Нови решения
дело С-393/19 от 14 януари 2021 година
Хартата на основните права на Европейския съюз – Право на собственост – Право на ефективни правни средства за защита – Конфискация на облаги, средства и имущество от престъпления – Обезпечаване и конфискация на средства и облаги от престъпна дейност в Европейския съюз – Национална правна уредба, която предвижда отнемане в полза на държавата на имущество, използвано за извършване на престъпление митническа контрабанда – Имущество, принадлежащо на добросъвестно трето лице – Понятие „Конфискация“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Конфискация на облаги, средства и имущество от престъпления. Национална правна уредба, която позволява конфискация на средство, използвано за извършване на престъпление квалифицирана контрабанда, когато това средство принадлежи на трето добросъвестно лице. Национална правна уредба, която позволява в наказателно производство да се конфискува имущество, принадлежащо на лице, различно от извършителя на престъплението, без това лице да разполага с ефективни правни средства за защита. Превозно средство, принадлежащо на добросъвестно трето лице.
Понятие „Конфискация“.
Наказателно производство, образувано срещу лице, във връзка с отнемане, вследствие на осъждането му за квалифицирана митническа контрабанда, на използвано за извършване на посоченото престъпление имущество, принадлежащо на добросъвестно трето лице.
дело С-288/19 от 20 януари 2021 година
Данък върху добавената стойност — Сделки, третирани като възмездни доставки на услуги — Определяне на мястото на данъчно привързване — Отдаване под наем на превозни средства — Предоставяне на автомобили на разположение на служители — Понятия „Доставка на услуги“ и „Отдаване под наем на превозно средство“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Облагане с данък върху добавената стойност предоставянето от данъчнозадължено лице на превозно средство, което е част от стопанските му активи, за лични нужди на негов работник или служител. Евентуални условия за такова облагане. Представлява ли този акт сделка по отдаване под наем на превозно средство?
Понятия „Доставка на услуги“ и „Отдаване под наем на превозно средство“.
Спор между акционерното дружество Q и данъчна администрация относно предоставянето на автомобили от това дружество на разположение на двама от неговите служители, работещи в Люксембург и живеещи в Германия.
дело С-420/19 от 20 януари 2021 година
Събиране на вземания, свързани с данъци, такси и други мерки — Взаимна помощ — Искане за обезпечителни мерки — Съдебно решение на запитващата държава членка с оглед налагането на обезпечителни мерки — Компетентност на юрисдикцията на запитаната държава членка да прецени и повторно да провери дали тези мерки са обосновани
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Компетентност на юрисдикцията на запитаната държава членка да прецени дали са налице условията, обосноваващи налагането на обезпечителни мерки въз основа на законодателството на тази държава и в съответствие с националните й административни практики. Юрисдикциите на запитаната държава членка, които се произнасят по искане за обезпечителни мерки, са обвързани от преценката относно спазването от фактическа и от правна страна на условията, предвидени за налагането на посочените мерки от властите на запитващата държава членка.
Спор между Данъчна и митническа служба, Естония, и дружество H относно приемането в Естония на обезпечителни мерки, които финландската данъчна администрация е поискала да бъдат наложени на това дружество.
дело С-484/19 от 20 януари 2021 година
Корпоративен данък — Данъчно облагане на свързани дружества — Национални данъчни разпоредби, които забраняват на дружество със седалище в една държава членка да приспадне направените лихвени плащания към дружество, установено в друга държава членка, което е част от същата група от дружества, в случай на получаване на съществено данъчно предимство
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Свобода на установяване. Ограничение на правото на установяване в нарушение на член 49 ДФЕС. Национална правна уредба, съгласно която дружество, установено в една държава членка, няма право да приспадне платените лихви на дружество, което е част от същата група от свързани предприятия и е установено в друга държава членка, с мотива че основната причина за възникването на задължението е получаването на съществено данъчно предимство.
Спор между дружество което е учредено по шведското право, и данъчна администрация, Швеция, по повод отказа на последната да признае правото на приспадане на някои разходи за лихви, платени на дружество, което е част от същата група и е установено във Франция.
дело С-655/19 от 20 януари 2021 година
Данък върху добавената стойност – Сделки, които целят да се извлича от стока доход на постоянна основа – Придобиване от взискател на недвижими имоти в рамките на производство по принудителното изпълнение, предприето за събиране на заеми, обезпечени с ипотека, и продажба на тези недвижими имоти – Обикновено упражняване на правото на собственост от неговия титуляр – Понятия „Икономическа дейност“, „Експлоатация“ и „Данъчнозадължено лице“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Данъчнозадължено лице, което в качеството си на кредитор придобива недвижим имот. Сделка, с която на едно лице се възлага недвижим имот в рамките на производство по принудително изпълнение, започнато за събиране на предоставен преди това заем, и впоследствие то продава този недвижим имот, представлява икономическа дейност. Дали посоченото лице трябва за тази сделка да се счита за данъчнозадължено.
Понятия „Икономическа дейност“, „Експлоатация“ и „Данъчнозадължено лице“.
Спор между дирекция на публичните финанси и L по повод на допълнително облагане с данък върху добавената стойност.
дело С-501/19 от 21 януари 2021 година
Данък върху добавената стойност — Облагаеми сделки — Възнаграждения за публично разгласяване на музикални произведения — Организация за колективно управление на авторски права — Събиране на възнагражденията от крайния потребител от свое име и за сметка на притежателите на авторските права
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Притежателите на авторски права извършват доставка на услуги по смисъла на Директивата за ДДС. Плащане на неизключителна лицензия от ползвателите на произведенията. Организация за колективно управление на авторски права, получаваща тези възнаграждения за сметка на притежателите на правата. Притежателите на авторски права са длъжни да издадат на организацията за колективно управление фактури с включен ДДС.
Спор относно облагането с данък върху добавената стойност на изплащането на възнаграждение, което се дължи от Сдружение за публичното разгласяване на музикални произведения в рамките на организиран от сдружението спектакъл.
дело С-16/19 от 26 януари 2021 година
Социална политика – Равно третиране в областта на заетостта и професиите – Различно третиране в рамките на група работници и служители с увреждания – Отпускане на добавка към заплатата на работниците и служителите с увреждания, които след избрана от работодателя дата са представили удостоверение за признаване на увреждане — Изключване на работниците и служителите с увреждания, представили удостоверението си преди тази дата – Понятия за „Дискриминация“, „Пряка дискриминация“, „Непряка дискриминация“ и „Дискриминация, основана на увреждане“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Рамка за равно третиране в областта на заетостта и професиите. Приложимост на забраната за дискриминационни действия (преки или непреки) по отношение на действията на работодател. Работодател, който с единствената цел да получи икономическа облага под формата на намаление на вноски изплаща месечна добавка само на някои от наетите работници и служители с увреждания, като ги разграничава от другите работници и служители с увреждания с оглед на датата, на която е представено удостоверението за увреждане.
Понятия за „Дискриминация“, „Пряка дискриминация“, „Непряка дискриминация“ и „Дискриминация, основана на увреждане“.
Спор за изплащане на добавка към заплата.
съединени дела С-422/19 и C-423/19 от 26 януари 2021 година
Икономическа и парична политика — Задължение за приемане на евробанкноти — Възможност за държавите членки да предвидят ограничения на плащанията в евробанкноти и в евромонети — Регионална правна уредба, която изключва възможността за плащане в брой на такса за радио- и телевизионно разпространение на публичноправен регионален орган по радио- и телевизионно разпространение — Понятия „Парична политика“ и „Статут на законно платежно средство“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Изключителна компетентност на Съюза. Правен акт в областта на паричната политика, в която Съюзът има изключителна компетентност, приет от държава членка, чиято парична единица е еврото. Парична политика. Единна парична единица. Ограничения на плащанията в брой, наложени от държавите членки. Национална правна уредба, която изисква приемане на банкноти за погасяване на наложени с властнически акт парични задължения.
Понятия „Парична политика“ и „Статут на законно платежно средство“.
Два спора по повод заплащането на дължима такса за радио- и телевизионно разпространение.
© Апис Европа АД