност.
Институтът по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“ се оправомощава да издава военно разрешение за полет за въздухоплавателни средства, вписани в Регистъра на ВоВС на Република България.
В новия брой на ДВ е обнародвана Наредбата за съдържанието, условията и реда за водене, поддържане и ползване на регистъра на приемно-предавателните станции на наземни мрежи, дейностите по чл. 151, ал. 1, т. 16 от Закона за устройство на територията и на уведомленията за разположени точки за безжичен достъп с малък обхват.
Съгласно чл. 33, ал. 6 от Закона за електронните съобщения, Комисията за регулиране на съобщенията следва да създаде и поддържа регистър на приемно-предавателните станции на наземни мрежи, позволяващи предоставянето на електронни съобщителни услуги, и извършените дейности по чл. 151, ал.1, т. 16 от ЗУТ, както и на точки за безжичен достъп с малък обхват.
С новата наредба се въвеждат ясни правила за условията и реда за воденето, поддържането и ползването на регистъра, определят се и дължимите административни такси.
Наличието на регистър по чл. 33, ал. 6 от ЗЕС ще подпомогне изпълнението на функциите на секторния регулатор и ще спомогне за прилагането на изискванията на чл. 4 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1070 на Комисията от 20 юли 2020 г. за определяне на характеристиките на точките за безжичен достъп с малък обхват съгласно член 57, параграф 2 от Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения (ОВ, L 234/11 от 21 юли 2020 г.).
С наредбата се определят съдържанието, условията и редът за водене, поддържане и ползване на регистъра на приемно-предавателните станции на наземни мрежи, дейностите по чл. 151, ал. 1, т. 16 от Закона за устройство на територията и на уведомленията за разположени точки за безжичен достъп с малък обхват; процедурата за вписване в регистъра и заличаване на направена регистрация; условията и редът за предоставяне на достъп до информация в регистъра; дължимите административни такси.