След търговския конфликт идва и валутната война? Могъщата централна банки на САЩ – Управлението за федерален резерв (УФР) – и на Европа – Европейската централна банка (ЕЦБ) – се надпреварват в добронамереността си да подкрепят икономиките си с риск да влошат още повече отношенията между САЩ и Европа.
Президентът на ЕЦБ Марио Драги разтърси пазарите във вторник, заявявайки, че „ще бъдат необходими мерки за съживяване“, ако инфлацията в еврозоната остане слаба, отразявайки една вяла конюнктура, пише в свой, цитиран от БТА, анализ за AFP Антонио Родригес.
Президентът на УФР Джероум Пауел пък промени тона си, когато говори на пресконференцията, която бе очаквана с голямо внимание в сряда, споменавайки „значително нарасналата“ несигурност пред първата световна икономика. Освен това посочи, че има „повече аргументи“, за да бъде подкрепена икономиката. Пазарите веднага съзряха понижения на лихвите в близко време и това доведе до спад под 2% на доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ.
Иносказателните изявления на централните банки бяха допълнени от по-острия диалог между политическите ръководители от двете страни на Атлантика.
Доналд Тръмп обвини президента на ЕЦБ, че се опитва с думите си „да предизвика срив“ на европейската единна валута, а следователно да осигури „несправедливо предимство“ на предприемачите от еврозоната.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер пък се притече на помощ на „Супер Марио“, както наричат Марио Драги заради решителните му изявления по време предишните кризи в еврозоната: „Толкова несправедливо е да бъдат нападани централните банки, когато става дума за тяхната независимост“, заяви той, имайки предвид изявленията именно в този смисъл на президента на САЩ.
Повече подробности по темата четете тук.