БАИТ предлага срокът за привеждане дейността на търговците в съответствие с Наредба Н-18 за касовите апарати да се удължи до 1 януари 2020 г.

В края на миналата година Националната агенция за приходите (НАП) организира семинар, на който Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ) взе активно участие. В Доклад от 30 януари 2019 г., асоциацията подробно представи дейностите, които е организирала по повод влизането в сила на правната регламентация, касаеща фискалните устройства и предложения за промени в Наредба Н-18.

Първото предложение на БАИТ е срокът за влизане в сила на Наредба Н-18 да се удължи поради наличието на неизяснени въпроси по отношение на практическото приложение на текстовете. По отношение на софтуера за управление на продажбите в търговски обекти, има неясноти в тълкуването на понятието, което според БАИТ противоречи на духа на закона, а снабдяването на фирмите с допълнителен софтуер би довело до сериозен разход, както за бизнеса, така и за крайния клиент. Предложенията по отношение на софтуера за управление на продажби касаят още функционалността „репорт дизайнер“ и сигурността на съвременните алгоритми за анализ, по-конкретно, във връзка с изискването на Наредбата софтуерът да не допуска в документи, различни от фискален бон, включването на текст, съдържащ думите „фискален“, „фискална“, „фискално“ и производни.

БАИТ критикува и забраната за използването на тестови среди при процеса на управление на качеството, подчертавайки че същата би нарушила добрите практики при внедряването на системи за управление на бизнеса. Обърнато е внимание на факта, че от години при плащане сумата не се разбива на основа и ДДС, а Приложение 29 от Наредба Н-18 въвежда задължение за предоставяне на информация за основа на платена сума и ДДС. Освен това, в основанията за издаване на касова бележка от кочан липсва възможност като причина да се посочи възникването на технически проблем със софтуера. В Доклада са анализирани и хипотезите на отговорност на производителите и разпространителите на фискални устройства, достъпът до архивна информация, генерирането на УНП и други въпроси, свързани с фискалните устройства. Докладът на БАИТ съдържа отговори от НАП, финална дискусия и решения.

Пълният текст на Доклада е публикуван на сайта на асоциацията: http://www.bait.bg/novini/bait-provede-finalna-diskusiya-s-nap-vav-vrazka-s-naredba-no-n-18.

Вашият коментар