Полезно в ДВ (бр. 21 от 15.03.2022 г.)

В брой 21 на “Държавен вестник” е обнародвана Инструкция № 1022-40-2 от 2 март 2022 г. за съдържанието и реда за представяне в Националния осигу­рителен институт на документи за осигурителен стаж, осигурителен доход и категория труд.

Инструкцията е изготвена в изпълнение на законовата делегация по чл. 5, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване.

Както и досега, документите по чл. 5, ал. 7, т. 2 КСО – документи за осигурителен стаж (удостоверения обр. УП-З) и/или осигурителен доход (удостоверения обр. УП-2) и/или категория труд, издадени от осигурителите по искане на осигурените лица, ще се представят от осигурените лица в пенсионното производство.

Издадените от осигурителите по искане на длъжностните лица документи за осигурителен стаж и/или осигурителен доход, и/или категория труд, ще се представят на длъжностните лица, които са ги изискали.

Осигурителите ще посочват съответната разпоредба от Правилника за категоризиране на труда при пенсиониране и/или от Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране, по която предлагат да се зачете осигурителния стаж, при издаване удостоверение обр. УП-З.

С разпоредбата на чл. 5, ал. 7, т. 4 от КСО, която е в сила от 1 януари 2022 г., се въвежда задължение за осигурителите да представят в Националния осигурителен институт тези документи, удостоверяващи продължителността на осигурителния стаж от първа и/или втора категория труд, придобит от осигурените лица, в срок до 25-0 число на месеца, следващ месеца на прекратяване на осигуряването на лицата.

Удостоверенията ще се представят в съответното ТП на НОИ на хартиен носител или по електронен път, по реда на Закона за електронното управление.

В новия брой на ДВ е обнародвано и Постановление № 26 от 10 март 2022 г. за създаване на национален ко­ординационен механизъм за преглед на проектната готовност, приоритизи­ране и мониторинг на изпълнението на проектите в сектор „Транспорт“, отговарящи на условията за финанси­ране по Кохезионния фонд съгласно Регламент (ЕС) 2021/1153 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Механизъм за свързване на Евро­па (МСЕ) и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1316/2013 и (ЕС) № 283/2014.

С постановлението се цели осигурява­не на ефективна координация между всички компетентни органи, ангажирани с процеса на подготовка, приоритизиране и мониторинг на изпълнението на проектите.

Въвеждането на нов координационен механизъм за преглед на проектната готовност, приоритизиране и мониторинг на изпълнението на проектите, отговарящи на условията за финансиране по Кохезионния фонд на Регламент (ЕС) 2021/1153 ще продължи добрата практика от предишния програмен период за постигане на устойчивост и допълняемост на инвестициите в сектор „Транспорт“.

Целта на постановлението е продължаване на тенденцията за постигане на оптимално планиране на инвестициите и подготовка на проекти с достатъчна степен на готовност, релевантност и качество през програмния период 2021 – 2027 г.

 

 

 

Коментарите са затворени.