Нова европейска финансова практика – юли 2020 г.

Нови решения

дело С-215/19 от 02 юли 2020 година

Доставки на услуги — Освобождаване от ДДС — Отдаване под наем на недвижимо имущество — Място на облагаемите сделки — Доставки на услуги, свързани с недвижим имот — Сървърни шкафове — Услуги за съхранение в център за данни — Понятие „Недвижим имот“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Тълкуване на Директивата за ДДС относно данъчното третиране на доставка на услуги като „услуги за съхранение в център за данни“. Услуги за отдаване под наем на недвижимо имущество, за които се прилага предвиденото освобождаване от ДДС. Услуги за съхранение в център за данни, в рамките на които техният доставчик предоставя на клиентите си сървърни шкафове, за да инсталират в тях своите сървъри, и ги снабдява със съпътстващи стоки и услуги.

Понятие „Недвижим имот“.

Производство по повод определянето на мястото, на което се събира данъкът върху добавената стойност за предоставяни услуги за съхранение в център за данни.

дело С-231/19 от 02 юли 2020 година

Данък върху добавената стойност — Случаи на освобождаване — Освобождаване на сделките по управление на специални инвестиционни фондове — Единна доставка на услуги, използвана за управлението на специални инвестиционни и други фондове — Понятие „Единна доставка“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

За единна доставка на услуги по управление, извършвана от информационна платформа, принадлежаща на трето лице доставчик, в полза на дружество за управление на фондове, управляващо както специални инвестиционни фондове, така и други фондове, не се прилага освобождаването от ДДС. Доставка на съвкупност от услуги чрез информационна платформа.

Понятие „Единна доставка“.

Спор между B и Данъчна и митническа администрация по повод на отказ на последната да му разреши да се ползва от освобождаването от данък върху добавената стойност (ДДС), предвидено в член 135, параграф 1, буква ж) от Директивата за ДДС.

дело С-835/18 от 02 юли 2020 година

Коригиране на фактура — Погрешно фактуриран данък — Възстановяване на недължимо внесен данък — Механизъм на обратно начисляване на ДДС — Сделки, отнасящи се до данъчен период, който вече е бил обект на данъчна ревизия — Данъчна неутралност — Принципи на ефективност и пропорционалност

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Коригиране на неправилно фактуриран данък. Административна практика, която не разрешава на данъчнозадължено лице, извършило доставки, за които, както се оказва впоследствие, се прилага механизмът на обратно начисляване на ДДС, да коригира фактурите за тези доставки и да се ползва от тях за да получи възстановяване на ДДС, който то е фактурирало и внесло без основание.

Спор по повод искане за отмяна на ревизионен акт, с който се отказва да се признае на дружество право на възстановяване на данъка върху добавената стойност (ДДС) и същото се задължава да плати допълнителен данък.

дело С-76/19 от 09 юли 2020 година

Митнически кодекс на Общността – Определяне и корекция на митническата стойност – Роялти, свързани с остойностяваните стоки. Роялти, представляващи „условие за продажбата“ на остойностяваните стоки. Роялти, платени от купувача на неговото дружество майка за предоставяне на ноу-хау, необходимо за производството на крайни продукти – Стоки, закупени от трети лица и представляващи компоненти за включване в лицензирани продукти

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Митнически съюз. Включване на роялти и лицензни такси в митническата стойност. Пропорционална част от размера на роялти, плащани от дружество на неговото дружество майка за доставката на ноу-хау за производството на крайни продукти, която трябва да се прибави към действително платената или подлежащата на плащане цена за внасяните стоки, когато тези стоки са предназначени да бъдат вложени изцяло заедно с други съставни части в състава на посочените крайни продукти и са придобити от първото дружество от продавачи, различни от дружеството майка.

Спор между началник на Митница и К във връзка с вземането под отчет на роялти, платени от последното на неговото дружество майка, при определянето на митническата стойност на внесени от трети доставчици стоки.

дело С-81/19 от 09 юли 2020 година

Неравноправни клаузи в потребителските договори – Договор за кредит в чуждестранна валута – Клауза относно валутния риск – Понятие „задължителни законови или подзаконови разпоредби“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Защита на потребителите срещу неравноправни клаузи, включени в договори за кредити в чуждестранна валута. Договорна клауза, която не е била индивидуално договорена, но отразява правило, което според националните правни норми при отсъствие на други уговорки в това отношение се прилага между договарящите страни.

Понятие „задължителни законови или подзаконови разпоредби“.

Спор по повод на твърдения за неравноправност на клауза в сключен договор за кредит за рефинансиране в чуждестранна валута.

дело С-264/19 от 09 юли 2020 година

Авторско право и сродни права – Онлайн видео платформа – Качване на филм без съгласието на притежателя на правата – Производство за нарушаване на право върху интелектуална собственост – Право на ищеца на информация – Адрес на електронна поща, IP адрес и телефонен номер – Понятие „адреси“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Производство за нарушаване на право върху интелектуална собственост. Платформа за споделяне на видеоклипове в интернет. Право на притежателя на правата на информация. Потребител, качил файлове в нарушение на право на интелектуална собственост – понятие „адреси“ не включва неговия адрес на електронната поща, телефонния му номер или IP адреса, използван за качването на тези файлове, нито IP адреса, използван при последния му достъп до потребителския профил.

Понятие „адреси“.

Спор по повод поисканата от C информация от дружества, свързана с адресите на електронната поща, IP адресите и номерата на мобилните телефони на потребители, извършили нарушение на неговите права върху интелектуална собственост.

дело С-343/19 от 09 юли 2020 година

Съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси — Място на настъпване на вредата — Манипулиране на данните за емисията на отработените газове от двигатели, произведени от производител на автомобили — Понятие „Място, където е настъпило вредоносното събитие“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Разпределение на международна компетентност между държавите членки. За „място, където е настъпило вредоносното събитие“, може да се приеме намиращото се в дадена държава членка място на настъпване на вредата, когато тази вреда се състои изключително от финансова загуба, която е пряка последица от действия на непозволено увреждане, извършени в друга държава членка. Манипулиране на стойностите на газови емисии в автомобилните двигатели. Понятие „Място, където е настъпило вредоносното събитие“.

Спор между сдружение за информиране на потребителите и производител на автомобили относно отговорността на последното за щетите, нанесени с монтирането в превозните средства, купени от австрийски потребители, на софтуер, манипулиращ данните за емисиите на отработените газове.

дело С-374/19 от 09 юли 2020 година

Корекция на приспаданията на ДДС — Промяна на полагащото се приспадане — Дълготраен актив, използван за извършването както на облагаеми, така и на освободени сделки — Преустановяване на дейността, която дава право на приспадане — Остатъчно използване само за извършването на освободени сделки

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Връзка между правото на приспадане на платения ДДС по получени доставки и използването на съответните стоки или услуги за извършването на облагаеми сделки Данъчнозадължено лице, което създава дълготраен актив за използването му за облагаеми сделки с право на приспадане, коригира сумата за приспадане, когато преустанови доставките, даващи право на приспадане и от този момент насетне дълготрайният актив не се използва в частта, съответстваща на извършваните преди това облагаеми сделки.

Спор по повод на корекцията на подлежащите на приспадане суми на данъка върху добавената стойност който дружество е платило при изграждането на кафене в пристройка към дома за възрастни хора, който то стопанисва при условията на освобождаване от ДДС.

дело С-391/19 от 09 юли 2020 година

Митнически съюз — Разрешение за използване на режим специфична употреба — Обратно действие — Промяна в тарифното класиране — Прекратяване на валидността на решение, отнасящо се до обвързваща тарифна информация — Понятие „извънредни обстоятелства“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Митнически кодекс на Съюза. Обстоятелства като предсрочно прекратяване на валидността на решение, отнасящо се до обвързваща тарифна информация, вследствие на изменение на комбинираната номенклатура, липсата на реакция от страна на митническите органи по отношение на няколко вноса на стоки с посочен грешен код или употребата на стоката за освободена от антидъмпингово мито цел не могат да се квалифицират като „извънредни обстоятелства“.

Спор между У и директора на Териториална дирекция към Агенция „Митници относно няколко вноса, които У е извършило, преди да подаде заявление за разрешение за използване на режим специфична употреба.

дело С-452/18 от 09 юли 2020 година

Защита на потребителите – Неравноправни клаузи в потребителските договори – Договор за ипотечен кредит с променлив лихвен процент – Клауза за ограничаване на променливостта на лихвеният процент (клауза за „долен праг“) – Договор за новация – Отказ от предявяване на иск срещу договорните клаузи

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Договор за ипотечен кредит. Липса на прозрачност. Неравноправен характер. Сключване от страните на споразумение за новация на клаузата за „долен праг“, потвърждаване на валидността на договора за ипотечен кредит и взаимен отказ от оспорването му по съдебен ред. Принцип на липса на обвързващо действие на недействителните клаузи, който се прилага и за сключените относно тези клаузи последващи договори и правни сделки, какъвто е договорът за новация за изменение на кредита.

Спор относно клаузи в сключен договор за ипотечен кредит.

съединени дела С-698/18 и C-699/18 от 09 юли 2020 година

Договор за потребителски кредит – Изцяло изпълнен договор – Установяване на неравноправния характер на договорни клаузи. Иск за връщане на недължимо платените суми въз основа неравноправна клауза. Непогасяемо по давност право на предявяване на иск по общия ред. Погасяемо по давност право на предявяване на личен имуществен иск по общия ред. Начален момент на давностния срок – Обективен момент на узнаването от потребителя за съществуването на неравноправна клауза – Понятие „Потребител“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Давностни срокове, приложими към съдебни искове в областта на неравноправните клаузи в потребителските договори. Възможност след цялостното изпълнение на договор и спрямо иск за връщане на сумите, получени по силата на считани за неравноправни договорни клаузи, да се прилага давностен срок от три години, който започва да тече от момента на прекратяване на договора. Национална правна уредба, която в съдебната практика да се тълкува в смисъл, че за съдебния иск за връщане на недължимо платени суми въз основа на неравноправна клауза в договор, сключен между потребител и продавач или доставчик, се прилага тригодишен давностен срок, който започва да тече от датата на цялостното изпълнение на договора.

Понятие „Потребител“.

Спорове по повод на неравноправния характер на някои клаузи в договорите за кредит.

дело С-716/18 от 09 юли 2020 година

Данък върху добавената стойност – Специален режим за малките предприятия – Метод на изчисляване на годишния оборот, който служи за критерий при прилагането на специалния режим за малките предприятия – Отдаване под наем на недвижим имот от физическо лице, което упражнява няколко свободни професии – Понятие „съпътстваща сделка с недвижими имоти“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Директивата за ДДС. Освобождаване при оборот под определен праг. Изчисляване на този праг за освобождаване от данък при множество икономически дейности.

Дали отдаването под наем на недвижим имот следва да се квалифицира като „сделка с недвижими имот“ и кога може да се приеме, че е налице незначителна „спомагателна сделка“.

Понятие за „сделки с недвижими имоти“, които „не са спомагателни сделки“ и следва да се вземат в предвид при изчисляването.

Понятие „съпътстваща сделка с недвижими имоти“.

Спор между C и служба за данъчен контрол на физическите лица A относно метода на изчисляване на неговия годишен оборот за целите на прилагането спрямо него на предвидения в Директивата за ДДС специален режим за малки предприятия.

съединени дела С-224/19 и C-259/19 от 16 юли 2020 година

Защита на потребителите — Неравноправни клаузи в ипотечни кредити — Клауза, с която всички разноски по учредяване и заличаване на ипотека се възлагат на кредитополучателя — Последици от обявяването на посочените клаузи за нищожни — Правомощия на националния съд при наличието на клауза, квалифицирана като „неравноправна“ — Разпределение на разноските — Преценка на неравноправни договорни клаузи — Изключване на клаузите относно основния предмет на договора или на актуализацията на цените или възнаграждението — Задължение за съставяне на договорните клаузи на ясен и разбираем език — Съдебни разноски — Погасителна давност — Понятие „основен предмет на договора“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Неравноправните клаузи в потребителските договори Последиците от нищожността на клаузата, предвиждаща разноски за учредяване и заличаване на ипотека. Проверка за неравноправност и прозрачност на клаузата, с която се възлага плащане на комисиона за обработка. Евентуална значителна неравнопоставеност между правата и задълженията на страните, произтичащи от клауза, предвиждаща плащането на комисиона за обработка. Ограничаване на последиците от нищожността на неравноправната клауза чрез определяне на давностен срок. Права уредба, която позволява част от съдебните разноски да се възлагат на потребителя в зависимост от размера на недължимо платените суми, които са му възстановени вследствие установяване на нищожност на договорна клауза поради неравноправност. Понятие „основен предмет на договора“.

Два спора по повод неравноправни клаузи в договори за кредит, обезпечен с ипотека.

дело С-253/19 от 16 юли 2020 година

Съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси – Производство по несъстоятелност – Международна компетентност – Център на основните интереси на длъжника – Физическо лице, което не упражнява независима стопанска или професионална дейност – Оборима презумпция, съгласно която центърът на основните интереси на това лице е мястото на обичайното му пребиваване – Положение, в което единственият недвижим имот на длъжника се намира извън държавата членка на обичайното му пребиваване – Понятие „център на основните интереси“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Kритерий за привръзка, който определя юрисдикциите, компетентни да образуват производство по несъстоятелност срещу даден длъжник. Презумпция за определяне на международната компетентност за целите на образуването на производство по несъстоятелност, съгласно която центърът на основните интереси на физическо лице, което не упражнява независима стопанска или професионална дейност, е неговото обичайно местопребиваване, която се оборва само от факта, че единственият недвижим имот на това лице се намира извън държавата членка на обичайно местопребиваване.

Понятие „център на основните интереси“.

Спор във връзка с подадено искане за образуване на производство по несъстоятелност.

дело С-424/19 от 16 юли 2020 година

Данък върху добавената стойност – Лице, упражняващо професията адвокат – Влязъл в сила правораздавателен акт – Принцип на силата на пресъдено нещо – Обхват на посочения принцип, ако този акт е несъвместим с правото на Съюза – Понятие „данъчнозадължено лице“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Лице, упражняващо професията адвокат, което трябва да се счита за „данъчнозадължено лице“. Прилагането от национална юрисдикция на принципа на силата на пресъдено нещо, когато прилагането на този принцип би възпрепятствало съобразяването от същата юрисдикция на правната уредба на Съюза в областта на ДДС.

Понятие „данъчнозадължено лице“.

Спор по повод на облагането с данък върху добавената стойност.

дело С-610/18 от 16 юли 2020 година

Социална сигурност за работници мигранти — Шофьори на товарни автомобили, които обичайно осъществяват дейност като наети лица в две или повече държави членки или държави от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) — Шофьори на товарни автомобили, които са сключили трудов договор с едно предприятие, но спрямо които действителната власт упражнява друго предприятие, установено в държавата членка, където тези шофьори пребивават — Определяне на предприятието, което има статут на „работодател“ — Понятия „лице, което е член на екипажа на предприятие“ и „работодател“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Прилагане на схеми за социална сигурност на заети лица, самостоятелно заети, които се движат в рамките на Общността. Определяне на приложимото законодателство. Водачи на автомобили, които извършват международни превози. Работодател на шофьора на товарен автомобил е предприятието, което упражнява действителната власт спрямо този шофьор, фактически понася съответните разходи за заплата и разполага с действителното право да го уволни, а не предприятието, с което шофьорът на товарен автомобил е сключил трудов договор и което формално е посочено там като негов работодател.

Понятия „лице, което е член на екипажа на предприятие“ и „работодател“.

Спор между установеното в Кипър дружество и шофьори на товарни автомобили за международни превози, от една страна, и S, социалноосигурителния институт, Нидерландия, по повод на решения, с които S обявил, че за тези шофьори е приложимо нидерландското законодателство в областта на социалната сигурност.

дело С-686/19 от 16 юли 2020 година

Договори за потребителски кредити — Разходи, свързани с удължаването на срока на кредита — Понятие „общи разходи по кредита за потребителя“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Защита на потребителите. Разходи за удължаване на срока на кредита, когато условията за евентуалното му удължаване, са част от клаузите и условията, договорени между кредитора и кредитополучателя в договора за кредит.

Понятие „общи разходи по кредита за потребителя“.

Спор във връзка с искането за отмяна на решение, с което на кредитна институция се налага глоба за нарушение на колективните интереси на потребителите.

Коментарите са затворени.