В извънредния 109-ти брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците, които влизат в сила от 22.12.2020 г. Наемите на държавни и общински имоти ще могат да се намаляват по време на извънредната епидемична обстановка. Това ще може да става и два месеца след нейната отмяна от министри, областни управители, ръководители на други ведомства, както и общинските съвети. Освен да намалят дължимата месечна вноска на наематели и ползватели, министри и областни управители ще могат да освобождават и изцяло от заплащането на наема физически или юридически лица, които са ограничили или преустановили дейността си в имота вследствие на мерките и ограниченията, наложени по време на извънредната епидемична обстановка в страната. Това ще трябва да бъде доказано с финансови или други документи. Според друга промяна за безвъзмездна финансова помощ ще могат да кандидатстват и засегнатите от кризата фирми, който са били санкционирани за нарушения по Кодекса на труда и по Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
Обнародвани са и изменения в Закона за административните нарушения и наказания, които влизат в сила една година след обнародването на изменителния закон, а именно – от 23.12.2021 г. Променят се основни положения по отношение на административните нарушения и наказания, включително и се въвеждат нови институти като този на споразумението. Създават се ефективни правни гаранции за правото на защита на гражданите в извънсъдебната фаза на административнонаказателното производство, като се предвижда обжалваемост на всички актове, които могат да засегнат правата и интересите, както на нарушителите, така и на собствениците на вещи, отнети в полза на държавата. За административно нарушение, което е извършено повторно или се извършва системно, вече властите ще могат да налагат като наказание и безвъзмезден труд в полза на обществото. Продължителността на безвъзмездния труд не може да бъде по-малко от 40 часа и повече от 200 часа годишно за не повече от две последователни години.
Промени има в Закона за радиото и телевизията, с които се транспонира европейска директива за аудиовизуалните медийни услуги. Съветът за електронни медии (СЕМ) ще регулира и платформите за споделяне на видеоклипове. Засилват се мерките за защита на децата срещу вредното съдържание в онлайн пространството, при видео по заявка и от неподходящи аудиовизуални търговски съобщения. Създават се възможности за насърчаване на производството и разпространението на европейски произведения в услугите за видео по заявка, които трябва да имат поне 30% дял от европейското съдържание в каталога си и да гарантират видимостта на това съдържание. С цел по-голяма прозрачност относно действителните собственици на медиите СЕМ ще включи в съществуващите регистри и връзка към информацията за структурата на собствеността и за действителните собственици на съответните доставчици, достъпна в Търговския регистър. Заложени са и разпоредби за насърчаване на медийната грамотност на гражданите от всички възрасти и по отношение на всички видове медии. Разпоредбите относно защитата на личния живот и защитата на тайната на източниците са прецизирани с оглед развитието на стандартите в международното право.
Изменен е Законът за резерва на въоръжените сили на Република България. Всеки български гражданин до 40 години по негово желание и при условие, че отговаря на изискванията на закона, може да служи във Въоръжените сили за срок до 6 месеца. Създава се възможност за изпълнение на срочна служба в състава на доброволния резерв. Това ще става чрез сключване на договор, който осигурява възнаграждение, здравно и социално осигуряване. Промените в закона дават възможност на работодателите да запазват персонала си, като осигуряват неплатен отпуск на работниците/служителите и им позволяват да преминат срочна служба в доброволния резерв. С промените се дава статут и оперативна самостоятелност на Централно военно окръжие като самостоятелно юридическо лице, което ще способства за по-пълно изпълнение на функциите и задачите му, свързани с изпълнение на разпоредбите от закона. Другата важна промяна е свързана със Закона за военноинвалидите и военнопострадалите, където се добавя категорията „курсант“. Отчита се, че в хода на своята подготовка курсантите могат да получат наранявания или заболявания, които да ги доведат до състояние на „инвалидност“, но поради липсата на категорията „курсант“ в Закона за военноинвалидите и военноспострадалите, досега те не попадаха в тази категория.