В днешния 77 брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промените в Административнопроцесуалния кодекс, върху които президентът беше наложил вето, което бе преодоляно. Целта на промените е да се облекчи претовареният Върховен административен съд (ВАС) и да се изравни натовареността на останалите 28 административни съдилища.
На първо място, в съответствие с наскоро постановено решение на Конституционния съд, всички дела по служебни правоотношения с държавни служители, военни и полицаи ще се гледат като първа инстанция от 28-те административни съдилища, а не от ВАС.
Следващи промени са, че някои производства ще се гледат само от една съдебна инстанция – става дума за Закона за общинската собственост; КСО – за обезщетения за болнични, майчински, безработица, временна неработоспособност; Закона за достъп до обществена информация; принудителните административни мерки по Закона за движение по пътищата и т.н.
Променени са таксите пред касационната инстанция. Обявената цел на законодателя е да се ограничи възможността за злоупотреба с правото на съдебен процес. Въвежда се задължение за административните органи да плащат държавна такса, защото досега, като бяха освободени от нея, безконтролно са оспорвали съдебни решения, постановени срещу актовете на администрацията. Обикновената такса в касационното производство за граждани става 70 лв., досега беше 5 лв. за граждани и 25 лв. за юридически лица.
Обнародвани са и две нови наредби, а именно: Наредба № 11 от 27.08.2018 г. за придобиване на квалификация по професията „Треньор“ и Наредба № 10 от 27.08.2018 г. за придобиване на квалификация по професията „Помощник-треньор“. С тях се определя държавният образователен стандарт за придобиването на квалификация по двете професии, а в преходните и заключителните разпоредби се посочва, че лицата, навършили 16 години, които към влизане в сила на наредбите се обучават в квалификационен курс, завършват обучението си по учебните планове и учебните програми, по които са започнали.