Нова европейска финансова практика – октомври 2019 г.

Нови решения

дело С-42/18 от 3 октомври 2019 година

Данък върху добавената стойност – Случаи на освобождаване – Сделки, засягащи плащания – Услуги, свързани с експлоатацията на банкомати, предоставяни от дружество на банка – Понятия „плащания“ и „сделки, засягащи плащания“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Oсвободена от ДДС сделка, засягаща плащания. Теглене на пари от банкомати. Услуга, която дружество предоставя на банка в рамките на възлагането на външен изпълнител на експлоатацията на банкомати.

Понятия „плащания“ и „сделки, засягащи плащания“.

Спор по повод на отказа на администрацията да освободи дружество от данъка върху добавената стойност за услугите, свързани с експлоатацията на банкомати, които то предоставя на банка.

дело С-208/18 от 3 октомври 2019 година

Компетентност в областта на потребителските договори – Физическо лице, което извършва сделки на международния валутен пазар чрез дружество за търговски посреднически услуги – Понятия „потребител“ и „непрофесионален клиент“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Съдебно сътрудничество по граждански дела. Физическо лице, което търгува с чуждестранна валута на международния валутен пазар чрез дружество за търговски посреднически услуги. Дали физическо лице, което търгува на валутния пазар FOREX, трябва да се счита за потребител, или с оглед на познанията и експертния опит, необходими за извършването на такива сделки, на сложния и нетипичен характер на разглеждания договор и на поетите рискове, това лице не може да се счита за потребител.

Понятия „потребител“ и „непрофесионален клиент“.

Спор по повод на искане за плащане на разликата между печалбата, реализирана от гжа P и печалбата, която тя би получила, ако даденото от нея нареждане за покупка на определена валута е било изпълнено от F без закъснение.

дело С-260/18 от 3 октомври 2019 година

Потребителски договори — Ипотечен кредит, индексиран в чуждестранна валута — Клауза за определяне на обменния валутен курс — Последици от обявяването на клауза за неравноправна — Възможност съдът да се справи с неравноправните клаузи, като използва общи клаузи от гражданското право — Преценка на интереса на потребителя — Запазване на договора без неравноправни клаузи

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Неравноправни клаузи в потребителските договори. Договори в чуждестранна валута. Запазване на действителността на договора без неравноправните клаузи. Установяване на неравноправния характер на някои клаузи от договор за кредит – индексиран в чуждестранна валута и предвиждащ лихвен процент, пряко обвързан с междубанковия лихвен процент за съответната валута. Последици за положението на потребителя, предизвикани от обезсилването на договор в неговата цялост. Запълване на празнотите в договор, образувани поради премахването на съдържащите се в него неравноправни клаузи.

Спор във връзка с твърдение за неравноправност на клаузи относно механизма за индексиране, използван в договор за ипотечен кредит, индексиран в чуждестранна валута.

дело С-329/18 от 3 октомври 2019 година

Данък върху добавената стойност – Закупуване на храни – Приспадане на данъка, платен по получени доставки – Отказ да се допусне приспадане – Доставчик, който евентуално е фиктивен – Измама с ДДС – Изисквания във връзка със знанието от страна на купувача -Задължение за гарантиране на възможност за проследяване на храните и задължение за идентифициране на доставчика – Регистрационни задължения на стопанските субекти в хранителната промишленост – Отражение върху правото на приспадане на ДДС

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Право на приспадане на ДДС. Отказ. Доставки от съдоговорител, участващ в данъчна измама. Задължение на данъчнозадълженото лице да полага грижа. Значение на спазването на секторните задължения на данъчнозадълженото лице. Задължение за гарантиране на възможност за проследяване. Регистрация на оператори на предприятия за храни. Отказ на право на приспадане на платения по получени доставки ДДС на участващо в хранителната верига данъчнозадължено лице, заради това че не е изпълнило задълженията във връзка с идентифицирането на доставчиците си.

Спор по повод на отправено до A искане за плащане на платения при закупуването на семена от рапица и след това приспаднат от A данък върху добавената стойност, заедно с глоба и лихви за забава.

дело С-621/17 от 3 октомври 2019 година

Защита на потребителите — Неравноправни клаузи в потребителските договори — Преценка на неравноправния характер на договорните клаузи — Изискване за съставяне на договорните клаузи на ясен и разбираем език — Клаузи, които изискват плащането на такси за неуточнени услуги — Понятие „основен предмет на договора“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Договорни клаузи, които не са индивидуално договорени и които се съдържат в сключен с потребител договор за кредит. Изискване клаузите, свързани с определянето на основния предмет на договора, да се съставят на ясен и разбираем език. Обявяване на клаузите относно таксата за управление и комисионното възнаграждение за отпускане на кредита за неравноправни на основание на това, че в договора не се уточнява в замяна на какви конкретни услуги се дължат тези такси.

Понятие „основен предмет на договора“.

Спор по повод на искане за констатиране на неравноправния характер на някои клаузи, които се съдържат в договор за кредит.

дело С-548/18 от 9 октомври 2019 година

Съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси — Приложимо право към договорните задължения — Прехвърляне на вземания — Противопоставимост на трети лица — Понятие „отношение“ между предишния и новия кредитор

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Пространство на свобода, сигурност и правосъдие. Доброволно прехвърляне на вземане и договорна суброгация. Приложимо право относно противопоставимостта на трети лица на прехвърляне на вземане в случай на многократни прехвърляния на вземания от един и същ кредитор на последващи приобретатели.

Понятие „отношение“ между предишния и новия кредитор.

Спор между банкова институция със седалище в Люксембург, и банкова институция със седалище в Германия, по повод освобождаване пред германски съд на парична сума, депозирана от фидуциар на длъжник на двете институции.

съединени дела C-573/18 и C-574/18 от 9 октомври 2019 година

Обща система на данъка върху добавената стойност – единна данъчна основа — Организация на земеделски производители, която е учредила оперативен фонд — Доставки, извършени от организацията на производители на нейните членове в замяна на плащания, които не покриват цялата покупна цена — Допълнително финансиране, изплатено от оперативния фонд — Понятие „субсидии, пряко свързани с цената“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Обща организация на пазара на плодове и зеленчуци. ДДС за извършени доставки само върху сумите, фактурирани на производителите. Суми, изплатени от оперативните фондове, като насрещна престация за предоставянето на съответните стоки на производителите, доколкото тези суми произтичат от финансовата помощ.

Обстоятелство, че в декларациите си за ДДС организациите на производители не са счели, че сумите, получени като субсидия от страна на оперативните фондове, представляват възнаграждение за доставките на стоки на производителите.

Понятие „субсидии, пряко свързани с цената“.

Два спора по повод на актове за данъчни задължения относно данъка върху добавената стойност.

дело С-4/18 от 16 октомври 2019 година

Обща система на данъка върху добавената стойност — Освобождавания за някои дейности от обществен интерес — Обществени пощенски служби — Доставчик на универсалната пощенска услуга — Частен оператор, който извършва официално връчване на документи, издадени от съдилища или административни органи — Понятия „универсална пощенска услуга“ и „обществени пощенски служби“.

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Oбщи правила за развитието на вътрешния пазар на пощенските услуги. Услуги, освободени от ДДС като услуги на „обществените пощенски служби“. Данъчнозадълженото лице, което извършва официално връчване на документи съгласно публичноправни разпоредби. „Доставчик на универсална услуга“, който предоставя универсална пощенска услуга или части от нея. Освобождаване от ДДС на доставката на тази услуга.

Понятия „универсална пощенска услуга“ и „обществените пощенски служби“.

Два спора по повод на отказа да се признаят за освободени от данък върху добавената стойност услугите за официално връчване на документи, които дружества извършват за съдилища и административни органи.

дело С-189/18 от 16 октомври 2019 година

Отказ на правото на приспадане на ДДС — Събиране на доказателства — Принцип на зачитане на правото на защита — Право на изслушване — Достъп до преписката — Принцип на равни процесуални възможности — Принцип на състезателност — Национална правна уредба или практика, според които при проверката на упражненото от данъчнозадължено лице право на приспадане на ДДС данъчната администрация е обвързана от направените от нея фактически констатации и правни квалификации в свързани административни производства, в които това данъчнозадължено лице не е било страна

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Директивата за ДДС и принципът на зачитане на правото на защита. Право на приспадане. Укриване на данъци или измама. Принципите, уреждащи тежестта на доказване, която данъчните органи носят, за да докажат участието на данъчнозадължено лице в данъчна измама. Правото на данъчнозадълженото лице да получи достъп до документите, които са от значение за неговата защита. Юрисдикция, сезирана с жалба срещу решение на данъчната администрация за определяне на допълнително задължение за плащане на ДДС. Доказателства, събрани в рамките на свързано административно производство, в което данъчнозадълженото лице не е било страна, и използвани за обосноваване на това решение, събрани в нарушение на правата, гарантирани от правото на Съюза.

Спор във връзка с две решения, с които се разпорежда по-специално плащането на суми като данък върху добавената стойност.

дело С-692/17 от 17 октомври 2019 година

Данък върху добавената стойност — Случаи на освобождаване — Сделки, свързани с отпускането и договарянето на кредит, както и управлението на кредит — Сделки, свързани с дългове, с изключение на събирането на дългове — Възмездно прехвърляне в полза на трето лице на процесуално качество в изпълнително производство за събиране на вземане, признато със съдебно решение

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Oсвобождаване от ДДС по-специално за сделки на данъчнозадължено лице във връзка с дългове, освен в случай на събиране на дългове. Сделка, която се изразява във възмездно прехвърляне на трето лице на всички права и задължения, изведени от процесуалното качество на данъчнозадълженото лице в производство по принудително събиране на вземане, което му е било признато със съдебно решение и чието плащане е било обезпечено с право върху възбранен недвижим имот, възложен на това данъчнозадължено лице.

Спор по повод на данък върху добавената стойност, дължим поради възмездно прехвърляне в полза на трето лице на процесуалното качество на дружество в изпълнителното производство за принудително събиране на вземане, признато със съдебно решение.

дело С-653/18 от 17 октомври 2019 година

Освобождавания при износ — Условия, определени от държавите членки — Принцип на пропорционалност — Принцип на данъчен неутралитет — Практика на държава членка да отказва право на освобождаване, когато приобретателят на изнесените стоки не е известен

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Право на освобождаване от ДДС, когато съответните стоки са изнесени извън Съюза и след изнасянето им данъчните органи констатират, че приобретателят на стоките не е лицето, посочено в издадената от данъчнозадълженото лице фактура, а друго неизвестно лице. Значението на евентуална измама, извършена на територията на трета държава, за прилагането на правото на освобождаване от ДДС.

Понятие „доставка на стоки“.

Спор по повод отказа да бъде освободен от данък върху добавената стойност износът на стоки извън Европейския съюз.

дело С-579/18 от 17 октомври 2019 година

Акциз — Длъжник за плащането на акциз след неправомерно въвеждане на стоки на територията на държава членка — Дружество, носещо гражданска отговорност за деянията, извършени от неговия управител

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Общ режим на облагане с акциз. Национална правна уредба с която се предвижда, че в случай на неправомерно въвеждане на територията на държава членка на акцизни стоки, освободени за потребление в друга държава членка, юридическото лице, носещо гражданска отговорност за извършените от неговия управител престъпления, е солидарен съдлъжник за акциза.

Спор по повод определянето на длъжника за плащането на акциза, станал дължим след неправомерното въвеждане на стоки в Белгия.

Коментарите са затворени.