Полезно в ДВ (бр. 57 от 19.07.2019 г.)

Държавен вестникВ днешния брой на „Държавен вестник“ е обнародвана нова Наредба № 3 от 10 юли 2019 г. за реда за идентифициране, деклариране, предоставяне на статут и за определяне на категорията на недвижимите културни ценности, за достъпа и подлежащите на вписване обстоятелства в Националния публичен регистър на недвижимите културни ценности, чиято цел е да осигури яснота и да гарантира прецизно регламентиране на разписаните процедури.

Декларирането на обект, който може да бъде определен като недвижима културна ценност (НКЦ), се извършва със заповед на министъра на културата или оправомощен от него заместник-министър, въз основа на предварителна оценка.

Със заповедта се определят предварителна класификация, предварителна категория и временни режими за опазване. Предоставянето на статут на НКЦ включва определянето на нейната класификация, категория и режими за опазване, изготвени въз основа на заключителна оценка, и се извършва за: недвижими културни ценности с категория „световно значение“ – с вписването им в Списъка на световното наследство от Комитета за Световно наследство към ЮНЕСКО, по предложение на министъра на културата; групови НКЦ с категория „национално значение“ – със заповед на министъра на културата или оправомощен от него заместник-министър, след съгласуване с министъра на регионалното развитие и благоустройството, а когато в границите на недвижимата културна ценност попадат защитени територии по Закона за защитените територии или защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие – и след съгласуване с министъра на околната среда и водите; групови недвижими културни ценности с категории „местно значение“, „ансамблово значение“ и „за сведение“ и единични недвижими културни ценности с категории „национално значение“, „местно значение“, „ансамблово значение“ и „за сведение“ – със заповед на министъра на културата или оправомощен от него заместник-министър.

Обнародвани са промени в два акта и e публикуван един нов акт на Комисията за енергийно и водно регулиране, а именно: Правила за търговия с природен газ /ПТПГ/, Правила за балансиране на пазара на природен газ /ПБППГ/ и Методика за определяне на дневна такса за дисбаланс и такса за неутралност при балансиране.

Промените в Правилата за търговия с природен газ създават условия операторът на газопреносната мрежа и всички пазарни участници да сключват сделки за краткосрочни стандартизирани продукти чрез електронна платформа за търговия. Въвежда се възможността за извършване на сделки с природен газ на електронна платформа за търговия. Отпада понятието балансьор и се въвежда нова фигура на пазара на природен газ – оператор на платформа за търговия.

Измененията в Правилата за балансиране на пазара на природен газ са продиктувани от изтичането на максимално допустимия срок за прилагане на временните мерки по Регламент № 312/2014. С приемането им ще се осигури възможност за предлагане на природен газ за покупка и продажба чрез пазарни механизми и ще се постигне по-висока конкурентност и ликвидност на пазара, прилагане на прозрачни и недискриминационни правила за балансиране, прозрачност на пазара на природен газ при сделки с краткосрочни продукти и формиране на прозрачни такси за дисбаланс, отразяващи разходите на мерките за балансиране на преносния оператор.

Вашият коментар