Нова европейска финансова практика – март 2021 г.

Tax&Financial Standards (T&FSt) – Международни стандарти за финансово отчитане, в сила от 1.01.2021 г. (консолидирана версия), на 4 езика – български, английски, немски и френски

Нови решения

дело С-7/20 от 3 март 2021 година

Митнически съюз – Място на възникване на митническото задължение – Данък върху добавената стойност – Данъчно събитие и изискуемост на ДДС при внос – Констатация за неизпълнението на задължение, предвидено от митническото законодателство на Съюза – Стока, която физически е въведена на митническата територия на Съюза в една държава членка, но е включена в икономическия оборот на Съюза в държавата членка, в която е била направена констатацията

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Място на възникване на данъчното задължение. Данъкът върху добавената стойност при внос на стоки, които подлежат на облагане с мито, възниква в държавата членка, в която е било констатирано неизпълнението на задължение, когато обсъжданите стоки — независимо че са били физически въведени на митническата територия на Съюза в друга държава членка — са включени в икономическия оборот на Съюза в държавата членка, в която е била направена тази констатация.

Спор относно плащането на митата и на данъка върху добавената стойност за вноса на частно превозно средство, регистрирано в Турция и внесено на територията на Европейския съюз.

дело С-581/19 от 4 март 2021 година

Облагаеми с ДДС доставки — Случаи на освобождаване — Предоставяне на медицинска помощ при упражняване на медицински и парамедицински професии — Консултации в областта на храненето — Фитнес и поддържане на добро физическо състояние — Понятия „Медицинска помощ“ и „Единна комплексна доставка“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Освобождаване от данък върху добавената стойност – Услуга за консултации в областта на храненето, предоставена от сертифициран и оправомощен в рамките на фитнес центрове специалист и евентуално в рамките на програми, включващи и услуги в областта на фитнеса и поддържането на добро физическо състояние, представлява отделна и самостоятелна доставка на услуги и не може да попадне в обхвата на освобождаването.

Понятия „Медицинска помощ“ „Единна комплексна доставка“, „Доставка, съпътстваща основната доставка“ и „Самостоятелност на доставките“.

Спор по повод на акт за установяване на допълнително дължим данък върху добавената стойност за услуги за консултации в областта на храненето и услуги в областта на фитнеса и поддържането на добро физическо състояние.

дело С-344/19 от 9 март 2021 година

Защита на безопасността и здравето на работниците — Организация на работното време – Дежурство в условията на постоянно разположение на повикване – Специфична работа, свързана с поддръжката на телевизионни предаватели, разположени далеч от населени райони – Психосоциални рискове — Задължение за превенция – Понятия „работно време“ и „почивка“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Период на разположение. Случаи, в които работникът, макар да не е „на работа“, е в положение, което не му позволява действителна почивка. Характеристики на „действителната почивка“ в съответствие с целите за защита на здравето и безопасността на работниците.

Понятия „работно време“ и „почивка“.

Спор по повод на искане за заплащане на възнаграждение за дадени дежурства в условията на постоянно разположение на повикване. Най-напред следва да се уточни, че в рамките на настоящото решение терминът „дежурство“ като цяло обхваща всички периоди, през които работникът остава на разположение на своя работодател, за да може да осигури изпълнението на възложена му от него работа, а изразът „дежурство в условията на постоянно разположение на повикване“ се отнася до частта от тези периоди, през която работникът не е длъжен да стои на работното си място.

дело С-580/19 от 9 март 2021 година

Защита на безопасността и здравето на работниците — Организация на работното време — Дежурство в условията на постоянно разположение на повикване — Дежурство, без работодателят да определя място — Периоди на дежурство със задължението за работника да може да бъде намерен по всяко време и да започне работа, ако е необходимо, в рамките на двадесет минути — Понятия „работно време“ и „почивка“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Минимални изисквания за безопасност и здраве при организацията на работното време. Дежурства, по време на които даден работник е задължен да стигне до границите на града на местоработата му в служебно облекло със служебното превозно средство в рамките на двадесет минути, следва да се считат за работно време, независимо че работодателят не е определил къде да е местонахождението на работника, но работникът все пак е съществено ограничен в избора на място.

Понятия „работно време“ и „почивка“.

Спор по повод на предявено искане за заплащане на възнаграждение за дадени дежурства в условията на постоянно разположение на повикване. Най-напред следва да се уточни, че в рамките на настоящото решение терминът „дежурство“ като цяло обхваща всички периоди, през които работникът остава на разположение на своя работодател, за да може да осигури изпълнението на възложена му от него работа, а изразът „дежурство в условията на постоянно разположение на повикване“ се отнася до частта от тези периоди, през която работникът не е длъжен да стои на работното си място.

дело С-802/19 от 11 март 2021 година

Данък върху добавената стойност – Намаляване на данъчната основа – Доставки на лекарствени продукти – Предоставяне на отстъпки – Възмездно вътреобщностно придобиване на стоки на територията на държава членка

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Установена в дадена държава членка аптека не може да намали данъчната си основа, когато извършва в качеството на вътреобщностни доставки, освободени от ДДС в тази държава членка, доставки на лекарствени продукти на установена в друга държава членка здравноосигурителна каса.

Спор във връзка с намаляването на данъчната основа в случай на предоставяне на отстъпки от цените на лекарствените продукти за хуманна употреба, отпускани по лекарско предписание и доставяни от Нидерландия в Германия.

дело С-812/19 от 11 март 2021 година

Данък върху добавената стойност — Данъчнозадължено лице — Централа и клон на дружество, установени в две различни държави членки — Централа, част от ДДС група, в която не влиза клонът — Централа, която предоставя услуги на клона и му начислява разходите за тях

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

За целите на ДДС централата на дружество, която се намира в една държава членка и е част от ДДС група и клонът на това дружество, установен в друга държава членка, трябва да се считат за отделни данъчнозадължени лица, когато централата предоставя на посочения клон услуги и му начислява разходите за тях.

Спор по повод на данъчно становище, издадено от Комисия по данъчно право, Швеция, относно Закон за данъка върху добавената стойност.

дело С-459/19 от 17 март 2021 година

Данък добавена стойност – Място на доставката на услуги на данъчнозадължено лице, действащо в това си качество – Място на доставка на услуги по управление на инвестиции, получени от благотворителна фондация във връзка с неикономическа стопанска дейност от установени извън Европейския съюз доставчици – Понятия „икономическа дейност“ и „данъчнозадължено лице“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Когато данъчнозадължено лице, което извършва професионална неикономическа дейност, придобива услуги за нуждите на тази неикономическа дейност, въпросните услуги трябва да се считат за предоставени на това данъчнозадължено лице, „действащо в това си качество“. Услуги по управление на инвестиции на установени извън Съюза доставчици във връзка с някои инвестиционни дейности — дейности, за които Съдът вече е постановил, представляват неикономически дейности за целите на ДДС.

Понятия „икономическа дейност“ и „данъчнозадължено лице“.

Спор по повод на възстановяването на данъка върху добавената стойност, платен във връзка с услуги, предоставяни от установени извън Съюза инвестиционни мениджъри.

дело С-585/19 от 17 март 2021 година

Социална политика — Организация на работното време — Минимална продължителност на междудневна почивка — Работници, сключили няколко трудови договора с един и същ работодател — Понятия „работно време“ и „почивка“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Работно време и почивки. Работници, сключили няколко трудови договора. Ограничения на максималната продължителност на дневното и седмичното работно време. Прилагане по отношение на работника или на договора. Понятия „Работно време“ и „Почивка“.

Спор между A и звено по оперативна програма във връзка с установена от последния финансова корекция в рамките на програма за финансиране поради неспазване от A на максималния брой часове, които едно лице може да работи на ден.

дело С-48/20 от 18 март 2021 година

Обща система на данъка върху добавената стойност — Неправилно фактурирани данъци — Добросъвестност на издателя на фактурата — Риск от загуба на данъчни приходи — Задължения на държавите членки да предвиждат възможност за коригиране на неправилно фактурирания данък — Принципи на данъчна неутралност и на пропорционалност

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Национална правна уредба, която не позволява на добросъвестно данъчнозадължено лице да коригира фактури с неправилно начислен ДДС след започването на производство за данъчен контрол, въпреки че получателят по тези фактури би имал право на възстановяване на този данък и ако сделките, за които са издадени фактурите, бяха надлежно декларирани. Принципи на данъчна неутралност и на пропорционалност.

Спор относно внасянето на неправилно фактуриран данък върху добавената стойност.

дело С-895/19 от 18 март 2021 година

Данък върху добавената стойност – Вътреобщностно придобиване на стоки – Приспадане на дължимия данък по получени доставки във връзка с такова придобиване – Формални изисквания — Материалноправни изисквания — Срок за подаване на справка-декларация – Принцип на неутралност на данъка и принцип на пропорционалност

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Национална правна уредба, съгласно която упражняването на правото на приспадане на ДДС във връзка с вътреобщностно придобиване в същия данъчен период, в който се дължи ДДС, зависи от посочването на дължимия ДДС в справка-декларация, подадена в тримесечен срок от края на месеца, през който е възникнало задължението за плащане на данъка по отношение на придобитите стоки.

Спор по повод на приспадането на данъка върху добавената стойност, дължим по получени доставки във връзка с вътреобщностни придобивания.

дело С-950/19 от 24 март 2021 година

Задължителен одит на годишните счетоводни отчети и на консолидираните счетоводни отчети – Наемане от одитирано дружество на задължителен одитор – Забрана за заемане на ключов ръководен пост в одитираното дружество — Нарушение — Тежест и продължителност на нарушението – Сключване на трудов договор с одитираното дружество — Независимост на задължителните одитори

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Одитори. Период на изчакване във връзка с наемането на работа от одитираното дружество на бивши одитори. Нарушение на забраната за заемане на ключов ръководен пост в одитираното дружество. Задължителен одитор, какъвто е например основният партньор по одита, назначен от одиторско дружество в рамките на одиторски ангажимент, трябва да се счита за заемащ ключов ръководен пост в одитираното дружество от момента, в който сключи с последното трудов договор.

Производство по повод на решението на Одиторски комитет да наложи глоба на A поради назначаването му на ключов ръководен пост в дружество, чийто задължителен одит е осъществил.

дело С-501/18 от 25 март 2021 година

Схеми за гарантиране на депозитите – Европейската система за финансов надзор – Препоръка на ЕБО към национален банков орган относно необходимите действия за спазване на Директива 94/19 – Правно действие – Право на вложителя на компенсация – Договорна клауза, която противоречи на Директива 94/19 – Принцип на предимство на правото на Съюза – Оздравяване и ликвидация на кредитните институции – Отговорност на държавите членки при нарушаване на правото на Съюза – Достатъчно съществено нарушение на правото на Съюза – Процесуална автономия на държавите членки – Принцип на лоялно сътрудничество – Принципи на равностойност и ефективност – Понятия „Неналичен депозит“ и „Компетентни органи“ – Установяване на неналичността на депозитите – Дължими и платими депозити

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Подлежащи на изплащане депозити. Европейски банков орган. Препоръка относно необходимите действия за спазване на Директива 94/19. Тълкуване и възможност за позоваване. Национална правна уредба или договорна клауза, съгласно която депозит в кредитна институция, чиито плащания са преустановени, става изискуем едва след като компетентният орган отнеме издадения на тази институция банков лиценз. Мярката за временно преустановяване на плащанията, прилагана от национална централна банка спрямо кредитна институция като оздравителна мярка, имаща за цел да запази или възстанови финансовото състояние на тази кредитна институция, съставлява неоправдана и непропорционална намеса в упражняването на правото на собственост на вложителите.

Понятия „Неналичен депозит“ и „Компетентни органи“.

Спор по повод искове за присъждане на обезщетение за вредите, които BT счита, че е претърпяла вследствие на редица действия и бездействия на БНБ в рамките на надзорните мерки спрямо ТБ

© Апис Европа АД

Представяне на „АПИС ФИНАНСИ“

.

Коментарите са затворени.