В днешния 39-ти брой на „Държавен вестник“ е обнародвано допълнение на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа, което е продължение на децентрализацията на дейностите по издаване на удостоверение „апостил“.
Уточняват се изрично оправомощените за това органи: Министерството на правосъдието – за документи, издавани от орган или длъжностно лице, свързано с правораздавателна система на държавата, включително документите, издавани от прокурор, секретар на съд или призовкар, нотариалните актове, или официалните заверки, като записвания в регистър или удостоверяване на дата или подпис върху частен документ; Националният център за информация и документация – за образователни и удостоверителни документи, издавани от висшите училища, от институциите в системата на предучилищното, училищното и професионалното образование и обучение и от Министерството на образованието и науката и неговите звена; Областните администрации – за документи, издавани от кметовете и общинските администрации; Министерството на външните работи – за всички останали административни документи.
Срокът за издаване на удостоверението „апостил“ се определя до осем работни часа, а при обективни обстоятелства – до два работни дни.
Обнародвана е нова Инструкция № РД-02-21-1 от 16 април 2020 г. за обмена на информация, условията и реда за достъп до информационни системи за целите на осъществяване на контрол, установяване и санкциониране на нарушения, свързани със събиране на пътни такси, между Агенция „Пътна инфраструктура“, Министерството на вътрешните работи и Агенция „Митници“.
Целта на новия акт е бъдат създадени условия за ефективно прилагане на разпоредбите, свързани със задължението за заплащане на таксите по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата – винетна такса (такса за ползване на платената пътна мрежа – за моторните превозни средства, които имат най-малко четири колела и са предназначени за превоз на пътници, за моторните превозни средства, които имат най-малко четири колела и са предназначени за превоз на товари и за моторни превозни средства с повишена проходимост) и тол такса (такса за изминато разстояние – за пътни превозни средства с обща технически допустима максимална маса над 3,5 тона), както и последващият контрол върху изпълнението на това задължение.