В извънреден брой на „Държавен вестник“ е обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13.03.2020 г., който влиза в сила от днес с малки изключения.
Една от най-големите промени е свързана с това кои срокове по дела ще текат по време на извънредното положение, тъй като първоначалната разпоредба гласеше, че от 13 март до края на извънредното положение спират да текат процесуалните срокове по съдебните, арбитражните и изпълнителните производства. Сега се създава приложение към закона, в което са изброени изключения за 21 вида наказателни, 7 вида граждански и търговски и 16 вида административни дела. Без съдебна ваканция през тази година. Освен това е прието, че по време на извънредното положение съдът да може да провежда открити заседания от разстояние и той уведомява страните, когато заседанието ще се проведе от разстояние.
Парламентът допълни и мярката 60:40 и държавата ще превежда на работодателя не само 60% от осигурителния доход на всеки работник, за който искат компенсация, но и сумата за частта от осигуровките, които са за сметка на работодателя.
Със закона беше направена и важна промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и несеквестируемият трудов доход беше увеличен от 250 лв. на 610 лв.
Вече е регламентирано какво се случва с провалените заради епидемията от коронавирус пътувания. Първата опция, която се дава, е туроператорът да предложи ваучер, но все пак ако човек не е съгласен, до един месец от отмяната на извънредното положение да му връщат платеното.
Обнародвани са промени и в Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г., с които се подсигуряват средства за неотложни разходи, свързани с мерките за противодействие на разпространението на COVID-19 в България и за ограничаване на икономическите последици от извънредното положение.
Измененията предвиждат дефицит в края на годината от 3,5 млрд. лева и увеличаване на тавана за поемане на държавен дълг от 2,2 млрд. на 10 млрд. лева. Максималният съвкупен номинален обем на облигациите, които могат да бъдат издадени в изпълнение на средносрочната програма за емитиране на дълг на международните пазари, се увеличава от 8 млрд. евро на 10 млрд. евро.
Предвидени са 1,4 млрд. лева трансфер към държавното обществено осигуряване, респективно към фонд „Безработица“, за обезпечаване на плащанията на съкратени работници и служители и за осигуряване на мярката „60 на 40“ за подпомагане на бизнеса.
С актуализацията на бюджета за 2020 г. държавата капитализира Българската банка за развитие (ББР) със 700 млн. лева и допълнително в бюджета се осигуряват още 700 млн. лева държавни гаранции за ББР. По този начин ще може хората, които са в неплатен отпуск, както и всички самоосигуряващи се лица, да получат три поредни месеца по 1500 лева месечно безлихвен кредит, с гратисен период от 5 години и срок на погасяване 10 години.
Публикувано е и Решението на НС от 6.04.2020 г. за възнагражденията на народните представители за времето от 1 април 2020 г. до отмяната на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. Депутатите, министрите, членовете на политическите кабинети на министрите, както и шефовете на изпълнителни и държавни агенции ще останат без заплати за времето от 1 април до края на извънредното положение. Предвижда се, че след като от възнагражденията на депутатите бъдат направени удръжки за данъци и осигуровки, останалите суми ще бъдат дарени директно на Министерството на здравеопазването за борбата с коронавируса.