Всички адвокати имат 6 месеца, за да се регистрират в Единния портал за електронно правосъдие
Държавната такса за делото да се намалява с 15%, ако исковата молба е подадена чрез Единния портал за електронно правосъдие (ЕПЕП). На адвокатите, нотариусите, частните съдебни изпълнители, държавата и общините да се връчва само електронно.
Това предвиждат част от промените в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), свързани с въвеждането на електронното правосъдие, които Министерството на правосъдието огласи днес за обществено обсъждане (пълния текст на проекта виж тук).
Идеята на ръководеното от Десислава Ахладова ведомство е в чл. 73 ГПК да се създаде нова ал. 4, с която първо да се задължат съдилищата да осигурят на страните възможност за плащане на таксите по електронен път, а след това се регламентира, че ако молбата е подадена в електронна форма в ЕПЕП, дължимата държавна такса се намалява с 15 на сто.
При оттегляне на съгласието за връчване на книжа по делото по този начин, ищецът ще има една седмица, за да довнесе разликата до пълния размер на държавната такса.
Практиката гражданите и бизнесът да бъдат стимулирани с по-ниски такси, за да използват електронни услуги, работи успешно в Търговския регистър, но за първи път се предлага да се приложи в съдебната система. Отстъпката за таксите по граждански дела (в повечето случаи те са 4% от интереса) не е толкова значителна, колкото тази в Търговския регистър, където дължимата сума пада на половина при е-подаване на заявлението. Предлаганото намаляване на таксата за дело обаче е осезаемо и например за иск с интерес от 50 000 лв., при електронно подаване тя ще е не 2000 лв., а 1700 лв.
Повече подробности по темата четете тук.