Нова Европейска финансова практика – ноември 2018 г.

Нови решения

дело С-569/16 от 06 ноември 2018 година

Право на платен годишен отпуск — Прекратяване на трудово правоотношение поради смърт на работника – Национална правна уредба, която не допуска изплащане на наследниците на работника на финансово обезщетение за неизползвания от работника платен годишен отпуск – Задължение за съответстващо тълкуване на националното право – Позоваване в рамките на спор между частноправни субекти

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Организация на работното време.

Прекратяване на трудово правоотношение поради смърт на работника.

Погасяване на правото на платен годишен отпуск. Право на финансово обезщетение на наследника на работник, починал, докато е бил в трудово правоотношение, за полагащия се на работника преди неговата смърт минимален годишен отпуск.

Задължение за съответстващо тълкуване на националното право.

Пряко позоваване на член 31, параграф 2 от Хартата на основните права в рамките на спор между частноправни субекти.

Задължение да се остави без приложение противоречаща национална правна уредба.

Два спора по повод отказ на бивши работодатели на починали работници да изплатят на съпругите им финансово обезщетение за платен годишен отпуск, неизползван от съпрузите им преди смъртта им.

дело С-619/16 от 06 ноември 2018 година

Организация на работното време – Право на платен годишен отпуск – Национална правна уредба, която предвижда загубата на неползвания годишен отпуск и на финансовото обезщетение за този отпуск, когато работникът не е подал молба за отпуск преди прекратяване на трудовото правоотношение

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Социална политика.

Финансово обезщетение за неползван платен годишен отпуск при прекратяване на трудовото правоотношениe. Загуба на правото на такова обезщетение, когато работникът не подаде молба да ползва платен годишен отпуск и не докаже, че е било невъзможно да ползва такъв отпуск поради независещи от него причини.

Спор между служител и бившия му работодател по повод отказа на последния да изплати финансово обезщетение за неизползвания преди края на трудовото правоотношение между тях платен годишен отпуск.

дело С-495/17 от 08 ноември 2018 година

Случаи на освобождаване от данък върху добавената стойност — Сделки за автомобилни превози, пряко свързани с износа на стоки — Доставки, извършвани от посредници, участващи в такива сделки — Правила за доказване на износа на стоките — Митническа декларация —Карнет ТИР.

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

ДДС освобождавания.

Данъчна практика на държава членка, според която условие за освобождаването от данък върху добавената стойност, съответно на транспортните услуги, пряко свързани с износ на стоки, и на доставките на услуги, извършвани от посредници, участващи в тези транспортни услуги, е представянето от данъчнозадълженото лице на митническата декларация за износ.

Доказателство, че стоките са изнесени извън територията на ЕС.

Система, установена от Митническата конвенция относно международния превоз на стоки. Карнети ТИР.

Спор във връзка с отказа на данъчната администрация да освободи от данък върху добавената стойност редица сделки за превоз, реализирани за целите на износа на стоки за трети страни.

дело С-502/17 от 08 ноември 2018 година

Холдингово дружество – Приспадане на ДДС – Разходи за услуги, използвани във връзка с планирана продажба на дялове от капитала на дъщерно дружество – Проект за прехвърляне на акции на непряко дъщерно дружество – Неосъществено прехвърляне

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Приложно поле на ДДС.

Искане за приспадане на платени данък. Право на приспадане на платения ДДС върху разходите, направени в рамките на сделка по продажба на акции в непряко дъщерно дружество, на което посоченото дружество предоставя управленски услуги, подлежащи на облагане с ДДС, при положение че е предвидено да използва приходите от тази продажба за плащането на дълг.

Спор между C и Skatt (Министерство по данъчните въпроси) по повод на отказа на последното да признае право на приспадане на платения данък върху добавената стойност върху получените консултантски услуги от това дружество в рамките на неосъществен проект за продажба на акциите на непряко дъщерно дружество, на което то предоставя управленски и информационни услуги.

дело С-33/17 от 13 ноември 2018 година

Услуги в рамките на вътрешния пазар – Деклариране на работници – Внасяне на гаранция от получателя на услуги – Обезпечаване на глоба, която евентуално може да бъде наложена на доставчика на услуги – Спиране на плащанията – Командироване на работници за извършване на строителни работи

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Свободно предоставяне на услуги.

Съхраняване и превод на документи за трудово възнаграждение.

Национално законодателство, изискващо получател на услуги да внесе гаранция, за да обезпечи глоба, която може да бъде наложена на установен в друга държава членка доставчик на услуги.

Правна уредба на държава членка, съгласно която компетентните органи могат да разпоредят на възложител, установен в тази държава членка, да спре плащанията към своя съдоговорител, установен в друга държава членка, и дори да внесе гаранция в размер на дължимия остатък от цената на възложената работа, за да обезпечи плащането на евентуалната глоба. Понятие „трудово право“.

Спор относно плащането на сума в изпълнение на договор за извършване на строителни работи. Спор относно плащането на сума в изпълнение на договор за извършване на строителни работи.

дело С-215/17 от 14 ноември 2018 година

Право на достъп до информация от обществения сектор – Информация, която трябва да бъде оповестена от кредитните институции и инвестиционните посредници – Търговска информация, която се смята за търговска тайна или поверителна информация – Пруденциални изисквания

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Повторна употреба на информацията от обществения сектор.

Достъп до обществена информация по-широк от предоставяния съгласно единните правила за оповестяване на данни.

Кредитни институции, в които държавата има мажоритарен дял.

Национална правна уредба, която задължава банка, намирала се под доминиращото влияние на публичноправен субект, да оповестява информация за договорите за извършване на консултантски,и други интелектуални услуги, без да се допуска никакво изключение с оглед на запазване на търговската тайна.

Претегляне на обществения интерес от получаване на достъп до данните и интереса на банката от запазване на търговската тайна.

Спор относно решението на орган за защита на информацията, с което на банка се разпорежда да предостави информация на журналист.

дело С-296/17 от 14 ноември 2018 година

Съдебно сътрудничество по граждански дела — Производство по несъстоятелност — Международна компетентност — Отменителен иск — Изключителна компетентност на съдилищата на държавата членка, на чиято територия е образувано производството по несъстоятелност

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Компетентността на съдилищата на държавата членка, на чиято територия е образувано производството по несъстоятелност, да се произнесат по отменителен иск, основан на несъстоятелността и насочен срещу ответник със седалище или местоживеене в друга държава членка.

Правила за определяне на международната компетентност по отменителните искове, произтичащи пряко от производството по несъстоятелност.

Условия за защита на лицата, които са изпълнили задължение в полза на длъжника в несъстоятелност, ако това задължение е трябвало да бъде изпълнено в полза на синдика по производството, провеждащо се в друга държава членка.

Спор между W, дружество в несъстоятелност, и г н Ж във връзка с възстановяването от последния на парична сума, която му е била платена от банковата сметка на W без съгласието на временния синдик.

дело С-308/17 от 15 ноември 2018 година

Облигации, емитирани от държава членка — Участие на частния сектор в преструктурирането на публичния дълг на тази държава — Едностранно изменение с обратно действие на условията по заема — Клаузи за колективно действие — Иск срещу посочената държава, предявен от частни кредитори, които държат тези облигации като физически лица — Отговорност на държавата за действия или бездействия при упражняването на държавна власт — Понятие „граждански и търговски дела“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Компетентност по дела, свързани с договор.

Условия за записване на държавен облигационен заем.

Иск срещу държава членка, който е предявен от физическо лице, придобило емитирани от тази държава членка облигации, и с който се оспорва замяната на посочените облигации с облигации на по-ниска стойност — замяна, наложена на това физическо лице чрез закон, който е приет при извънредни обстоятелства от националния законодател и съгласно който тези условия са били едностранно и с обратно действие изменени с въвеждането на ККД (клауза за преструктуриране или „клауза за колективно действие“), която позволява на мнозинството държатели на съответните облигации да наложи тази замяна на малцинството.

Понятие „граждански и търговски дела“.

Спор относно искане за изпълнение на условията по облигационен заем, свързани с емитирани от тази държава членка облигации, респ. за изплащане на обезщетение за вреди поради неизпълнението на тези условия.

дело С-648/17 от 15 ноември 2018 година

Задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ при използването на моторни превозни средства – Произшествие с участието на два автомобила, паркирани в паркинг – Материална щета, причинена на превозно средство от пътник при отваряне на врата на съседно превозно средство – Понятие „използване на превозни средства“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Застраховка гражданската отговорност, произтичаща не само от управлението на превозни средства, но и от друго използване на тези превозни средства, включително използване от лица, различни от водача.

Положение, при което пътник на паркирано на паркинг превозно средство при отваряне на вратата на това превозно средство удря и причинява щета на паркираното до него превозно средство.

Понятие „използване на превозни средства“.

Спор по повод възстановяване на застрахователно обезщетение, платено на един от клиентите на компания.

дело С-452/17 от 21 ноември 2018 година

Координиране на правото на държавите членки, свързано с дейността на самостоятелно заетите търговски представители – Самостоятелно зает посредник, упражняващ дейността си от предприятието на принципала – Изпълнение на други задачи освен свързаните с договарянето на продажбата или покупката на стоки за принципала – Понятие „търговски представител“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Свободно движение на хора. Свобода на установяване.

Самостоятелно заети търговски представители. Лица, чиито дейности като търговски представители се считат за вторични.

Самостоятелно зает посредник, който не търси и не се среща с клиенти или доставчици извън предприятието на принципала и който изпълнява други задачи освен свързаните с договарянето на продажбата или покупката на стоки за принципала.

Понятие „търговски представител“.

Спор относно плащането на обезщетения и комисиони вследствие на прекратяването на споразумението между две дружества.

дело С-648/16 от 21 ноември 2018 година

Право на приспадане на ДДС – Производство по установяване на задължения за данъци – Индуктивен метод за определяне на данъчната основа – Национален закон, предвиждащ изчисляване на ДДС въз основа на предполагаем оборот – Принципи на данъчен неутралитет и на пропорционалност

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Определяне на дължимия ДДС чрез индуктивни методи.

Подозрение за неплащане на данъци. Право на данъчната администрация, когато установи съществени несъответствия между декларираните и очакваните съгласно секторни проучвания приходи, да използва основан на тези секторни проучвания метод за определяне на размера на оборота на данъчнозадълженото лице и с оглед на това да издаде акт.

Право на защита. Стандарт на доказване.

Спор относно акт за установяване на задължения за данък върху добавената стойност.

дело С-664/16 от 21 ноември 2018 година

Обща система на данък върху добавената стойност – Обхват на правото на приспадане – Липса на фактури – Използване на съдебна експертиза – Тежест на доказване на правото на приспадане – Принципи на данъчен неутралитет и на пропорционалност

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Принцип на неутралитет на ДДС.

Право на приспадане на платения по получени доставки данък.

Данъчнозадължено лице, което не е в състояние да представи доказателство за платения върху получените доставки ДДС чрез представяне на фактури. Липса на фактури.

Право на приспадане на ДДС само въз основа на оценка, направена в експертиза, назначена от национална юрисдикция.

Спор по повод отричане на възможността на жалбоподателя в главното производство да упражни правото си на приспадане на ДДС за стоките и услугите, използвани за операциите му, тъй като не е бил в състояние да представи фактурите за тези стоки и услуги.

дело С-295/17 от 22 ноември 2018 година

Обща система на данъка върху добавената стойност — Възмездна доставка — Разграничение между необлагаеми обезщетения за вреди и облагаеми доставки на услуги срещу заплащане на „компенсация“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Облагане с ДДС доставка на услуги.

Квалификация на сумата, предварително определена в договор за предоставяне на услуги, която клиент дължи при предсрочно прекратяване на договора.

Разграничаване от гледна точка на правото в областта на данъка върху добавената стойност (ДДС) на плащане за (облагаема и неосвободена) услуга от плащането за претърпяна финансова вреда (следователно необлагаема сделка).

Спор относно плащането на данъка върху добавената стойност и съответните компенсаторни лихви.

дело С-575/17 от 22 ноември 2018 година

Данък, удържан при източника, върху брутния размер на дивиденти с национален произход, изплатени на чуждестранни дружества — Отлагане на данъчното облагане на дивиденти, разпределяни на местно дружество, имащо отрицателен финансов резултат — Различно третиране — Балансирано разпределение на данъчните правомощия между държавите членки — Ефективност на събирането на данъка — Дискриминация

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Свободно движение на капитали.

Данъчно облагане при източника на брутния размер на дивидентите с произход в страната, изплатени на дружества — чуждестранни лица.

Различно облагане на дивидентите, изплатени на дружества — местни лица, основаващо се на нетния финансов резултат.

Облагане с данък при източника на брутния размер на дивидентите, изплатени от местно дружество на чуждестранни губещи дружества, докато дивидентите, изплатени на местно губещо дружество, подлежат на данъчно облагане по общия ред върху нетния им размер, но едва в по-късен момент, ако то отчете данъчна печалба.

Спор между S и Si, дружества по белгийското право, и министър на публичните дейности и финанси, Франция, по повод отказа на последния да им възстанови данък, удържан при източника по отношение на дивидентите, които са им били изплащани.

дело С-627/17 от 22 ноември 2018 година

Европейска процедура за искове с малък материален интерес — Презгранични дела — Дело в което страната, завела делото, и ответната страна са с местоживеене или обичайно пребиваване в същата държава членка, в която е сезираният съд или правораздавателен орган — Понятие „страни“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Съдебни производства по искове с малък материален интерес по презгранични дела.

Участник в процедурата, който не е нито ищец (страна, завела делото), нито ответник (ответна страна), а се конституира в процедурата в подкрепа на ищеца (страната, завела делото) или на ответника (ответната страна) като „встъпила страна“.

Понятие „страни“.

Спор по повод събиране на вземане.

Вашият коментар