Полезно в ДВ (бр. 103 от 04.12.2020 г.)

В новия 103-ти брой на „Държавен вестник“ са обнародвани дългоочакваните промени в Семейния кодекс, които са резултат от решения на Европейския съд по правата на човека по две обединени жалби на български граждани. Чрез измененията се дава възможност за по-лесно оспорване на бащинството. Претендиращият за родител ще може да обжалва припознаването, направено от друг, в срок от една година, след като научи за него, но не по-късно от навършване на пълнолетие на детето. Досега срокът започваше да тече от момента на узнаване на раждането на детето, като съпругът по презумпция се смята за баща на детето, ако то е родено в брака или по-малко от 300 дни след прекратяването му. С промените се дава възможност и детето да оспори бащинството след навършването на 14-годишна възраст. Съдът ще решава спора по същество при зачитане на най-добрия интерес на детето.

Промени има и в Наказателно-процесуалния кодекс и с тях се транспонират изискванията на Директива (ЕС) 2018/1673 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2018 г. за борба с изпирането на пари по наказателноправен ред. Предвижда се създаването на квалифициран състав на престъплението изпиране на пари, когато е извършено от задължено лице по чл. 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари или негов служител или работник при или по повод изпълнение на задълженията произтичащи от закона. Съгласно други промени единствено Службата на европейския прокурор (ЕРРО) ще упражнява надзор, ръководи и наблюдава всяко разследване и наказателно преследване, което ще се предприема от европейските делегирани прокурори. В преходните и заключителните разпоредби са предвидени и промени в Закона за съдебната власт, чрез които се регламентират органът, компетентен да извършва подбор на кандидатите за европейски делегирани прокурори, статутът и правомощията им.

Обнародвани са Законът за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г. и Законът за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2021 г. Съгласно първия закон се увеличава минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 610 лв. на 650 лв. Минималният осигурителен доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители се запазва на 420 лв. Запазва се и размерът на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица – 3 000 лв. Минималното обезщетение за безработица и догодина остава 12 лева на ден. От 1 януари 2021 г. се увеличава минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст от 250 лв. на 300 лв. От същата дата се увеличава и максималният размер на получаваните една или повече пенсии от 1200 лв. на 1440 лв. месечно. За пенсиите, отпуснати до 31 декември 2020 г., се предвижда осъвременяване с 5% по т.нар. швейцарско правило.

Изменен е Законът за подпомагане на земеделските производители с цел да се прецизира нормативната уредба в областта на контрола и ефективността на отпусканите средства за подпомагане на земеделските производители. Въвеждат се механизми за по-прецизно определяне на площите, за които се иска подпомагане, както и допълнителни и административни мерки за стопани, които не спазват договорните отношения за имоти от държавния и общински поземлен фонд. Предвижда се допълнителна възможност за земеделските стопани да се запознаят и да изразят несъгласие с използвани данни, които са от значение за размера на отпусканото финансово подпомагане по схеми и мерки от Общата селскостопанска политика. До 2023 г. се удължава срокът за прилагането на схемата за държавна помощ „Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство”. Удължава се с пет години срока за предоставяне от общинските съвети на земите от остатъчния поземлен фонд – общинска собственост, т. нар. „земи по чл. 19“, с цел довършване на поземлената реституция по реда на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.

Обнародвани са и промени в Закона за личната помощ, с които се гарантира, че най-нуждаещите се деца и пълнолетни хора с увреждания ще имат достъп до личен асистент съобразно индивидуалната им потребност от такава грижа. Въвежда се ангажимент за кметовете на общини при упражняването на контрол да извършват наблюдение за качеството на личната помощ. Регламентира се предоставянето на лична помощ при лечение в чужбина и/или извършване на рехабилитационна услуга. По този начин при ясни правила нуждаещият се ще продължи да получава асистентската грижа, с което се осигурява непрекъсваемост на процеса.

Обнародвано е Постановление № 331 от 26 ноември 2020 г. за определяне размера на минималната работна заплата за страната, с което от 1.01.2021 г. се определя нов размер на минималната работна заплата – 650 лв.

Чрез промени в Наредба № Н-2 от 2020 г. за утвърждаване на образци на заповед за изпълнение, заявление за издаване на заповед за изпълнение и други книжа във връзка със заповедното производство отпада пречка за електронното подаване на заявленията по чл. 410 ГПК. Подаването на заявленията по е-път ще става чрез Единния портал за електронно правосъдие, който вече беше надграден и технически извършването на това процесуално действие е възможно. Новото правило влиза в сила от 1.01.2021 г.

В неофициалния раздел са обнародвани четири нови заповеди за утвърждаване на образци на декларации, служебна бележка по чл. 45, ал. 1 и справка по чл. 73, ал. 6 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

 

Коментарите са затворени.