Полезно в ДВ (бр. 84 от 29.09.2020 г.)

В новия брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2020 г. и в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2020 г.

Промените в първия закон предвиждат НЗОК да може да плаща дейности за минали периоди, отчитани от болниците. Те дават възможност при неусвояване на бюджетните средства за тази година същите да могат да се използват за плащания на надлимитна дейност.

Измененията в бюджета на държавното обществено осигуряване предвиждат минималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица да се повиши от 9 на 12 лв. от 1 октомври.

Обнародвано е ново Постановление № 265 от 24 септември 2020 г. за определяне размера на линията на бедност за страната за 2021 г., която става 369 лв. Размерът й е с 6 лв. по-висок спрямо настоящата година. Сумата е определена в съответствие с Методиката за определяне на линията на бедност за страната и отразява потреблението на най-ниско доходните групи от населението и индекса на цените на малката по състав кошница.

Промени има в Наредбата за обхвата и методологията за извършване на оценка на въздействието, които предвиждат изменение на основната част от разпоредбите на Глава трета „Извършване на последваща оценка на въздействието“. Промените се основават на Методиката за последваща оценка на въздействието, създадена от Европейския институт по публична администрация в Маастрихт, Кралство Нидерландия по инициатива на българския Институт по публична администрация. Прецизират се и приложения № 2 и № 3.

 Обнародвана е нова Наредба № 24 от 10 септември 2020 г. за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие, която е последният от предвидените със Закона за предучилищното и училищното образование държавни образователни стандарти.

Наредбата има за цел да се създаде съвременна физическа среда за възпитание, обучение, социализиране и отглеждане на децата и учениците от училища, детски градини и центровете за подкрепа на личностното развитие чрез определяне на задължителните правила и норми към архитектурната и работна среда в образователните институции.

Държавният образователен стандарт включва изискванията към физическата среда за постигане на резултатите от предучилищното образование на децата, за постигане на резултатите от училищното образование, за извършване на дейностите от центровете за подкрепа за личностно развитие; техническите и технологичните условия за организиране и провеждане на дистанционна форма на обучение от училищата; насоки за модернизация на физическата среда в училищата и др. С тази наредба ще се определя и максималният брой на групите и децата в група в детските градини и максималният брой на паралелките, групите и учениците в училищата.

 

Коментарите са затворени.