ГЕРБ премахва Великото Народно събрание и ролята на президента при назначаването на тримата големи в съдебната система

Основните изменения са за съдебната власт. Голямата част от проекта възпроизвежда с леки размествания действащите разпоредби

Премахване на Великото Народно събрание (ВНС) и на ролята на президента при назначаването на председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд и на главния прокурор, закриване на Висшия съдебен съвет, създаването на два съдебни съвета – съдийски и прокурорски, намаляване на мандатите на шефовете на ВКС и ВАС и на главния прокурор, намаляване на броя на депутатите от 240 на 120 и неясен текст за индивидуалната конституционна жалба. Това са част от текстовете в проекта за нова Конституция, който днес беше огласен от ГЕРБ.

Той е разпратен до председателите на всички парламентарни групи, като по този начин управляващата партия ги кани на разговори и консултации, за да постигнат по-широко съгласие, обявиха от ГЕРБ.

Прави впечатление, че проектът за нова Конституция възпроизвежда дословно по-голямата част от сегашните разпоредби на основния закон. Нововъведенията са малко, основно в главата за съдебната власт.

Той не съдържа мотиви и не става ясно каква е причината например основните права и задължения на гражданите, които в момента са още във втората глава на Конституцията, да бъда изместени в глава девета, т.е. почти на финала на основния закон.

Освен че предлага броят на депутатите да е 120, а не 240 както сега, проектът на ГЕРБ предвижда тези 120 души да могат да изменят и приемат нова Конституция и се премахва Великото Народно събрание. Всички правомощия, които в момента има ВНС, се поемат от обикновено Народно събрание.

Неясноти и въпроси възникват около текста за индивидуалната конституционна жалба. В проекта се казва само, че Конституционният съд се произнася по индивидуални конституционни жалби за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават права и свободи на гражданите. Никъде не се казва кой има право да сезира КС, няма дори препратка, че материята ще бъде уредена със закон.

Повече подробности по темата четете тук.

Коментарите са затворени.