Нови решения
дело С-38/17 от 5 юни 2019 година
Защита на потребителите — Неравноправни клаузи в потребителските договори — Договор за заем, сключен в чуждестранна валута — Съобщаване на потребителя, след сключването на договора, на обменния курс, приложим към предоставената в национална валута сума.
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Защита на икономическите интереси на потребителите. Договор за заем, сключен в чуждестранна валута, който, макар да уточнява сумата, изразена в национална валута, съответстваща на искането за финансиране на потребителя, не посочва обменния курс, който се прилага за целите на определянето на окончателния размер на заема в чуждестранна валута, като едновременно с това предвижда в някоя от клаузите си, че този курс ще бъде определен от заемодателя след сключването на договора.
Спор на лизингово дружество и заемател по повод нищожността на договора за заем, сключен между посочените страни, поради неупоменаване на обменния курс, приложен в момента на предоставяне на средствата.
дело С-58/18 от 6 юни 2019 година
Защита на потребителите — Преддоговорни задължения — Задължение за кредитора да се стреми да предложи най-адаптирания кредит — Задължение за кредитора да се въздържи от сключване на договор за заем, ако се съмнява в кредитоспособността на потребителя — Задължение за кредитора да прецени дали е уместно да предостави кредита
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Договори за потребителски кредити. Оценка на кредитоспособността на потребителя. Преддоговорни задължения на кредитора. Задължение на кредитора да се стреми да предложи кредит, който по вид и размер е адаптиран в най-голяма степен към финансовото състояние на потребителя в момента на сключването на договора и към целта на кредита. Задължение на кредитора да откаже да сключи договора, когато разумно може да счита, че потребителят няма да бъде в състояние да изпълни задълженията си по договора за кредит.
Спор относно сключен договор за заем за финансиране на инсталирането на фотоволтаични панели.
дело С-185/18 от 12 юни 2019 година
Данък върху добавената стойност – Данък върху прехвърлянето на имущество – Принцип на данъчен неутралитет – Придобиване, което предприятие извършва от частни лица, на стоки с високо съдържание на злато или други благородни метали с цел препродажба
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Данъци или такси, които не могат да се характеризират като данъци върху оборота. Различен от ДДС косвен данък върху прехвърлянето на имущество придобиването, което предприятие извършва от частни лица на стоки с високо съдържание на злато или на други благородни метали, когато тези стоки са предназначени за стопанската дейност на това предприятие, което с оглед на преработването им и последващото им повторно включване в търговския оборот, ги препродава на предприятия.
Дело по повод на отказ за приспадане на данък върху прехвърлянето на имущество и удостоверителните документи.
дело С-420/18 от 13 юни 2019 година
Данък върху добавената стойност – Данъчнозадължено лице – Икономическа дейност, която се извършва „независимо“ – Дейност като член на надзорния съвет на фондация
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Независима икономическа дейност по Директивата за ДДС. Член на надзорен съвет на фондация, който във връзка с условията на работа и възнаграждението е подчинен на надзорния съвет, но иначе не се намира във взаимоотношение на работодател и наето лице с надзорния съвет или с фондацията.
Спор по въпроса дали заинтересовано лице е данъчнозадължено лице за целите на данъка върху добавената стойност в качеството си на член на надзорния съвет на фондация.
дело С-664/17 от 13 юни 2019 година
Гарантиране на правата на работниците и служителите при прехвърляне на предприятия — Прехвърляне на част от стопанската дейност на дружество майка на новосъздадено дъщерно дружество — Продължаване на извършвана стопанска дейност — Критерий за устойчивост на продължавана да бъде извършвана стопанска дейност — Използване на производствени фактори на трети лица — Намерение за ликвидация на прехвърления субект
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Гарантиране на правата на работниците и служителите. Прехвърляне на производствена единица, когато, от една страна, прехвърлителят, приобретателят или тези две лица заедно действат с цел приобретателят да продължи извършваната от прехвърлителя стопанска дейност, но и с цел впоследствие самият приобретател да престане да съществува в рамките на ликвидация, и от друга страна, посочената единица, която не е в състояние да постигне стопанската си цел, без да използва производствените фактори на трети лица, не е напълно самостоятелна.
Спор между AE, от една страна, и засегнатите работници и служители от друга, във връзка с изпълнението на трудовите договори, първоначално сключени между тези страни.
дело С-607/17 от 19 юни 2019 година
Корпоративен данък — Група от дружества — Приспадане на загуби на чуждестранно дъщерно дружество — Вливане на дъщерното дружество в дружеството майка — Законодателство на държавата по седалището на дъщерното дружество, което допуска приспадане на загубите в рамките на сливане само за правния субект, който ги е претърпял — Понятие „Окончателни загуби“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Свобода на установяване. Приспадане на загуби на чуждестранно дъщерно дружество в държавата по седалището на дружеството майка в рамките на сливане. Опасност от двойно използване на загубите и от избягване на данъчното облагане. Обосноваване на невъзможността да се приспаднат т.нар. окончателни загуби. Пропорционалност на липсата на трансгранично приспадане на загубите. Понятие „Окончателни загуби“.
Спор между данъчна администрация и M във връзка с възможността при облагането с корпоративен данък последното да приспадне загубите на установено в друга държава членка дъщерно дружество в случай на поглъщане на това дъщерно дружество при сливане.
дело С-608/17 от 19 юни 2019 година
Корпоративен данък — Група от дружества — Приспадане на загуби на чуждестранно дъщерно дружество — Законодателство на държавата по седалище на дружеството майка, което изисква пряко притежаване на дъщерното дружество — Законодателство на държавата по седалище на дъщерното дружество, което ограничава приспадането на загуби и го забранява в годината на ликвидацията — Понятие „Окончателни загуби“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Свобода на установяване. Приспадане на загуби на чуждестранно дъщерно дружество в държавата по седалището на дружеството майка. Обосноваване на невъзможността да се приспаднат т.нар. окончателни загуби. Пропорционалност на липсата на трансгранично приспадане на загубите. Изискване за пряко участие на дружеството майка, за да се приемат загубите за окончателни. Отчитане на загуби поради ограничение в приспадането на загуби в държавата по седалището на непрякото дъщерно дружество. Отчитане на загуби поради липсата на приспадане в рамките на групата в годината на ликвидацията в държавата по седалището на непрякото дъщерно дружество. Понятие „Окончателни загуби“.
Спор между данъчна администрация и дружество H във връзка с възможността при облагането с корпоративен данък последното да приспадне загубите на непряко дъщерно дружество, установено в друга държава членка.
дело С-1/18 от 20 юни 2019 година
Митнически съюз – Определяне на митническата стойност на стоките – Лекарствени продукти – Вземане предвид на всички фактори, които могат да имат влияние върху икономическата стойност на съответния лекарствен продукт – Срок от 90 дни, в който внесените стоки трябва да бъдат продадени в Европейския съюз – Липса на вземане предвид на търговските отстъпки – Понятие за „сходни стоки“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Митнически кодекс на Общността. Митническа стойност.
Дедуктивен метод въз основа на единичната цена. Oтстъпки в продажната цена на внасяните стоки. Oпределяне на митническата стойност на тези стоки. Фактори, които трябва да се вземат предвид.
Данни относно сделки, сключени в момент, по-близък до вноса на стоките, чиято митническа стойност трябва да се определи. Данни относно сделки, които са по-отдалечени във времето, но имат за предмет конкретно внесените стоки.
Понятие за „сходни стоки“.
Спор по повод на решение, с което дружество се задължава да внесе в държавната хазна допълнителен данък върху добавената стойност, лихви за забава и глоба.
дело С-100/18 от 20 юни 2019 година
Застраховка „Гражданска отговорност“ при използването на моторни превозни средства – Имуществена вреда, причинена на сграда от пожар на превозно средство, паркирано в частен гараж в тази сграда – Покриване от задължителната застраховка – Понятия „Превозно средство“ и „Използване на превозни средства“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Покритие на автомобилна застраховка на вредите, причинени на еднофамилна къща от пожара на превозното средство, паркирано в гаража й. Вреди, причинени от пожар на спряно превозно средство, когато пожарът е причинен от необходимите механизми за осъществяване на функцията на средство за транспорт на превозното средство.
Понятия „Превозно средство“ и „Използване на превозни средства“.
Спор по повод възстановяване на обезщетението, изплатено от S на пострадал от пожар, причинен от електрическата система на лек автомобил, застрахован към L.
дело С-291/18 от 20 юни 2019 година
Данък върху добавената стойност — Условие за плаване в открито море — Освобождавания, свързани с международен транспорт — Доставка на самоиздигащи се платформи за морско сондиране — Понятия „плавателни съдове, предназначени за плаване в открито море“ и за „плаване „по море“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Обща система на данъка върху добавената стойност. Освободени доставки при износ извън Общността, приравнени на него сделки и международен транспорт.
Понятия „плавателни съдове, предназначени за плаване в открито море“ и „плаване по море“.
Спор между дружество S и данъчните органи по повод на отказа бъде освободена от данък върху добавената стойност доставката на три самоиздигащи се платформи за морско сондиране.
дело С-404/18 от 20 юни 2019 година
Равно третиране на мъжете и жените — Достъп до заетост и условия на труд —Защита срещу репресивни мерки — Отхвърляне на кандидатка поради нейната бременност —Уволнение на работника или служителя
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Социална политика. Защита срещу репресивни мерки. Отхвърляне на кандидатка поради нейната бременност. Работник или служител, предприел действия в защита на тази кандидатка.
Прилагане на принципа на равните възможности и равното третиране на мъжете и жените в областта на заетостта и професиите.
Mерки, които са необходими за защита на работниците и служителите, включително и представителите на работниците и служителите, от уволнение или друго неблагоприятно третиране от страна на работодателя, в резултат на жалба в рамките на предприятието или в рамките на всякакво производство, целящо привеждане в изпълнение спазването на принципа за равно третиране.
Спор относно изплащането на обезщетение заради уволнение.