В брой 99 на “Държавен вестник” е обнародван Правилникът за организацията и дейността на Съвета за българския жестов език.
Законът за българския жестов език е в сила от 6 февруари 2021 г. С него се признават езиковият статут на българския жестов език и зачитането на правото на глухите лица и на сляпо-глухите лица, които имат достатъчно съхранено зрение, на изразяване и на информация чрез българския жестов език.
В закона са регламентирани правата и задълженията на институциите в системата на предучилищното и училищното образование във връзка с осигуряването на условия за изучаване, усвояване и използване на българския жестов език.
В съответствие с чл. 26 от Закона за българския жестов език следва да се създаде Съвет за българския жестов език, който да подпомага министъра на образованието и науката при изпълнението на горепосочените дейности.
Правилникът за дейността и организацията на Съвета за българския жестов език се издава на основание чл. 27 от Закона за българския жестов език. С него се регламентират дейността и организацията на работа на съвета, който ще подпомага министъра на образованието и науката при изпълнение на дейностите, свързани с изучаването на българския жестов език и с прилагането му в областта на образованието.
В новия брой на ДВ се изменя и допълва Наредба № 3 от 2001 г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място.
Съгласно направените изменения работодателят ще определя работните места и видовете работа, при които ще се използват лични предпазни средства въз основа на извършена оценка на риска на работното място, като се вземат предвид: рисковете, свързани с частите на тялото, подлежащи на защита с лични предпазни средства, неизчерпателният списък на видовете лични предпазни средства във връзка с рисковете, от които защитават, както и неизчерпателният списък на дейностите, които могат да изискват осигуряването на лични предпазни средства.
В зависимост от спецификата на работните места, възможните опасности и резултатите от оценката на риска и след консултации с представителите на синдикалните организации, с представителите на работниците и служителите, комитета/групата по условия на труд и службата по трудова медицина работодателят ще определя необходимите лични предпазни средства независимо от това, дали рисковете, личните предпазни средства и дейностите са посочени, или не в приложенията на Наредбата.
В настоящия брой на ДВ е изменена и допълнена и Наредба № 1 от 9 февруари 2017 г. за конкурсите за магистрати и за избор на административни ръководители в органите на съдебната власт.
Предвидено е Комисията по атестирането и конкурсите към съответната колегия на Висшия съдебен съвет да се произнася с решение относно необходимостта от извънредно атестиране на допуснатите до участие в съответния конкурс кандидати. Наличието на предпоставките за провеждане на извънредно атестиране ще се съобразява към датата на обнародване на решението за обявяване на конкурса в „Държавен вестник“.