Полезно в ДВ (бр.34 от 23.04.2019 г.)

В новия 34-ти брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за чужденците в Република България и част от разпоредбите са във връзка с оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз без споразумение. След оттеглянето си от Европейския съюз Обединеното кралство ще бъде трета страна и влизането и пребиваването на британските граждани в България ще се извършва при условията и по реда на Закона за чужденците в РБ.

Изключение от това положение ще представляват очертаните с предлаганата уредба случаи на британски граждани, които са се установили и са изградили трайни връзки с нашата страна и членовете на техните семейства.

Друга част от предложените промени се налагат с оглед на уреждане на статута и пребиваването в България на непридружените деца-чужденци, а именно чрез издаване на разрешение за продължително пребиваване в страната до навършване на пълнолетие. Измененията предвиждат право на пребиваване на деца чужденци до 18-годишна възраст да се предоставя след общо съгласие на родителите. В случаи, при които не е на лице общо съгласие, спорът между тях се решава от районния съд по местопребиваване на детето.

Обнародвано е Решение № 11999 от 9.10.2018 г. на ВАС по адм. д. № 12089/2016 г., с което ВАС обявява нищожността на Методиката за определяне на индивидуалните потребности на хората с увреждания, при които се отпуска месечната добавка за социална интеграция съгласно чл. 42, ал. 3 от Закона за интеграция на хората с увреждания, утвърдена със Заповед № РД-01-230 от 14.03.2011 г. на министъра на труда и социалната политика.

Мотивите са съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като оспорената методика не е публикувана в интернет преди внасянето й за разглеждане и приемане от министъра на труда и социалната политика.

Вашият коментар