Tax&Financial Standards (T&FSt) – Международни стандарти за финансово отчитане, в сила от 1.01.2022 г. (консолидирана версия), на 4 езика – български, английски, немски и френски
Нови решения
дело С-177/20 от 10 март 2022 година
Принципи на правото на Съюза – Директен ефект – Задължения на държава членка, произтичащи от преюдициално решение – Тълкуване от Съда в преюдициално решение на правна норма на Съюза – Задължение да се осигури пълното действие на правото на Съюза – Задължение на националния съд да остави без приложение национална правна уредба, която е в противоречие с правото на Съюза, така както то е тълкувано от Съда – Административно решение, станало окончателно поради липсата на съдебно обжалване – Принципи на равностойност и ефективност
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Неприлагане на националното право по отношение на дела, които са сходни, но не са идентични с тези по това преюдициално производство. Националният съд, сезиран с жалба против отказ да се извърши ново вписване на права на ползване, погасени ex lege и заличени от имотния регистър по силата на национална правна уредба, несъвместима с член 63 ДФЕС, така както същият е тълкуван от Съда в преюдициално решение, е длъжен:
– да остави без приложение тази правна уредба, и
– освен при обективни и легитимни пречки, по-специално от правен порядък, да задължи компетентния административен орган да извърши ново вписване на правата на ползване.
Спор относно законосъобразността на отказ да се извърши ново вписване в имотния регистър на погасени ex lege и заличени от този регистър права на ползване.
дело С-498/20 от 10 март 2022 година
Съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси — Компетентност по дела относно непозволено увреждане, деликт или квазиделикт — Иск, предявен от синдик срещу трето лице в интерес на кредиторите — Място на настъпване на вредоносното събитие — Молба за встъпване от защитник на колективни интереси
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Компетентност по дела във връзка с извъндоговорна отговорност. Kолективен иск за обезщетение за вреди по дела относно непозволено увреждане, който синдикът дружество е предявил в рамките на законоустановената му функция за осребряване на масата на несъстоятелността, в полза на, но не от името на всички кредитори, които впоследствие ще трябва да предприемат действия за самостоятелното си обезщетяване.
Спор между Z, правоприемник на J, синдик на B NL, и B AG относно увреждащите действия, които последното дружество е извършило в нарушение на задължението си за полагане на дължимата грижа, в ущърб на кредиторите на първото дружество.
дело С-302/20 от 15 март 2022 година
Пазарна злоупотреба – Eдинен пазар за финансови услуги – Информация относно предстоящото публикуване на статия, препредаваща пазарен слух относно емитент на финансови инструменти – Незаконен характер на разкриването на вътрешна информация – Разкриване на вътрешна информация за целите на журналистическата дейност – Свобода на печата и свобода на изразяване – Разкриване от журналист на обичаен източник на информация за предстоящото публикуване на статия в пресата
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Търговия с вътрешна информация и манипулиране на пазара. Функциониране и лоялни отношения на капиталовите пазари. Вътрешна информация и търговия с вътрешна информация. Критерии за точност и способност за оказване на влияние върху цените. Пазарни слухове. Разкриване на вътрешна информация при обичайното упражняване на професия. Разкриването на вътрешна информация от журналист е законно, когато трябва да се счита за необходимо за упражняването на професията му и за зачитащо принципа на пропорционалност.
Понятия „вътрешна информация“, „точна информация“ и за „целите на журналистическата дейност“.
Спор между гн A и AMF (орган за финансовите пазари) по повод на решението на последния да наложи на гн A имуществена санкция за съобщаване на информация за предстоящото публикуване на статии от пресата, препредаващи пазарни слухове относно отправянето на търгови предложения по отношение на котирани на борсата дружества.
дело С-232/20 от 17 март 2022 година
Социална политика — Работа чрез агенции за временна заетост — Заемане на трайно съществуваща длъжност — Последователни назначения — Дерогация от страна на социалните партньори от максималната продължителност, определена от националния законодател — Понятие „временна работа“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Преходна разпоредба, която не допуска да се вземат предвид предшестващите определена дата периоди наназначение на наетия чрез агенция за временна заетост работник в предприятието ползвател. Въвеждане в правото на държава членка на максимален срок на назначението на наети чрез агенции за временна заетост работници в предприятията ползватели. Право на наетия чрез агенция за временна заетост работник да получи безсрочен трудов договор с предприятието ползвател в случай на злоупотреба с режима на временнат заетост.
Понятие „временна работа“.
Спор между N и D по повод на искане на N да се установи, че е налице трудово правоотношение с дружество D, тъй като поради своята продължителност назначаването му в това дружество чрез агенция за временна заетост не може да се квалифицира като „временно“.
дело С-117/20 от 22 март 2022 година
Конкуренция – Система за ценообразуване, приета от доставчик на универсална услуга – Глоба, наложена от национален регулаторен орган за пощенския сектор – Глоба, наложена от национален орган по конкуренция – Принцип ne bis in idem – Наличие на едно и също престъпление – Кумулиране на производства и санкции – Условия
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Харта на основните права на Европейския съюз. Юридическо лице да бъде санкционирано с глоба за извършване на нарушение на конкурентното право на Съюза, когато за същото деяние спрямо това лице вече е прието окончателно решение след приключване на производство във връзка с нарушение на секторна правна уредба с предмет либерализацията на съответния пазар. Ограничения на принципа ne bis in idem.
Спор между bpost и органът по конкуренция по повод законосъобразността на решение, с което bpost е осъдено да заплати глоба за злоупотреба с господстващо положение.
дело С-151/20 от 22 март 2022 година
Конкуренция — Картел, преследван от два национални органи по конкуренция — Принцип ne bis in idem — Едновременно прилагане на европейското и националното законодателство в областта на конкуренцията — Териториални последици от решение на национален орган по конкуренция — Програма за освобождаване от глоби или за намаляване на техния размер
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Харта на основните права на Европейския съюз. Предприятие, преследвано от органа по конкуренцията на държава членка, евентуално за да му бъде наложена глоба поради поведение, което е имало антиконкурентна цел, макар че това поведение вече е посочено от орган по конкуренцията на друга държава членка в прието от него окончателно решение. Ограничения на принципа ne bis in idem.
Спор между B, орган за защита на конкуренцията, Австрия, от една страна, и N, S и A, от друга страна, относно участието на последните в практика, противоречаща на член 101 ДФЕС и на съответните разпоредби от австрийското конкурентно право.
дело С-697/20 от 24 март 2022 година
Данъчнозадължено лице — Режим на единна данъчна ставка за земеделски производители — Съпрузи, които извършват селскостопанска дейност, като използват имущество, което е част от съпружеска имуществена общност — Избор на един от съпрузите да се откаже от статута на земеделски производител, обхванат от режима на единна данъчна ставка, и да постави дейността си в зависимост от общия режим на ДДС — Загуба от другия съпруг на статута на земеделски производител, обхванат от режима на единна данъчна ставка
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Възможност да се разглеждат като отделни данъчнозадължени лица по ДДС съпрузи, извършващи селскостопанска дейност в рамките на едно и също земеделско стопанство, използвайки имущество, част от съпружеската им имуществена общност, когато всеки от съпрузите извършва независима икономическа дейност. Обстоятелства, при които съпрузите извършват селскостопанска дейност в рамките на режима на единна данъчна ставка за земеделски производители, изборът на един от съпрузите да постави дейността си в зависимост от общия режим на ДДС да доведе до загуба от другия съпруг на статута на земеделски производител, обхванат от режима на единна данъчна ставка.
Спор относно данъка върху добавената стойност.
дело С-711/20 от 24 март 2022 година
Акцизи – Движение на стоки под режим отложено плащане на акциз – Освобождаване за потребление – Подправяне на придружаващия административен документ – Нарушение или нередовност, допуснато/а при движение на акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз – Неправомерно извеждане на стоки от режим на отложено плащане – Получател, който не знае за движението – Извършена от трето лице измама – Задължително обезпечение във връзка с движението
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Общ режим на облагане с акциз. Изпращането от лицензиран складодържател на акцизни стоки заедно с придружаващ документ и задължително обезпечение представлява движение на стоки под режим отложено плащане на акциз независимо от факта, че поради измамни действия на трети лица получателят, посочен в придружаващия документ и в документа за обезпечението, не знае, че тези стоки са му изпратени. Обстоятелство, че в документа за задължителното обезпечение, предоставено от лицензирания складодържател за целите на изпращането, се посочва името на оторизирания получател, но не и статусът му на регистриран търговец.
Спор относно събиране на акциз поради нарушаване на режима на отложено плащане при движението на минерални масла.