В днешния брой 36 на “Държавен вестник” е обнародвано Решение № 5 от 19.04.2019 г. на КС по к. д. № 12/2018 г., с което Конституционният съд отмени възможността Върховният административен съд в определени хипотези да не разглежда в открито заседание касационните си дела. Той обяви за противоконституционни и пропорционалните такси за касационно обжалване на оценките за въздействие върху околната среда (ОВОС).
За всички останали изменения в Административнопроцесуалния кодекс, които бяха атакувани пред тях – новата родова и местна подсъдност на делата, новите такси за касационно обжалване, въвеждането на едноинстанционно съдебно обжалване по някои дела, конституционните съдии постановиха, че няма противоречие с основния закон или международни актове
Обнародвана е Наредбата за критериите за определяне на университетски болници. Новата наредба създава ясни критерии, на базата на които да се определи кои от лечебните заведения или техни клиники или отделения да придобият правата на университетски болници/клиники или отделения за срока на одобрението.
За университетски ще бъдат определяни само структури, които реално са обвързани с университет и съответно с обучението на студенти, специализанти и докторанти и с осъществяването на научна дейност в по-голяма степен от останалите лечебни заведения, получили одобрение от министъра на здравеопазването за обучение на студенти и специализанти.
В този брой е изменен и допълнен Устройственият правилник на Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет. Предвид, че при производството по предоставяне на международна закрила се обработват голям обем от лични данни и с цел тяхната защита, в ДАБ при МС се създава длъжност „служител по защита на данните“. Длъжностното лице по защита на данните ще осъществява дейности по законосъобразното прилагане на нормативните актове в областта на защитата на данните, в съответствие с Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета и Закона за защита на личните данни. Прецизират се някои задачи и дейности на териториалните структури на агенцията и на административните звена от общата и специализираната администрация, с което ще се повиши ефективността и ефикасността на администрацията на ДАБ при МС.