В днешния брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за лечебните заведения. С тях се дава възможност на медицинските сестри, акушерки и рехабилитатори да създават нов тип лечебни заведения. Ще могат да го правят както като физически лица, така и посредством регистрирани от тях юридически лица – еднолични търговци и еднолични търговски дружества.
Лекарски асистенти, медицински сестри, акушерки и рехабилитатори ще могат да организират индивидуални или групови практики за здравни грижи при условие, че имат поне 3 години стаж в своята професионална област. Дейностите, които могат да извършват, ще се определят според наредба по Закона за съсловните организации на медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите. Практиките ще могат да се извършват и в дома на пациента, ако неговото състояние го налага.
Депутатите приеха рестриктивни мерки, свързани с нарушаването на медицинските стандарти, като при второ нарушение може да бъде отнета регистрацията на лечебното заведение. Здравната карта става безсрочна, като ще бъде актуализирана до 1 август всяка година. С промените в закона се разрешава трансплантацията на матка и се допуска се кръстосано донорство при определени условия.
Промени има в Закона за техническите изисквания към продуктите, с които се оптимизират дейностите по предоставяните административни услуги от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).
Техническият надзор на съоръженията с повишена опасност се осъществява от председателя на ДАМТН и от лица или структурно обособени части на предприятия или организации, получили лицензия за това от председателя на ДАМТН.
Органите за технически надзор на ДАМТН ще заверяват съответствието с техническите изисквания на проектантската и конструкторската документация за производство на съоръжения с повишена опасност, на инвестиционните проекти на строежите, в които ще функционират съоръжения с повишена опасност, в частта им, която се отнася до тези съоръжения, както и на техническата документация за ремонт на съоръженията в определени срокове.
Изменен е и Законът за опазване на околната среда и вече всички инсталации, изгарящи отпадъци, ще преминават през процедурата по задължителна оценка за въздействие върху околната среда. Започналите и неприключили до влизането в сила на изменителния закон процедури се довършват по новия ред.
Промени има в Наредба № 1 от 2015 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването и специализантите по медицина ще връщат на Министерство на здравеопазването само парите за обучение, но не и средствата, заработени от тях в болниците като заплати, ако не останат да работят у нас 3 г.
Болниците, в които специализират младите лекари, ще им предлагат работа за период от 3 години след приключване на обучението. Ако не бъде постигнато съгласие обаче, специалистите вече ще могат да си изберат друго лечебно заведение от посочените от министъра и дори да го променят в определения срок, т.е. няма да са длъжни да работят в едно единствено лечебно заведение.
Новите разпоредби предвиждат и общинските болници да могат да обучават специализанти, като за тях ще получават средства от здравното ведомство.