Промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ) ще превърнат строителния бизнес в заложник на общините, които с години не провеждат процедури по отчуждаване на имоти, които попадат в уличната регулация и принуждават хората да им даряват собствеността си. За това алармират в становище до Народното събрание от Националната асоциация на строителните предприемачи (пълния текст на становището виж тук).
Въпросните изменения в ЗУТ са предложени между първо и второ четене на мащабни промени в закона и асоциацията остро възразява срещу тях (пълния текст на законопроекта с всички предложение изменения виж тук).
Основният проблем произтича от предложената от депутата от ГЕРБ Александър Ненков нова ал. 16 в чл. 148 от ЗУТ. Тя гласи: „Разрешение за строеж в урегулиран поземлен имот се издава само при приложен подробен устройствен план по отношение на регулацията, в т.ч. уличната регулация, свързваща обекта с уличната или пътна мрежа и осигуряваща достъп до съответния поземлен имот. При урегулиран поземлен имот с лице на повече от една улица е достатъчно уличната регулация да е приложена по улицата, по която се осъществява достъпа до строежа“.
Така в закона се въвежда ново изискване, за да бъде издадено разрешение за строеж – да има приложен подробен устройствен план (ПУП) за улицата, на която ще се изгражда нов обект. Какво означава да има приложен ПУП за регулацията определя § 22 от заключителните разпоредби на ЗУТ и той предвижда, че такъв е налице, ако на собствениците на имоти, които са предвидени за улици, са платени обезщетенията за отчуждаването им или поне са сключени окончателни договори за прехвърлянето.
Т.е. общината вече трябва да е собственик на всички части от парцели, които са предвидени за изграждането на улица и ако бъдат приети промените в ЗУТ, едва когато това е факт, човек ще може да получи разрешение за строеж в собствения му имот.
Повече подробности по темата четете тук.