Полезно в ДВ (бр. 31 от 14.04.2021 г.)

В днешния извънреден брой на „Държавен вестник“ е обнародван президентският Указ № 110 за свикване на първо заседание на новоизбраното Четиридесет и пето Народно събрание на 15 април 2021 г. от 9,00 ч.

Обнародвана е Програма на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2021 г. Програмата предвижда насърчаване на творческите, научните и спортните заложби и потребности на деца с изявени дарби в размер на 135 лева месечно. С Програмата за 2021 година се предвижда общо 1401 ученици от държавни, общински и частни училища да спечелят призови места на национални и международни конкурси, олимпиади и състезания и да получат финансова закрила от държавата по реда на българското законодателство.

Промени има в Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на играчките – формулират се допустимите гранични стойности за формалдехид, изменят се настоящите гранични стойности за алуминий и се допълва списъкът с алергенни аромати, които трябва да бъдат посочени върху играчката или да бъдат забранени за употреба в играчки. Граничните стойности за формалдехид следва да се прилагат от 21 май 2021 г., за алуминий – от 20 май 2021 г., а новите изисквания по отношение на алергенните аромати – от 5 юли 2022 г.

Обнародван е нов Устройствен правилник на Държавния авиационен оператор, който е правоприемник на Авиоотряд 28. Новият акт е следствие на измененията в Закона за гражданското въздухоплаване и прехвърляне на управлението на ВИП „А” към Държавния авиационен оператор поради концесията на летище София. Държавният авиационен оператор е юридическо лице – второстепенен разпоредител с бюджет към министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Той изпълнява полети със специално предназначение, полети за нуждите на министерства и ведомства, обслужване на официални лица и делегации, преминаващи през ВИП „А“ – Правителствена зала на летище София.

Публикувани са Методика за определяне на санкциите и глобите, налагани по чл. 224г от Закона за енергетиката и Правила за достъп до преписки, свързани с установяване на нарушения по чл. 3 и 5 от Регламент (ЕС) № 1227/2011, използване и съхраняване на документи, представляващи производствена, търговска или друга защитена от закон тайна.

С първия акт се уреждат начините за определяне конкретния размер на имуществените санкции и на глобите за нарушения на REMIT, представляващи нарушения на забраните за търговия с вътрешна информация (чл. 3 от регламента), както и за пазарна манипулация и опит за пазарна манипулация (чл. 5 от регламента).

В правилата са посочени субектите и обхватът на достъпа, изискванията за определяне на информацията като поверителна, разкриването на поверителна информация, процедурата за предоставяне на достъп до материалите. Посочени са и задължителните действия на страните по получаването на достъп до материалите, събрани в  производство по установяване на нарушение на чл. 3 и/или чл. 5 от Регламента.

Коментарите са затворени.